Wydaje mi się, że technika cyfrowa może mieć zastosowanie tam gdzie całe urządzenie lub spora jego część jest zrealizowana w tej technice - i tu rzeczywiście koszty mogą być wysokie - procesory DSP nie są jeszcze tanie. W całym takim urządzeniu, które coś kosztuje nie zauważymy wzrostu kosztu całości - ARW to tylko fragment całego programu.
A może ktoś opracuje dobre szybkie ARW na zwykłym znaczne tańszym procesorze? Wiele typów procesorów ma wbudowane dość szybkie jak na częstotliwości akustyczne w zakresie telefonicznym przetworniki analogowo - cyfrowe. Mógłby to być jeden z tematów wspólnego projektu. Można przy tej okazji pomyśleć o innych aspektach dobrego ARW, takich jak odporność na krótkie impulsowe zakłócenia. Nie ma nic za darmo. Jeśli przyśpieszymy czas zadziałania ARW to nowym problemem staje się jego wrażliwość na zakłócenia. W układach analogowych to duży kłopot, ale w cyfrowych już nie.
Moje dodatkowe ARW nie jest drogie ani bardzo skomplikowane - dodatkowy koszt nie przekracza 10zł. To tylko jeden poczwórny wzmacniacz operacyjny typu TL084 i 6 tranzystorów plus kilka rezystorów oraz kondensatorów. Sens jego stosowania muszą potwierdzić pomiary, w przeciwnym wypadku trzeba będzie pomyśleć o bardziej rozbudowanej wersji. Na słuch działa doskonale, słychać to szczególnie dobrze przy odbiorze telegrafii. Niestety przy tej okazji problem zakłóceń impulsowych wychodzi jak szydło z worka. Na to też są sztuczki i lekarstwa, ale do tej pory nie miałem czasu ich zastosować.
Aby zainspirować kolejnych twórców podam jeszcze jeden dość prosty sposób na szybkie ARW w homodynach.
Oto on:
Na końcu toru wzmocnienia i regulacji należy ponownie zmodulować sygnał w modulatorze zrównoważonym. Uzyskany w ten sposób sygnał w.cz. typu DSB (dwuwstęgowy) idealnie nadaje się do obróbki ARW w typowych układach stosowanych na w.cz.
Pojawi się przy tej okazji jeden nowy problem (wspólny dla wszystkich szybkich ARW realizowanych na m.cz. niezależnie od metody). Nie chcem niczego więcej sugerować, aby nie ograniczać myśli twórczej.
Wynalazki powstawały wtedy, gdy ktoś nie wiedział o tym, że zrobienie tego nie jest możliwe...
Dla powiększenia ogólnej wiedzy na temat kompresorów, które niczym nie różnią się od układów ARW z obróbką na m.cz. wrzucę tu ten sam link, który umieściłem w temacie o mikrofonach:
http://www.epanorama.net/schematicsforfr...anders-VCA
Poczytajcie, popatrzcie jakie występują regulacje i możliwości, jakie są poszczególne fazy i czasy obróbki dynamicznej. Niektóre schematy warte są naśladowania.
Nie wspomniałem jeszcze o jednej możliwości w obróbce dynamicznej sygnałów.
Jest to możliwość podziału sygnału na podpasma i obróbkę każdej części z osobna - z pasującymi do obrabianej części pasma nastawami
Wiele urządzeń profesjonalnych tak ma, zapobiega to tzw. pompowaniu sygnału.