SP2JQR
Henryk
Liczba postów: 1,507
Dołączył: 23-08-2009
|
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak?
Da się uzyskać 30W z jednego tranzystora przy 13,8V zasilania. Zimny tranzystor da ponad 30W, a jak się rozgrzeje to będzie trochę poniżej.
Jeśli ten wzmacniacz ma być konstrukcją uniwersalną, to dodatkowy stopień wzmocnienia na BFR96, który zaproponowałem do wzmacniacza 30W już wcześniej można też dodać do wzmacniacza 6W. Byłby ten sam projekt PCB, a jedynie to co umieścimy na płytce zadecyduje o mocy i innych parametrach. Nad wyborem innego tranzystora niż BD135 też można się zastanowić, można dać np staruszka BC211 i parę innych nowszych typów (proponuję uniwersalny projekt pcb dla prototypu). To będezie kolejny etap jak będziemy mieli całkowicie skończony schemat, pozostaną obliczenia, bo na razie tylko filtr PI jest policzony, a reszta wartości wzięta z sufitu, aczkolwiek myślę że daleko nie odbiegają od zastosowanych w innych konstrukcjach.
Może ktoś ma lepszą propozycję stabilizacji termicznej mosfeta? Jest dużo możliwości - ta, którą zaprezentowałem jest najbardziej prosta i prymitywna - jeśli zamiast 5V sterowania dla TX podać 12V to optymalna ilość diód to 7sztuk, 5V - to jednak za niskie napięcie dla tej ilości ale wygodne bo często stosowane do sterowania TRXów.
|
|
05-01-2011 15:33 |
|
SP2JQR
Henryk
Liczba postów: 1,507
Dołączył: 23-08-2009
|
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak?
Zener zupełnie inaczej reaguje na tempraturę, a tu nie chodzi o stabilizację tylko o uzyskanie napięcia , którgo zmiany są proporcjonalne do temperatury i kompensują zmiany prądu mosfeta mocy, który też zmienia się wraz z temperaturą.
Ten wzmacniacz z założenia ma być na jedno pasmo, do prostych TRXów. Najlepsze dopasowanie i przekazywanie mocy daje filtr PI.
Po dobraniu wartości w praktycznym układzie filtr PI jest o wiele prostszy do masowego powtarzania - z transformatorami szczególnie początkujący mają sporo kłopotów.
Przy wzmacniaczu rezonansowym dodatkowe obciążenie bramki mosfeta nie jest konieczne - układ dławik kolektorowy - bramka powinien być w rezonansie, a napięcie w.cz. uzyskane w bramce jak największe. Rezonans jest małej dobroci, dlatego po dobraniu elementów nie będzie kłopotu z powtarzalnością, ani z szerokością pasma. Możliwość wzbudzeń usuwamy w tym układzie gałęziami RC, a nie obciążeniem, dzięki temu przy okazji znacznie poprawiamy liniowość pracy wzmacniaczy na tranzystorach IRF, które są zaprojektowane do przełączników a nie wzmacniaczy.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-01-2011 9:22 przez SP2JQR.)
|
|
05-01-2011 18:58 |
|