Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Synteza SPHM DDS
SP3WYP Offline
Michał
*

Liczba postów: 19
Dołączył: 15-01-2014
Post: #291
RE: Synteza SPHM DDS
Ok Adam potwierdzam, czekamy aż uda się poprawić soft.
Jak będzie wyglądała zmiana softu - czy będzie trzeba do Ciebie odesłać sterownik, czy będzie możliwość jakoś wgrania tego?
Na płytce sterownika jest brak gniazda karty pamięci - czy dolutować (będzie to potrzebne do zmieniania softu w przyszłości?)
Co do baterii litowej to masz rację nigdzie na forum nie było pisane. Fajnie by było w przyszłości o tym pomyśleć przy modyfikowaniu softu.
Pozdrawiam SP3WYP
07-03-2014 15:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #292
RE: Synteza SPHM DDS
1/ Nie udostępniam jeszcze plików HEX-a do sterownika dlatego nie można samemu zaprogramować procesora. Za "moment" będzie gotowy bootloader i wtedy będzie to możliwe. Proponuję budować radio i testować nową wersję softu. Przeprogramowanie sterownika jest możliwe bez wyjmowania go z radia (np. na spotkaniu ŁOŚ, Burzenin ).

2/ Karta SD była przewidziana do wgrywania nowego softu. Niestety jej obsługa pochłania sporo zasobów procesora dlatego w wersji Xmega64A3 nie jest wykorzystywana. Może w przyszłości ale na procesorze Xmega128A3. Zawsze można gniazdo karty przylutować później.

3/ Moja lista dodatkowych funkcji do sterownika jest bardzo długa tylko skąd brać czas na ich realizację. Większość parametrów radia jest zapisywana w konfiguracji sterownika dlatego samo podtrzymanie bateryjne zasilania procesora niewiele podniesie funkcjonalność sterownika.

Kolejne etapy rozwoju oprogramowania to:
- bootloader;
- obsługa drugiego generatora Si570;
- obsługa drugiego ekranu wyświetlacza TFT;

Na druku modułu procesora Xmega TFT jest błąd w opisie złączy enkodera (zdjęcie). Oba złącza są opisane jako ENC2.
Górne złącze (według zdjęcia) jest do głównego enkodera sterownika,
Dolne złącze jest do enkodera obsługi DSP.


Załączone pliki Miniatury
İmage

73 Adam
08-03-2014 10:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #293
RE: Synteza SPHM DDS
Test CAT-a w sterowniku XmegaTFT

Kanał szeregowy do obsługi CAT-a w sterowniku jest wyprowadzony na złącze RS485. Na złączu mamy poziomy cyfrowe 3,3V dlatego do komunikacji z komputerem musimy zastosować odpowiedni konwerter na RS232 lub USB. Na zdjęciu izolowany moduł konwertera do komunikacji poprzez USB. Optoizolacja wykonana na Układzie ADUM1201.

Na złączu RS485 mamy zasilanie +5V a do zasilania konwertera potrzebujemy 3,3V aby takie były poziomy cyfrowe w kierunku procesora. Najprościej dać dwie diody 2N4148 połączone szeregowo od złącza RS485 do modułu konwertera. Na diodach będziemy mieli 1,2...1,4V spadku napięcia i to już wystarczy.

Sposób połączenia pomiędzy sterownikiem a modułem widoczny jest na zdjęciu. Po podłączeniu konwertera do komputera powinien on być wykryty jako nowe urządzenie i zainstalowany na PC jako wirtualny COM. Trzeba sprawdzić w komputerze jaki ten wirtualny COM otrzymał numer.

Kolejnym krokiem jest uruchomienie programu typu Terminal, ustawienie numeru COM-a oraz parametrów transmisji ( 9600, 8, N, 1).
Po włączeniu zasilania sterownik wysyła na port CAT-a komunikat informacyjny: "XmegaTFT35 ver.1.11".

Pojawienie się tego komunikatu na ekranie terminala świadczy o poprawnej komunikacji w kierunku komputera. Z poziomu terminala możemy wpisywać komendy w standardzie Kenwooda i sterownik powinien odpowiadać, np.:
ID; to zapytanie o identyfikator typu radia, odpowiedz: ID19;
Jeśli sterownik odpowiada na komendy z terminala to mamy sprawdzoną komunikację w obie strony i możemy rozpocząć próby z programami logującymi.

HRD wersja 5.24.38 (ostatnia darmowa wersja)

Aktualna wersja 1.11 softu sterownika na problemy z poprawną współpracą z tym oprogramowaniem. HRD rozpoznaje radio, łączy ze sterownikiem i pobiera aktualne nastawy, zmienia pasma, częstotliwość, modulację ale czasem zaczyna zupełnie przypadkowo zmieniać konfigurację sterownika (włącza split, zmienia częstotliwość czasem nawet pasmo). Muszę przeanalizować ramki wysyłane przez HRD aby zlokalizować przyczynę takiego zachowania sterownika.
Jedną rzecz HRD robi niezgodnie ze standardem Kenwooda, wysyła zamiast typowego rozkazu same znaki ";" po 5 znaków jeden za drugim, ciekawostka ? Może takich ekstra ramek jest więcej.

Aktualne uwagi z pola walki nad HRD:
1/ oprogramowanie wykorzystuje komendy które nie były zaimplementowane w sterowniku XmegaTFT, dlatego muszę to uzupełnić;
2/ HRD jest bardzo "nerowy", jak nie ma odpowiedzi ze sterownika to potrafi kilkakrotnie wysyłać ten sam rozkaz w krótkich odstępach czasu;
3/ jest kilka dziwnych rzeczy w tym sofcie, np. nie pobiera typu modulacji przy starcie softu, nie zmienia pasma tylko podaje od razu częstotliwość na paśmie;
4/ z niewiadomych mi przyczyn program HRD czasem przy próbie zmiany jakiegokolwiek parametru np. pasmo wysyła kilkadziesiąt innych rozkazów, które od razu robią "efekt dyskoteki" na wyświetlaczu sterownika, może to wina USB, konwertera lub sterownika bo trudno zaobserwować jakąś regularność.
5/ Będzie dość trudno zrobić pełne sterowanie z komputera tak jak w HRD ponieważ w sterowniku jest trochę inna filozofia obsługi, np. nie ma VFO-A, VFO-B.
-------------------------------------
6/ zmiana oprogramowania na starszą wersję HRD nic nie dała, dalej program wysyła dziesiątki rozkazów nie wiadomo w jakim celu;
7/ zmiana konwertera na RS232 (fabryczny na 3,3V) i klasyczny port szeregowy COM1 w PC też nic nie dała co wyklucza USB, konwerter i sterownik wirtualnego portu;
8/ problem tkwi w oprogramowaniu HRD, może musi mieć pełny kanał szeregowy z liniami RTS, CTR, DTR ?
9/ dopóki nie uda się zmusić HRD aby wysyłał pojedyncze rozkazy (max. kilka jednocześnie) nie mogę nic robić w oprogramowaniu sterownika.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

73 Adam
29-03-2014 20:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #294
RE: Synteza SPHM DDS
CatBkt RIG Control wer. 1.50 kolegi IZ2BKT
(nie podaję linka bo mój ESET blokuje na tej stronie jakieś wyskakujące okienko)

Do dalszych testów funkcjonowania CAT-a w sterowniku potrzebny jest poprawnie działające oprogramowanie typu "rig control" obsługujące TS2000. Niestety znalezienie czegoś prostego i jednocześnie bezpłatnego wcale nie jest takie proste. Obecnie do testów zainstalowałem oprogramowanie IZ2BKT i po poprawnym skonfigurowaniu dane są przekazywane w obie strony. Ważne aby opóźnienia i czasy przepytywania były rozsądne. Program ma skromne możliwości ale na początek do pierwszych prób z CAT-em wystarczy.
Ten program zachowuje się przewidywalnie, cyklicznie wysyła do sterownika zapytanie o częstotliwość i modulację, sterownik odpowiada i wszystko jest OK. Po zmianie modulacji, częstotliwości czy pasma w programie mamy natychmiastową zmianę na wyświetlaczu sterownika. Podstawowe rzeczy sprawdziłem i pracują poprawnie, reszta wymaga dalszych testów ewentualnie poprawek.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

73 Adam
29-03-2014 21:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8MVY Offline
Paweł
****

Liczba postów: 724
Dołączył: 30-07-2011
Post: #295
RE: Synteza SPHM DDS
Jest jeszcze całkiem darmowy flrig.
Pobrać można stąd. Wersje pod windows, linux, macos.

Pozdrawiam sq8mvy
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-03-2014 22:57 przez SQ8MVY.)
29-03-2014 22:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4LVC Offline
Bogdan sk
*****

Liczba postów: 761
Dołączył: 10-07-2009
Post: #296
RE: Synteza SPHM DDS
Co ciekawe identyczny układ konwertera (interfejs wg SP8NTH) jak w syntezie Husarkowej - różniący się jedynie zastosowaniem transoptorów zamiast układów ADUM śmiga u mnie pomiędzy HRD, a FT-857D bez zająknięcia.


Załączone pliki Miniatury
İmage

Bogdan
30-03-2014 17:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #297
RE: Synteza SPHM DDS
Bogdanie, inne radio (fabryczne), inny standard rozkazów, inne wymagania na interfejs.
Po "przekopaniu" sieci na temat współpracy TS2000 i HRD wygląda na to, że HRD dla TS2000 wymaga pełnej kontroli transmisji szeregowej i musi mieć włączoną obsługę linii CTS/RTS (opis problemu w sieci).

Dalszy ciąg testów HRD
10/ HRD korzysta z pełnej listy rozkazów w standardzie Kenwooda, około 109 pozycji dlatego musiałem rozbudować pierwotną listę;
11/ Kilka rozkazów w sterowniku działa źle lub inaczej niż w HRD dlatego też jest to do poprawy. Część z tych rozkazów wywołuje właśnie "efekt dyskoteki" na wyświetlaczu (VX, SPLIT, zamiana częstotliwości, zmiana pasm);
12/ HRD w ramach przepytywania radia o aktualne nastawy i status wysyła cyklicznie ciągi po około 40 rozkazów. Program chce pozyskać maksymalnie dużo informacji o radiu łącznie z drugim odbiornikiem. Początkowo sądziłem że to jakiś błąd w programie ale okazuje się że HRD tak po prostu ma. Może da się to gdzieś ustawić ale ja nie mam takiej wiedzy i doświadczenia z HRD. Wymagania programu HRD są bardzo duże jak na amatorską syntezę na 8 bitowym procesorze.
13/ Po poprawieniu źle działających komend oraz dorobieniu brakujących zniknął efekt przypadkowego "migania wyświetlacza" i widać zmianę nastaw w obie strony;
14/ Zmiany częstotliwości na HRD widoczne są prawie natychmiast na wyświetlaczu TFT, niestety zmiany częstotliwości enkoderem na sterowniku pojawiają się w HRD z opóźnieniem kilku sekund, może tu minimum 4 rdzenie potrzebne. Zmiany pasma w HRD też są dość wolne.

15/ Podstawowe funkcje komunikacji HRD ze sterownikiem pracują poprawnie (zmiana częstotliwości, pasma, modulacje, VFO). Niestety pełne przetestowanie wszystkich rozkazów i opcji programu HRD będzie wymagało dodatkowego czasu na testy i kolejne poprawki.

73 Adam
02-04-2014 1:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4LVC Offline
Bogdan sk
*****

Liczba postów: 761
Dołączył: 10-07-2009
Post: #298
RE: Synteza SPHM DDS
Adamie trzymam kciuki !

Bogdan
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-04-2014 9:11 przez SP4LVC.)
02-04-2014 9:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #299
RE: Synteza SPHM DDS
Bogdanie, zamiast bezczynnie trzymać kciuki napisz jakich funkcji HRD używasz. Program ma dużo możliwości (pierwsze zdjęcie) ale w sterowniku nie wszystko da się zaimplementować. Chodzi o zachowanie jakiejś równowagi pomiędzy bezpośrednim sterowaniem radia a kontrolą zdalną poprzez komputer i program HRD. Nie chciałby doprowadzić do sytuacji kiedy obsługa HRD będzie pełna tylko sterownik nie będzie miał czasu na obsługę radia.

Oprogramowanie sterownika ver.1.12
- zapewnia poprawną współpracę z oprogramowaniem HRD (ostatnia darmowa wersja) i realizację podstawowych funkcji do ustawiania radia (pasma, modulacje, częstotliwość, zmiana VFO, split, tłumik);
- zmiany konfiguracji radia odbywają się w obie strony, zmiany na sterowniku pokazują się w HRD oraz zmiany w HRD pojawiają się na wyświetlaczu sterownika;
- pobieranie danych ze sterownika odbywa się tylko wtedy gdy program HRD jest aktywny (drugie zdjęcie). Gdy HRD jest zwinięty na pasek lub aktywna jest inna aplikacja wstrzymywane jest wysyłanie komend do sterownika co odciąża procesor;


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

73 Adam
04-04-2014 22:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4LVC Offline
Bogdan sk
*****

Liczba postów: 761
Dołączył: 10-07-2009
Post: #300
RE: Synteza SPHM DDS
Adamie napisałeś: zmiana pasma, modulacji, częstotliwości, zmiana VFO, split, tłumik. Wydaje mi się, że to wystarczy, ale to tylko moje zdanie. Mam prośbę, o ile czas Ci na to pozwoli, abyś spróbował kombinacji z artykułu Darka SP7DPT . Jest to bardzo przydatna sprawa i jeżeli ten mariaż się powiedzie to takie opcje, jakie teraz obsługuje CAT Husarka w HRD w zupełności wystarczą. Zyskujemy możliwość jednoczesnej współpracy radia z bardzo dobrym programem logującym. Tak mam teraz skonfigurowanego mego FT-857D i uważam, że jest to super sprawa - o ile Husarek zapewni podobne możliwości to myślę, że do szczęścia już chyba nic nie potrzeba. Wczoraj nawet specjalnie utworzyłem drugą wersję Loggera32 do pracy w SPDX Contest, chociaż siedzę i od rana biję się z myślami, czy wystartuję, czy nie. Nie lubię długich zawodów - to trochę dezorganizuje życie rodzinne w dwupokojowym mieszkaniu. Wracając do meritum - przy takiej konfiguracji radia najczęściej korzystam na planszy HRD z przycisku VFO A/B (do podsłuchiwana przy pracy ze splitem) i włącznika kompresora toru m.cz. nadajnika. Reszta wynika z obserwacji mapy pasma Loggera32 i ,,kliknięcia" na żadaną stację. To oczywiście wariant z komputerem podłączonym do internetu. Automatyczny przełącznik antenowy mam ,,pożeniony" z portem LPT. Często w programie Logger32 korzystam z zawartości makr - zarówno CW, jak i SSB. Jest to dobra sprawa w nocy, aby dać spać domownikom. Będę dążył do tego, aby w Husarku również dało się to zaimplementować.

Bogdan
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-04-2014 10:05 przez SP4LVC.)
05-04-2014 9:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 170 gości