Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy.
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #13
RE: Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy.
Andrzej SP2GOW uświadomił mi pewien fakt który przedtem przeoczyłem. Czy podane parametry tego TRXa są mierzone po jego przeróbce?

(14-01-2011 17:50)SP6NXI napisał(a):  ...
# minimalny, czytelny sygnał w słuchawkach: ok. 0.5 uV,
# wytłumienie fali nośnej nadajnika: 40 dB - jest to maksymalna wartość, którą według literatury można osiągnąć dla modulatora dwudiodowego.
# pasmo przenoszenia filtru kwarcowego p.cz.: 2.6 kHz.
...

(14-01-2011 17:50)SP6NXI napisał(a):  ...
# modulator jest przerobiony, oryginalny zapewniał tłumienie fali nośnej na poziomie zaledwie 25 dB, pomimo wielopunktowego dobrania pary diod i starannego nawinięcia transformatora różnicowego.
...

Jeśli w/w kit wymaga takich przeróbek to rzeczywiście jest to bubel ! Ja dysponuję jedynie multimetrem z supermarketu za 30 zł i skąd mam to wiedzieć.

(14-01-2011 17:50)SP6NXI napisał(a):  ...
# częstotliwość filtru kwarcowego jest trochę inna niż w opisie. Wynosi 8.664MHz.
...

Inna częstotliwość drabinki wynika z tego że posiadałeś akurat takie kwarce? czy z innego powodu?

(14-01-2011 17:50)SP6NXI napisał(a):  ...
Pojemności filtru zostały ponownie przeliczone. Przy oryginalnych pasmo przenoszenia wynosiło ok. 3,5 kHz.
# po pomiarach wyrzuciłem filtr jednokwarcowy (po mieszaczu) i zastąpiłem go obwodem LC o dużej dobroci. Powód - pasmo przenoszenia filtru jednokwarcowego leżało poza pasmem filtru 4-ro kwarcowego.
...

To chyba nie jest błąd oryginału - a wynika raczej z konieczności dostosowania się do innej częstotliwości drabinki - dobrze myślę?

Ja nie chcę w tym przypadku eksperymentować! Gdybym chciał eksperymentować to bym sobie tego TRXa w kilka wieczorów polutował jako moduły na uniwersalnych płytkach i się bawił, a nie czekał na fabryczną płytkę i zestaw dobranych elementów.

Z rozmów kolegów na pasmach i w necie wiem że jak Elecraft sprzedaje KIT to rusza on od kopnięcia i absolutnie nic tam nie trzeba dobierać, zmieniać i eksperymentować.
Ktoś powie że trudno ceny porównać - okazuje się jednak, że K1 na wszystkie pasma wychodzi taniej od tego TrXa w przeliczeniu na koszt jednego elementu - o obudowie i parametrach nie wspominając.

Przy okazji telefonu do AVT w sprawie terminu wysyłki - spytałem w dziale produkcyjnym - czy dobierają kwarce do drabinek - człowiek ten nie wiedział o czym mówię !!!
23-01-2011 4:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy. - SQ9RFC - 23-01-2011 4:04

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości