Oto parę moich przemyśleń, gdyż parę lat temu miałem ten sam dylemat.
Tak dipol jest najefektywniejszy, ale moim zdaniem ma parę wad. Wymaga dwóch punktów podparcia, a biorąc pod uwagę ciężar coaxa oraz symetryzatora to w sumie trzech. Dipol działa dobrze tylko na jednym paśmie więc gdy chcesz używać wszystkich pasm musisz powiesić sporo drutów. Dla lokalizacji takiej jak Polska wypadało by mieć dwa dipole na każde pasmo aby dobrze odbierać ze wszystkich kierunków - więcej drutów, coaxów i punktów podparcia.
Anteny wielo-pasmowe eliminują sporo tych wad kosztem efektywności. Mam na myśli tu Windom/FD3/FD4, GR5V, Dublet, Long Wire czy EFHW. Windom/FD3, GR5V i Dublet wymagają 2-3 punktów podparcia i wysokiego powieszenia, dwie ostatnie skrzynki która obniża również ich efektywność.
W trudnych warunkach np mało miejsca, brak wielu punktów podporu sprawdzają się anteny takie jak LW i EFHW. Po pierwsze są elastyczne w sposobie zawieszenia inv-V, inv-L, horyzontalnie, vertykal czy klasycznie jako slopper, mało widoczne i pracują na wielu pasmach. W przypadku EFHW nie wymagają uziemienia, przeciwwag oraz skrzynki antenowej.
Zwróć uwagę że jeśli end feda dasz jako inv-L masz część anteny, która pracuje jako wertykal, dobry do DXów a pozostałą część do bliższych łączności. Odpowiednie dobranie długości części wertyklanej jako 1/4 czy 1/2 długości fali daje wiele korzyści.
Co by nie mówić o każdej antenie to nie ma anteny idealnej do wszystkiego. Dlatego powinieneś rozważyć dwie lub trzy w zależności od warunków i Twoich potrzeb.
Ja zdecydowałem się na parę anten. Do DXów mam EFHW na pasmo 20m, czyli transformator 49:1 i 10mtr promiennika, którą powiesiłem jako wertykal na 12mtr wędce, działa wyśmienicie. Aby podnieść efektywność użyłem dwóch FT240-52 i de facto nawinąłem 13:2 zwoje gdyż to daje mi na tym paśmie najniższy SWR oraz najmniejsze straty w transformatorze. Po zmierzeniu wyszło że ma około 94% sprawności czyli bardzo blisko dipola.
Moją główną anteną jest również EFHW na pasma 80-10, transformator 49:1 to dwa FT240-43 promiennik 40mtr powieszony prawie horyzontalnie na 8-9mtr. Z Twojego opisu możesz wykorzystać promiennik który już masz, aby zbudować taką antenę, tyle że daj transformator 49:1 na dole 10mtr odcinka. Nie musisz dawać przeciwwag czy uziemienia w tym miejscu. Uziemienie, ale dobre wystarczy w shaku. dobrze jest dać CMC (choke) przy wejściu coaxa do domu/shaka. Zmieniłbym tylko, jeśli możesz, krótki odcinek tak aby szedł w prawo lub lewo pod kątem nie mniejszym niż 90st.
Taką antenę można przerobić na pasmo 160m. dorabia się zdalnie sterowany przełącznik który odłącza transformator i podłącza promiennik bezpośrednio do gorącej żyły coaxa a ekran jest podłączony do dobrego uziemienia.
Ostatnimi laty poziom zakłóceń rośnie więc antena taka jak Delta Loop sprawdzi się bardzo dobrze do odbioru słabych sygnałów przy wysokim tle. Mam dużo miejsca więc mam taką na pasmo 160m, zasilana jest poprzez balun 4:1 w jednym rogu, co czyni ją też wielo pasmową anteną. Rozwieszenie 80 czy 40 metrów drutu wokół domu czy działki w kwadracie czy jakimś innym kształcie da podobne rezultaty.
Parę lat temu aktywatorzy SOTA zrobili porównanie paru anten. Choć to były anteny w terenie i praca małą mocą 5W to wyniki pokazują która antena sprawdza się najlepiej. Gorąco polecam ten artykuł.
https://reflector.sota.org.uk/t/seven-so...mmit/15635
Jeśli słyszałeś EA5 w dzień (do 21) to zapewne na paśmie 20m, jeśli korespondent był w odległości mniejszej niż 800km od Ciebie to jest duża szansa że go nie usłyszysz nawet jeśli nadaje z mocą 100-200W
Poczytaj o propagacji lub oglądnij ten materiał
https://www.youtube.com/watch?v=xrA4IWTPUIE&t=4242s trochę długi, ale pełno jest informacji jak słońce wpływa na propagację. Co parę dni pokazuje się na tym kanale nowy materiał o aktualnej sytuacji. Tu parę linków które są opisywane w tym materiale.
https://www.solarham.net/
https://www.swpc.noaa.gov/communities/sp...nthusiasts
https://www.sws.bom.gov.au/HF_Systems/6/5
http://propquest.co.uk/graphs.php
https://www.voacap.com/hf/
Powodzenia.