Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TRX2006
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,007
Dołączył: 26-09-2012
Post: #41
RE: TRX2006
Leszku, a tak nawiasem mówiąc, układy kupowałeś w AVT? Też mi chodzi po głowie pobawienie się nimi.

Nie rozumiem - nie robię. Chyba że robię żeby zrozumieć.
16-08-2019 16:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #42
Sad RE: TRX2006
Witam!

Układy kupiłem tu:
https://allegro.pl/listing?string=mc3362...e-1-5-0619
Śmieszna sprawa, bo początkowa cena za 1 szt. wynosiła na aukcji 120PLN ale po korespondencji ze sprzedającym okazało się, że to pomyłka.

L.J.
16-08-2019 19:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #43
RE: TRX2006
Witam!

Nadeszły moje układy MC3362 i mając trochę czasu zmontowałem szybko modulator.
Na początek wzmacniacz wstępny, z mikrofonem elektrytowym mam na kolektorze tranzystora wzmacniacza ok. 2Vpp. Znacznie mniej jest na wejściu 17 bo tylko ok. 0.2Vpp. Wejście 18 odłączyłem od zasilania i podłączyłem do masy za pomocą kondensatora 0.1uF. Do wejść 17 i 18 dołączyłem potencjometr 50k ze środkiem na masie. W środkowym położeniu suwaka mam na wejściach 17/18 ok. 4.84V, kiedy wejścia 17/18 nie są dołączone do potencjometru to mają praktycznie potencjał zasilania (5V).

W takim stanie modulator działa ale na wyjściu (pin 5), obciążonym przez kondensator 0.1uF opornikiem 5k, mam napięcie 20mV pp. Wydaje się, że napięcie ze wzmacniacza m.cz. (wspomniane 2Vpp) nie powinno być większe bo sygnał wyjściowy się nasyca i więcej jak 20mV pp nie daje się z tego modulatora uzyskać - pojawia się prostokąt.
W zewnętrznym odbiorniku słychać sygnał zmodulowany ale również sygnał nośnej - wprost z generatora i nie jestem w stanie odróżnić co pochodzi z modulatora (DSB) a co przecieka wprost z generatora.
Ponieważ obserwowany sygnał DSB jest niewielki to bez przemiany nie jestem w stanie stwierdzić czy daje się tą metodą (potencjometr na pinach 17/18 ze środkiem na masie) poprawić symetrię mieszacza choć wydaje się, że są na to szanse bo znaczne odstrojenie potencjometru od położenia środkowego istotnie pogarsza sygnał.

Wykonałem również próbę z dołączeniem wejścia 18 wprost do zasilania (jak w schemacie podstawowym i bez potencjometru do równoważenia). Modulator również pracuje choć wydaje się, że z mniejszą dynamiką (szybciej się nasyca).

Reasumując: układ z pinem 18 dołączonym do zasilania działa choć wydaje się, że dodatkowy potencjometr równoważący poprawia dynamikę a być może także pozwoli na lepsze zrównoważenie.

Przy tych poziomach sygnałów i bez dodatkowej przemiany nie jestem w stanie stwierdzić w jakim stanie pojawia się sygnał zmodulowany choć potwierdzam, że modulacja działa choć jest mało skuteczna.

A ponieważ za kilka godzin wyjeżdżam na tydzień więc na razie muszę zakończyć testy ale po powrocie postaram się je kontynuować.

L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-08-2019 22:13 przez SP6FRE.)
21-08-2019 17:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #44
RE: TRX2006
Witam!

Po kilkudniowej przerwie wróciłem do układu ale muszę zacząć od generalnej uwagi, że niestety nie udało mi się wycisnąć z MC3362 niewiele więcej niż to co opisałem w poprzednim poście :-(

Powtórzyłem pomiary dla poprzedniego środowiska (nośna 11.0592MHz) i stwierdzam, że wprawdzie zachodzi jakaś forma modulacji sygnału na mieszaczu II (we:17/18, wy:5) ale to co poprzednio brałem za sygnał po modulacji (na częstotliwości 11.059MHz) to przeciek sygnału m.cz. Fakt modulacji daje się wyczuć jedynie w odbiorniku gdzie dominuje znacząco nośna i jedynie po wstrojeniu w zero dudnień, kiedy automatyka zwiększa wzmocnienie słychać sygnał zmodulowany.

Potencjometr regulacyjny zrównoważenie modulatora nie ma praktycznie żadnego wpływu na zrównoważenie a w zasadzie na jego brak bo nośna cieknie praktycznie bez tłumienia i jedynie istnienie filtru kwarcowego może ten stan poprawić w stopniu w jakim filtr stłumi nośną. Najlepszym położeniem suwaka potencjometru jest jego środkowe położenie - choć jak pisałem nie daje się zauważyć żadnego efektu równoważenie. W skrajnych położeniach potencjometru sygnał modulowany zanika, nośna ma się dalej dobrze. Pomiary robiłem bez filtra kwarcowego bo takiego nie mam. Spodziewałem się uzyskać sygnał DSB z możliwością kontroli nośnej a uzyskałem silną nośną z drobnymi efektami modulacji.

Zrobiłem generator działający z pierwszym mieszaczem (we:1,24, wy:19) pracujący na ok. 4.195MHz a więc po przemianie uzyskałem częstotliwość ok. 6.854MHz (11.059-4.195) ale po przemianie przypuszczenia o słabym działaniu modulatora się potwierdziły - sygnał po zmieszaniu nie jest widoczny na moim oscyloskopie (rozdzielczość 20mV) a, że mieszanie działa stwierdziłem za pomocą odbiornika nastrojonego właśnie na 6.864.

Spróbowałem zamienić mieszacze miejscami i uformować sygnał na I mieszaczu i wydaje się, że działa on jako modulator nieco lepiej bo sygnał zmodulowany jest silniejszy w odbiorniku (na oscyloskopie ginie w szumach) ale podobnie jak w mieszaczu II, system równoważenia za pomocą zewnętrznego potencjometru zachowuje się podobnie - brak efektu równoważenia. W tym stanie drugi mieszacz zamiast modulatorem stał się mieszaczem ale ponownie sygnał na wyjściu (już na częstotliwości ok. 6.854MHz), nie zachwycił ani jakością ani siłą sygnału. Daje się go usłyszeć na odbiorniku ale dominuje nośna i najlepszy odbiór jest w stanie zera dudnień.

Reasumując, wydawało mi się, że uda mi się uzyskać lepsze efekty z obu mieszaczy (zarówno jako modulatora jak i mieszacza). Nie potwierdziłem możliwości zewnętrznego, dodatkowego równoważenia obu układów. Mój entuzjazm co do możliwości użycia układów MC3362 znacznie stopniał.

Pomiary robiłem za pomocą oscyloskopu o rozdzielczości 10mV/działkę (z szumem własnym ok. 5mV) z układem zmontowanym na płytce prototypowej (bez lutowania). Do dyspozycji miałem 3 układy MC3362 i wszystkie zachowywały się podobnie. Wydaje się, że układy działały, z punktu widzenia aplikacji firmowej, poprawnie. Startowały generatory, napięcia na wejściach i wyjściach zbliżone były do oczekiwanych po nocie aplikacyjnej. Jedynie rezultaty okazały się znacznie gorsze od oczekiwanych.

Namawiam kogoś do pojęcia próby własnych pomiarów tego układu z punktu widzenia użycia go jako modulatora DSB. Poza jedną wątpliwością, że układ zmontowałem na płytce prototypowej to nie posądzam się o popełnienie rażących lub istotnych błędów w montażu i pomiarach, tym bardziej, że zamieniłem mieszacze rolami co pewnie wykazałoby taki błąd gdyby istniał.
Na razie nie rozbiorę płytki bo korci mnie aby powrócić do tematu za jakiś czas, kiedy będzie nieco chłodniej, bo nie chce mi się wierzyć, że nic nie osiągnąłem.
Kiedyś stosowałem zarówno w modulatorze jak i w detektorze układ UL1601, który jest istotnie podobny do mieszaczy z MC3362 ale dlatego właśnie dobre wyniki jakie wtedy osiągnąłem skłoniły mnie do zajęcia się MC3362.

L.J.
01-09-2019 14:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości