Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
VE7GC Wee Willy 75 Meter DSB Transceiver
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,007
Dołączył: 26-09-2012
Post: #11
RE: VE7GC Wee Willy 75 Meter DSB Transceiver
Ten nadajnik ma przenosić sygnał audio? Jeśli tak to wszystkie stopnie muszą pracować liniowo czyli w klasie A albo chociaż trochę liniowo, w klasie AB. Czym są klasy pracy wzmacniacza.
Teraz będzie niemiło: Czytajcie proszę karty katalogowe!
Użyte w oryginale tranzystory VN10 - tj Q2 i Q3. Proszę spójrzcie na kartę katalogową i parametr "Transfer characteristics" - strona 3, zależność "On state drain Current/Gate-source voltage". Z tego wykresu wynika że ten tranzystor zaczyna przewodzić dopiero od ~2V napięcia pomiędzy bramką a źródłem. Moim zdaniem użycie tych tranzystorów na końcu (albo 2N7002, czy BS170) jest w ostateczności dopuszczalne ale po doprowadzeniu do nich lekkiego napięcia dodatniego (właśnie ok. 2V) - dokładnie sytuacja jak jest dla Q1, czyli na połączone bramki rezystor 10K do potencjometru. W przeciwnym wypadku nawet jeśli ten nadajnik coś wypuści to będzie mocno zniekształcone. Warto też przeczytać uwagi innych do tego układu i TU
Pamiętajcie przed podaniem napięcia zasilania sprawdzić omomierzem czy suwaki potencjometrów są skręcone do masy, jeśli będzie odwrotnie to po podłączeniu zasilania może nam tylko na chwilkę zadymić i po zabawie.

Inaczej jest nieco w przypadku tranzystorów nJFET typu [url=http://danssmallpartsandkits.net/J309-D.pdf]J309/J310 [/ur] w VFO albo odbiorniku. Obrazek na stronie 3-ciej "Drain Current/Gate source voltage". Te tranzystory przewodzą już od ujemnego napięcia i im żadnej dodatkowej polaryzacji do pracy nie trzeba (poza rezystorami bramka - masa i źródło - masa, ale to nieco inna historia).

PS: Podobno Wee willy działa. Cóż , jeśli działa i go chwalą to albo to kwestia przyjętych założeń, albo gdzieś jest błąd, albo ja czegoś nie wiem.
09-10-2017 11:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SPO3O2OL Offline
_._. _ _._
****

Liczba postów: 330
Dołączył: 07-01-2017
Post: #12
RE: VE7GC Wee Willy 75 Meter DSB Transceiver
Witam Karol.Eee tam niemiło.Karty katalogowe prócz czytania trzeba jeszcze dobrze rozumieć a amatorem radia,który praktycznie buduje na podstawie schematów z sieci nie zawsze jest elektronik.Śmiem nawet twierdzić,że częściej coś dłubie amator z zupełnie innym zawodem.Samodzielne zrozumienie pewnych zagadnień jest mega trudne w tym przypadku i nie dla każdego możliwe.O tym mówi Idea Grupy Home Made.Potrzebna jest pomoc.Czytających multum a odpowiadających czasem trzeba ze świecą szukać przez długi czas.Bywa,że bez efektu Sad
Stopień Q1 ma wstępną polaryzację ale czy na suwaku 10k nie powinno być pojemności do masy?
Co z 1k na bramach Q2,Q3?Czy to nie jest polaryzacja?Może jest ale ujemna a pisałeś,że musi być dodatnie napięcie 2V więc pewnie bez dodatkowych oporników do zmiany pracy klasy stopnia się nie obejdzie.
Nie składam tego radia ale kibicuje Adrianowi i w wolnym czasie przeczytam uwagi innych do układu z czystej ciekawości.Dziękuję Karol.

Wojc!o
09-10-2017 12:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,007
Dołączył: 26-09-2012
Post: #13
RE: VE7GC Wee Willy 75 Meter DSB Transceiver
No ja rozumiem, ale to są podstawy, sorry. Mieści się to w zakresie "jak działa tranzystor". Nikt nikomu nie zabrania czytać, AVT robiło dużo pracy w swoich kursach wyjaśniając pewne rzeczy.
Z tym suwakiem - nie musi być. Tzn nie zaszkodzi gdy jest, opóźni trochę włączanie biasu dla Q1 gdy włączymy zasilanie nadajnika ale to nic ważnego.
Czasem taki bias jest podawany przez drugie uzwojenie transformatora (np. w wzmacniaczach klasy AB, strona sm0vpo i wtedy kondensator idzie do masy, ale to po to żeby prąd w.cz. transformatora "znalazł drugą nogę" - pierwszą jest bramka tranzystora. Inaczej jest gdy w biasie stosujemy diody, tranzystory czy jakiś inny układ półprzewodnikowy. Te elementy potrafią szumieć (zwłaszcza dioda zenera), szum nam się wzmocni we wzmacniaczu na wyjście. Generalnie jednak te szumy są i tak małe (gdzieś na sp-hm Henryk sp2jqr podawał szumy biasu i czy jest sens stosować niskoszumne stabilizatory i wyszło że nie jest krytyczne - zależy od jakości wzmacniacza oczywiście..

Ten 1k nie jest polaryzacją. Zobacz, mamy wykres prądu dren - źródło (albo kolektor - emiter) względem napięcia bramka - źródło (albo baza - emiter). W tym wzmacniaczu źródło jest na masie. 1K ściąga bramkę też do masy. Więc i tu jest zero i tu zero. Musimy mieć napięcie dodatnie na bramce i to takie żeby przez tranzystor płynął delikatny prąd (powiedzmy że więcej niż 10mA, pewnie koło 30mA).

To o czym myślisz pewnie to układ z rezystorem bramka - masa w mosfetach ale INNYCH. Popatrz na charakterystykę tranzystora np. BF256 czy J310. Te tranzystory przewodzą już przy ujemnym napięciu bramki. Jak osiągnąć ujemne napięcie bramki? Pamiętać że chodzi o napięcie między BRAMKĄ a ŹRÓDŁEM! Wystarczy więc źródło podnieść na kilkaset mV czy więcej względem masy. A bramkę dalej trzymać na masie rezystorem (kilkadziesiąt, kilkaset kilo omów). W takim J310 przy zerze na bramce ("Zero − Gate −Voltage Drain Current" - patrz karta) płynąłby prąd ~30mA. Więc na rezystorze źródło - masa o wartości powiedzmy 100 omów dostaniemy 3V. Czyli źródło względem masy ma 3V, a tym samym bramka względem źródła ma -3V. Oczywiście ujemne napięcie bramki spowoduje spadek prądu źródła, tym samym spadek napięcia na tym rezystorze zmniejszy się, punkt pracy tranzystora sam się ustali gdzieś pomiędzy, a gdzie to by trzeba było policzyć Smile - tu trochę opisane fet-biasing.


-------------------
Przyznam szczerze że przez chwilę przemknął mi pomysł aby zrobić na sp-hm dział "dla początkujących" gdzie takie podstawy były by tłumaczone. Ale tylko przez chwilę ponieważ - z doświadczenia wiem - za rok wszyscy o takim dziale zapomną i pytania znów będą się mnożyć. Tak jak się zapomniało o kursach w Elektronice praktycznej czy zapomina się o istnieniu wyszukiwarki google Smile
Tak więc w niektórych tematach jedni będą odpowiadać, inni będą odsyłać do szkoły/podręczników/ itp i nie można ich za to winić - to nie szkoła ani uczelnia, gdzie można co roku startować z tymi samymi wykładami...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-10-2017 16:47 przez SQ5KVS.)
09-10-2017 15:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SPO3O2OL Offline
_._. _ _._
****

Liczba postów: 330
Dołączył: 07-01-2017
Post: #14
RE: VE7GC Wee Willy 75 Meter DSB Transceiver
Karol wierz lub nie ale czytam wiele korzystając z googla.Co z tego jak nie wszystko przyswajam.Jak pewnie zauważyłeś mimo to robię testy,dłubię przy elektronice,używam już nawet malinki dzięki szybkiej pomocy,uczestniczę też czynnie w forum.Pewnie,że nikt nie zmusi do odpowiadania na pytania.Nie każdy też je chce zadawać Smile
Zauważ,że sam też zadajesz pytania a wg tego co pisałeś Twoje pytania dla innych mogą być takimi samymi podstawami.Zawsze jest ktoś co wie więcej i jeśli przyjąć,że szukamy tylko w google to forum staje się niepotrzebne.
Postanowiłeś pomóc w temacie Adriana,fajnie.Nawet jak nie wszystko zostanie od razu zrozumiane to zawsze jest materiał,który można kilka razy przeanalizować i zastanowić się nad nim.Liczy się,że są odpowiedzi techniczne.
Mnie nadal interesuje brakujący kondensator na suwaku 10k.Piszesz,że nie jest konieczny.Czy w takim przypadku wcz nie będzie trafiało do zasilania 6V poprzez opornik i potencjometr?Czy większa moc nie powodowałaby zniekształceń?Gdy kondensator zastosować to wcz za rezystorem jest blokowane a napięcie stałe trafia i tak do tranzystora.
Coś mi nie pasowało z tym 1k do masy ale to projekt autorski a tak dobrze analizować dowolnych schematów jak Ty nie potrafię.
Wee Whilly ma wiele wspólnych rozwiązań wcielonych w innych projektach,które są dla mnie zauważalne i dlatego starałem się pomagać Adrianowi na tyle ile pozwalała moja skromna wiedza.Raczej nie ma tam nic co może zaszkodzić a jeśli to proszę o korektę.W linku jaki podałeś widzę,że z tranzystorami w miarę trafiłem.
Prąd Io 10mA dla Q1 oraz 25mA dla Q2 i Q3 przy 2n7000.Polaryzować dodatkowymi elementami o czym wspomniałeś.Jednak dla uzyskania 1.5W zasilać trzeba 12V a nie 6V.
Ile w tym prawdy trzeba sprawdzić bo to co pokazane i opisane nie zawsze musi się zgadzać Wink
Dziękuję Karol.Szkoda,że zrezygnowałeś ze świetnego pomysłu.

Wojc!o
09-10-2017 21:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,007
Dołączył: 26-09-2012
Post: #15
RE: VE7GC Wee Willy 75 Meter DSB Transceiver
Ok, kwestia kondensatora. Do roboty - proszę kartę, długopis/ołówek czy kto co lubi i kalkulator albo choćby stronę www gdzie można policzyć impedancję kondensatora.

Mamy uproszczony obwód - jakieś źródło w.cz. (bramka Q1) . Rezystor 10kΩ (ten co idzie do suwaka). Suwak powiedzmy po środku więc do zasilania idzie 5kΩ, razem na zasilanie mamy 15kΩ. Na zasilaniu jest kondensator 0.1uF (to ten na lewo od L2. Nie lubię tej notacji w której nie dopisują jednostek). Ja bym dodał kilka takich i jeszcze jakiś typu 100uF/16V.
Niech to źródło w.cz. ma 1V napięcia w.cz., powiedzmy 3.5MHz.
Chcesz wiedzieć jakie napięcie w.cz. zostanie na zasilaniu? Potraktuj to jak zwykły dzielnik - 15k / 100nF. Reaktancja kondensatora 100nF dla 3.5MHz to 437mΩ. Czyli mamy dzielnik ~1:30 000 . Z jednego wolta zostanie 30uV. To zupełnie nic w porównaniu z tym jaki prąd będzie szedł przez L2, transformator T1 i resztę.

I jak już mówiłem - zawsze można użyć symulatora. Są nawet on-line. Nie gryzą Smile
10-10-2017 10:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SPO3O2OL Offline
_._. _ _._
****

Liczba postów: 330
Dołączył: 07-01-2017
Post: #16
RE: VE7GC Wee Willy 75 Meter DSB Transceiver
(10-10-2017 10:29)SQ5KVS napisał(a):  Chcesz wiedzieć jakie napięcie w.cz. zostanie na zasilaniu?
Dokładnie.Nie wpadłem na pomysł aby kondensator traktować jako dzielnik razem z opornościami.
Sprawdźmy Karol czy wiedzę jaką przekazałeś zrozumiałem?
Na suwak dodatkowo wstawiamy 100n.Dzielnik zmieni się a nawet będą teraz dwa dzielniki.Pierwszy 10k/100n to ten stworzony z 10k i dołożonego na suwak 100n.Reaktancja kondensatora 100n dla 3.5MHz się nie zmieni.Dzielnik chyba wyjdzie ~1:20000 i ~20uV zostanie z 1V ale wcześniej bo już na suwaku.Drugi dzielnik stworzy się z 5k/100n.Jednak na niego dzięki pierwszemu dzielnikowi trafi mniejsze napięcie wcz i w rezultacie z 1V zostanie <20uV.

Wojc!o
10-10-2017 21:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości