POPRAWKA DLA ARW.
Pozostał jeszcze ciągle temat poprawnej pracy ARW IF na mosfetach. Były głosy w tym wątku, by wręcz zainteresować się innymi propozycjami układów wzmacniaczy p.cz... ze względu na problem nie radzenia sobie wzmacniacza p.cz. F6CER z bardzo dużymi sygnałami.
Jak się okazuje, problem może nie do końca tkwi w samym wzmacniaczu p.cz. z wykorzystaniem mosfetów, ale z układem automatyki.
Było już w układzie p.cz. i ARW wprowadzonych kilka modyfikacji, co znacząco poprawiło pracę automatyki, ale przy tych naj- naj- silniejszych sygnałach ciągle jeszcze był problem. Słychać było nieprzyjemny efekt zbyt dużego zatykania p.cz. przez ARW,
pomimo że przy "normalnych" sygnałach ARW pracowała poprawnie i była optymalnie "wyregulowana".
W czym tkwi problem? Trzeba było w końcu pochylić się nad tematem by go ostatecznie rozwiązać...
Przy bardzo silnych sygnałach (S9+30? i większych) automatyka obniżała poziom napięcia ARW - sterującego bramki drugie mosfetów do poziomu takiego, że napięcie na G2 spadało poniżej napięcia na S (źródle) co powodowało zatykanie mosfetów (ujemne napięcie G2 względem S). Zatkanie mosfetów, to praktycznie chwilowy brak sygnału, a następnie szybkie odetkanie... stąd brał się nie przyjemny efekt słuchowy.
Zobrazowanie niepoprawnej pracy ARW - zbyt duże zatkanie.
By wyjść z tego problemu, należy nie dopuścić by napięcie na G2 spadło poniżej napięcia na S. Nie będę wchodził w szczegóły pracy i polaryzacji mosfetów w torze p.cz., ale trzeba mieć na uwadze, że w obwodzie S (źródła) jest dioda Zenera (lub LED zielony) dająca napięcie odniesienia (S względem masy) ok 2,1 V.
W związku z tym napięcie na G2 nie może przez regulację automatyki spaść poniżej tej wartości..
Jak to najprościej zrealizować?
Dodamy dodatkowy układ pod-polaryzacji obwodu automatyki napięć bramek drugich G2 mosfetów. Spowoduje on, że napięcie na bramkach nie spadnie już do takiej wartości by mosfety zostały całkowicie zatkane.
Efekt jest zobrazowany drugim pomiarem napięcia pracy ARW.
Układ pod-polaryzacji jest prosty do wykonania, ale wymaga precyzyjnego ustawienia napięcia. Trzeba to zrobić najlepiej na "słuch" przy bardzo silnych sygnałach. Ja to robiłem w paśmie 7MHz na dodatek z włączonym pre-amp.
Wyregulowanie jest wtedy poprawne, gdy jest "pośrodku" pomiędzy czystym ale zbyt głośnym odbiorem bardzo silnych stacji a pracą ARW w sposób powodujący efekt zatykania mosfetów.
Przy optymalnym ustawieniu pod-polaryzcji automatyka pracuje całkowicie poprawnie dla małych i bardzo dużych sygnałów! Można nawet zapomnieć się i na dolnych pasmach mieć włączony pre-amp, co bez tej poprawki nie było możliwe...
Biorąc pod uwagę efekt jaki został osiągnięty oznacza to, że cały tor wejściowy mieszacz na kluczach i tor p.cz. są odporne na bardzo duże sygnały.
Uruchamiając moduł wzmacniacza p.cz. należy wpierw ustawić poprawną pracę ARW (wzmocnienie MC1350 i napięcie ARW bez sygnałów), a w drugiej kolejności ustawić napięcie pod-polaryzacji "osłuchowo na słuchawkach" na b. silnych sygnałach (najlepiej z włączonym pre-amp na dolnych pasmach). Efekt tego ustawiania pod-polaryzacji jest tak wyraźny, że nie ma najmniejszego problemu by to osiągnąć. Myślę, że ta modyfikacja zmieni już całkowicie opinie o wzmacniaczu p.cz. na mosfetach!
W załączeniu schemat poprawki do obwodu ARW.
Przetestowałem pracę transceivera z poprawką "ARW dla dużych sygnałów" i doszedłam do wniosku, że trzeba ten układ pod-polaryzacji zrobić nieco inaczej.
Nie chodzi o działanie strony odbiorczej, tylko przechodzenia z nadawania na odbiór, co nie do końca wcześniej sprawdziłem.
Ten układ pod-polaryzacji AWR powoduje dodatkowe dłuższe przyblokowanie ARW przy przechodzeniu z nadawania na odbiór. ARW i p.cz. nie są wyłączane podczas nadawania.
By uzyskać szybkie odblokowanie odbiornika trzeba na czas nadawania zablokować "pod-polaryzację". Zrealizowałem to dodając do obwodu pod-polaryzacji 2N7000 sterowany z gold-pinu krawędziowego oznaczonego TX+ na płytce syntezy (+3,3V podczas nadawania), tak by 2N7000 przeszedł w stan ON podczas nadawania, a dopiero po przejściu na odbiór dodawać do ARW napięcia pod-polaryzacji...
Doprowadzenie modułu p.cz. do bardzo dobrej funkcjonalności wymaga jednak nieco więcej dodatkowych elementów sterujących.
W załączeniu wersja pod-polaryzacji przetestowana nadawanie-odbiór z dodatkowym 2N7000 - Poprawka.. _1.
W załączeniu pełny schemat v 4.0 toru wzmacniacza pośredniej częstotliwości z naniesioną poprawką dla ARW - duże sygnały.
Poniżej nagranie z testu odbioru silnego sygnału z poprawką do automatyki.
Na filmie przełączam kolejno opcje: odbiór "normalny" (SP9LVZ na wyświetlaczu), odbiór z tłumikiem 10dB (ATT na wyświetlaczu), odbiór z pre-amp +16dB (PRE AMP na wyświetlaczu).
Odbierana stacja miała poziom S9+20 dB na odbiorniku FTdx10. Jak słychać odbiornik zachowuje się poprawnie dla sygnału ok S9+36 dB (S9+20dB+16dB pre amp).
Przy tej modyfikacji pomiar na S-metrze zatrzymuje się na wskazaniach ok S9+20 dB i więcej nie pokazuje (przy silniejszych sygnałach stoi w miejscu na końcu skali).
Link do filmu:
https://youtu.be/-hubI9OuIjQ