Ostatnio wzięło mnie na składanie "klasycznych" konstrukcji - w tym celu sięgam głównie do starych roczników Radioamatora, Radioelektronika, Młodego Technika itp. Z urządzeń krótkofalarskich składam właśnie "Bartka" (zmontowany w jakichś 95%, chwilowo prace zawieszone z powodu braku paru elementów). Poza tym złożyłem ostatnio m.in.
- Dwa mikroodbiorniczki (JEDEN i DRUGI)
- Prosty odbiornik superreakcyjny
- Dość specyficzny odbiornik na fale długie - niestety pomimo prawidłowego montażu (sprawdzone wielokrotnie) nie działa do końca tak, jak powinien - jeszcze trochę nad nim popracuję.
- Odbiornik superheterodynowy UKF na UL1244. W tym przypadku jedynie projekt głowicy musiałem zastąpić innym, pożyczonym z RE 2000. Ta część czeka na uruchomienie (potrzebuję lepszego licznika częstotliwości celem zestrojenia) - płytka p.cz. ze wzmacniaczem m.cz. działa wyśmienicie wraz z fabryczną głowicą (popularna Gloria). Odbiór jest bardzo dobry.
- Powoli zabrałem się też za projekt Tunera FM stereo, z pewnymi zmianami wymuszonymi przez zastosowanie innej głowicy (ta sama Gloria) - chociażby zasilanie trzeba będzie rozwiązać inaczej (UL1520 niepotrzebny, wystarczy LM7808). Wciąż myślę nad sposobem strojenia - pewnie tymczasowo zastosuje zwykły potencjometr wileloobrotowy, potem będzie można pomyśleć nad jakąś cyfrową syntezą.
Zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre z tych konstrukcji są proste, mało ambitne, wręcz banalne. Mi chodziło jednak o coś innego - w ciągu kilkunastu minut wykonać rano płytkę (nawiercenie otworów wedle szablonu, nakreślenie ścieżek markerem i do roztworu) a potem w ciągu jednego lub dwóch wieczorów złożyć i uruchomić urządzenie. Tak czysto rekreacyjnie.
W ciągu tych wakacji złożę pewnie jeszcze
coś takiego - zainspirowała mnie seria filmów na YouTube, na których różni ludzie chwalą się własnoręcznie wykonanymi lampowymi reakcyjniakami.
Jeśli ktoś z was dysponuje jakimiś ciekawymi projektami, najlepiej przetestowanymi empirycznie - będę wdzięczny za wszelkie informacje, skany, linki itp. Najchętniej widziane projekty "klasyczne", np. z czasów CEMI - pozwoli to jakoś spożytkować posiadane elementy.
Nie ograniczam się do projektów "na jeden wieczór" - jeśli znacie coś ciekawego wśród bardziej skomplikowanych konstrukcji, to także przecież mogę to rozpatrzyć.
Słyszałem na przykład o jakimś projekcie tunera AM, publikowanym na łamach jednego z czasopism z latach osiemdziesiątych lub dziewięćdziesiątych. Ponoć była to konstrukcja dość znana wśród amatorów - mi nie udało się niestety trafić na jej ślad.