wiecie co koledzy... mam propozycje.. nie posluguje sie zadnym edytorem do schematow ;-), schemat ECO NWT bedzie tragiczny ;-) ale czytelny... jesli jest tylu chetnych do dyskusji, czy tez do dzialania... to proponuje zaczac od trenowania wspolpracy.... ;-) , napewno sie przyda na przyszlosc przy realizowaniu bardziej ambitnych projektow ;-), prosze o pobranie schematu za kilka godzin i narysowanie go w formie ktorej nie bedziemy musieli sie wstydzic :-)... i z gory ewentualnie chetnemu dziekuje
pozdrawiam
sq8z
PCB kolejna malowanka , ktora nadaje sie do metody termo ;-)
PCB zaprojektowano tak aby mozna bylo zstosowac:
1. PIC 16F876A w wersji DIP
2. uklad 232 mozna zastosowac wersje SMA waska i szeroka ( wide)
3. generator flck moze byc THT krotki , dlugi ew. SMD
4. AD9850 , mozna tez zastosowac uklad AD9851 ;-)
5. przekazniki w tlumiku miniaturowe AXICOM v23079-D2011
6. gniazda SMA katowe.
7. sonda AD8307
w sumie model NWT7 ECO SQ8Z to nic nadzwyczajnego ani tajemniczego ;-).
osiagniete reultaty ( przepraszam ze sie osmiele) sa o kilka (2-3) dB lepsze od klasycznego NWT7 w wersji niemmieckiej i ukladzie zastosowanym na PCB SP2JJH tyle ze rezultaty te sa na 100% powtarzalne!!!!
Coz tak naprawde zmienilo sie na tyle ze parametry sa milutkie?
W zasadzie podstawowa zmiana to uklad DDS ... zastosowalem od lat znany i uruchomiany jako generator VFO wg SP3SWJ/SQ8Z ;-).
Wykorzystanie AD9850 czy tez AD9851 z zastosowaniem separacji napiec zasilajacych czesc analogowa i osobno czesc cyfrowa DDS, dodatkowo osobny stabilizatorek zasilajacy generatorek FLCK ( mozliwosc obnizenia napiecia do 3,5V - pady pod diody na ktorych osiagniemy spadek z 5 na 3,5V pozwala zasilac takie grneratorki ktore pracuja na 3,3V). Obciazenie wyjscia symetrycznym transformatorkiem o przekladni 1:4 np. WB3040 , obciazenie wyjscia tegoz TR rezystorem 50om i klasyczny uklad LPF oraz tlumikow ( wartosci bez zmian w stosunku do poprzednich wersji NWT) daje opitymalnia jakosc sygnalu wyjsciowego, najlepsza z mozliwych do osiagniecia na tych ukladach ;-).
Zastosowanie PR na wejsciu Rset ukladu AD9850 / 9851 daje mozliwosc regulacji sygnalu wyjsciowego w zakresie okolo -7 do +7dBm ;-), nawet przy najwyzszym poziomie sygnalu jego jakosc i liniowosc jest lepsza niz w 90% egzemplarzy poprzednich wersji...ot prawa fizyki ;-).
Zastosowanie tych a nie innych przekaznikow tez ma pewien wplyw na parametr pt. dynamika pomiarow ;-) , dla dociekliwych ... prosze obejrzec data sheet'y obecnie i poprzednio zastosowanych przekaznikow i wszystko staje sie w miare zrozumiale :-)...
Co uzyskamy w nowej wersji pokazalem w poprzednich postach , zbedny MMIC i czary z nim zwiazane stanowia niechybnie dozy plus.
Uniwesalnosc PCB pozwala ograniczyc sie do wykonania na jak wspominalem tanim i niedocenianym AD9850 ktory z generatrem 125MHz da nam mozliwosc mierzenia w zakresie do 55MHz , stosujac latwo dostepne i tanie generatorki 80MHz zakres zawezi sie nam do okolo 35 MHz ;-).
Ale mozemy zastosowac AD9851 i wtedy od nas zalezy czy damy 32MHz FLCK i mnoznik x6 czy tez powalczymy z generatorkiem np 160MHz i sygnal z DDS bedzie jeszcze bardziej klarowny ;-).
Do przedstawionego ukladu proponuje wykorzystywac wsady DL4JAL do sciagniecia z tad:
http://www.dl4jal.eu/fw.htm
znajdziemy tu wszystko co jest potrzebne , oczywiscie dla AD9850 wybieramy inny wsad i mamy mozliwosc wybrania czy PIC bedzie taktowany 10 czy 20 MHz .
Podobnie z wsadami do AD9851 ;-).
Autor tak jakos dziwnie ten soft napisal ze w ukladzie z sondy logarytmicznej AD8307 wchodzimy na nozke 3 pica a liniowa na 2 ( odwrotnie niz w ukladzie z wsadem v210 i ukladzie SP2JJH .
Mnoznik x6 ktory w WIN NWT 4 startuje "z automatu" w przypadku uzycia AD9850 wylaczamy w edytorze ( w pliku hfm9 ktory zapisuje konfiguracje programu w plikach Documents and Settings/ uzytkownik/ hfm9)
linia :
PLLMode=1 zamieniamy na PLLMode=0 i zapisujemy, po uruchomieniu Win NWT4 program wystartuje bez mnoznika , oczywiscie w pliku hfm9 mozemy dokonac cala mase wpisow , jak czestotliwosc FLCK , zakresy pasm , kolorki, czcionki etc.
Mozemy tez nadpisac linie ktora uruchomi okienko do wybierania dowolnego mnoznika z zakresu od 2 do 20 ( przeznaczona do AD9951 i roznistych generatorow aby udalo sie uzyskac upragnione 400MHz ;-).
Przedstawiony mierniczek po starannym zlozeniu, zaprogrmowaniu PIC i podlaczeniu do zsilania i komputera RS232, ew. jak w moim przypadku USB via kabelek ( 8-9 PLN) rusza od razu... trudno mowic o procedurze jakiegokolwiek strojenia bo jedyny element do regulacji przeznaczony torPR Rset ktory na poczatek ustawic mozemy na pozycje srodkowa ( jakies +2dBm) , a dalej procedura kalibracujna na zwartym we/wy i ... po rozlaczeniu we/wy widzimy jaka mamy dynamike ;-) , po podlaczeniu badanych obwodow np. na 3,5 MHz patrzymy czy ponizej czestotliwosci badanego BPF wykres jest rownomiernie opadajacy ( brak wzgorkow , gorek i takich tam ;-), mozemy sobie podkrecic sygnal wejsciowy na max i po powtornej kalibrcji porownac o ile wzrosnie nam dynamika i czy wykres badanych obwodow nadal bedzie czysty, ot sama przyjemnosc i zabawa ;-).
Drobna uwaga dotyczaca TR , jesli nie mamy pd reka ew, nie chcemy wydac 10 pln za WB3040 ( i bron Boze nie stosujemy WB2040 !!!!), to na rdzeniu FT37-43 nawijamy trzema skreconymi przewodami w emalii 8-10 zw, laczac uzwojenia jak w klasycznym ukladzie mieszacza np. diodowego ;-).
Schemat ...ehhh jednak musze siegnac po edytorek jakis prosty i namalowac, foto z zmontowanej PCB z doza rozdzilczoscia i opisem elementow jesli nie wejdzie ( z racji na wage pliku tu, prosze pisac na sq8z@wp.pl i natychmiast wysylam.
Informacje co, gdzie i za ile do tej zabawki kupic pisac na e-mail... (regulamin forum ;-(.
Ponizej plik PCB
ecopresente.LAY (Rozmiar: 143.89 KB / Pobrań: 1755)
przedstawiona PCB moze byc tym razem wykorzystywana , zmieniana , poprawiana wylacznie na pozytek wlasny ;-), inne wykorzystanie ...wymaga konsultacji ... i mojej zgody ;-).
i na koniec przepraszam za chaotyczna wypowiedz , kwestia zmeczenia , prosze o wyrozumialosc jak wspominalem tematem NWT zajmuje sie okolo 12 dni, i nie wszystko jeszcze opanowalem ;-), bede wdzieczny za wszelkie uwagi i pytania.
pozdrawiam
Krzysztof Sip
SQ8Z
przepraszam kolegow za hmm malocywilizowana forme schematow, usilowalem wrzucic zalaczniki o wiekszej rozdzielczosci ale nie przeszly, mam nadzieje ze niebawem ktorys z kolegow wrzuci poprawiony chcemat wykonany w jakims edytorze
obrazki ponizej ;-(
sq8z
wlasnie wrocila mi wiara w ludzi... zglosil sie kolega i mamy juz 75% schematu...
heh nawet nie wiem jak kolega ma na imie ;-) ale pewnie sie dowiem ;-)
pozdrowienia dla wszystkich ...tych leniwych HI tez ;-)
sq8z