HomeMade
Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy. - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy. (/thread-696.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy. - SQ9RFC - 13-01-2011 21:55

Wzorem pewnego budowlanego forum postanowiłem założyć dziennik budowy. Będę zamieszczał tu informacje o wszelkich postępach prac nad najnowszą konstrukcją kolegi SP5AHT, którą pierwszy raz zobaczyłem i usłyszałem na spotkaniu QRP w Burzeninie latem 2010r. Trx tak mi się spodobał, że postanowiłem go wykonać. Jako że szkoda mi czasu na gromadzenie elementów, dziś zamówiłem w pewnej wysyłkowej firmie KIT owego urządzenia. Fotki i schemat można znaleźć tutaj; http://www.sp-qrp.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=54
Pierwszy kłopot Undecided pod koniec zamówienia - napisali że na emaila podeślą link do potwierdzenia transakcji - czekam, czekam i nic - może się doczekam. Podobno za dwa dni KIT ma być u mnie - lutownica, cyna, kalafonia gotowa. Do tego czasu rozwieszę 84m drutu i jakąś mini skrzynkę i SWR-miarkę sklecę Tongue
Zamówienie potwierdzone ... czekamy na kuriera.


RE: Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy. - SQ1PSE - 14-01-2011 15:39

O! Przymierzałem się do tego transceivera, ale narazie buduję cypiska. On jest o tyle fajny, że w całości na tranzystorach. Super, że robisz dziennik, wiele problemów, które spotkasz podczas budowy i uda się rozwiązać, to jak to opiszesz, to potem będzie dla innych łatwiej.


RE: Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy. - SP6NXI - 14-01-2011 16:51

Byłem testerem tego trx'a. Prototypową płytkę dostałem od SP5AHT podczas ubiegłorocznych warsztatów w Burzeninie. Urządzonko uruchomiłem ok. miesiąc temu i jest ono przetestowane i "obmierzone". Transceiver w wersji oryginalnej pracuje zadowalająco. Odbiornik funkcjonuje bardzo dobrze. Nadajnik, ze względu na prostotę modulatora, nieco gorzej. Chodzi tu głównie o wytłumienie fali nośnej. Można dość znacząco poprawić parametry urządzenia dokonując kilku prostych przeróbek. Korespondenci oceniają sygnał nadajnika, z którego udało mi się "wycisnąć" ~3,3W, jako bardzo ładny i czysty. Jeżeli ktoś z kolegów będzie miał jakieś pytania to chętnie na nie odpowiem. Obiecałem koledze SP5AHT krótkie sprawozdanie z budowy wraz ze zdjęciem. Powinno się ono ukazać w marcowym numerze Świata Radio.

Podsumowując - namawiam kolegów do budowy tego trx'a. Można stosunkowo małym kosztem otrzymać zupełnie przyzwoite urządzenie.


RE: Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy. - SQ9RFC - 14-01-2011 17:14

Na razie uzbrajamy się w cierpliwość - czekamy na przesyłkę.
SP6NXI - zdradzisz pozostałe parametry które udało Ci się pomierzyć?


RE: Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy. - SP6NXI - 14-01-2011 17:50

Proszę podać parametry, które kolegę interesują. Będzie mi łatwiej odpowiedzieć. Dysponuję dość dobrą bazą pomiarową i pomiarów dokonuję bardzo dużo.
Dla przykładu:

# minimalny, czytelny sygnał w słuchawkach: ok. 0.5 uV,
# wytłumienie fali nośnej nadajnika: 40 dB - jest to maksymalna wartość, którą według literatury można osiągnąć dla modulatora dwudiodowego.
# pasmo przenoszenia filtru kwarcowego p.cz.: 2.6 kHz.

Uwagi!

# modulator jest przerobiony, oryginalny zapewniał tłumienie fali nośnej na poziomie zaledwie 25 dB, pomimo wielopunktowego dobrania pary diod i starannego nawinięcia transformatora różnicowego.
# częstotliwość filtru kwarcowego jest trochę inna niż w opisie. Wynosi 8.664MHz. Pojemności filtru zostały ponownie przeliczone. Przy oryginalnych pasmo przenoszenia wynosiło ok. 3,5 kHz.
# po pomiarach wyrzuciłem filtr jednokwarcowy (po mieszaczu) i zastąpiłem go obwodem LC o dużej dobroci. Powód - pasmo przenoszenia filtru jednokwarcowego leżało poza pasmem filtru 4-ro kwarcowego.
# układ można jeszcze optymalizować i poprawiać jednak brak czasu i inne konstrukcje czekające "na warsztacie" sprawiły, iż uważam że jest to strata czasu. Zresztą, jak koledzy sami zobaczycie, płytka jest bardzo dobrej jakości ale jednocześnie zupełnie nie nadaje się do eksperymentów. Duża powierzchnia masy po stronie elementów i metalizacja otworów uniemożliwiają praktycznie wielokrotną wymianę podzespołów. Używając stacji HOT AIR i rozlutownicy ledwie udawało się nie uszkadzać niektórych punktów lutowniczych.


RE: Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy. - SQ9RFC - 14-01-2011 19:09

Dzięki. Wydaje mi się, że nawet podstawowe parametry o których piszesz będą trudne do osiągnięcia, bo producent kitu raczej diod ani kwarców nie dobiera.
W miejsca wszystkich dobieranych elementów wlutuję gniazda z goldpinów będzie można eksperymentować.


RE: Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy. - SQ9RFC - 19-01-2011 14:58

Wiadomości z placu boju: czekam, czekam - wreszcie zatelefonowałem do producenta KITu. Płytek nie mają ... może będą za 2 tygodnie, albo za 4 Confused


RE: Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy. - SP2GOW - 19-01-2011 23:50

Podsumowując całą dyskusję należy stwierdzić, że to następny bubel konstrukcyjny, którego powinni unikać szczególnie uczestnicy tego forum.


RE: Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy. - SQ9RFC - 20-01-2011 2:23

Witaj Andrzeju. Bubel, nie bubel - trochę zabawy będzie Big Grin Dyskusję podsumujemy gdy TRXa zbudujemy, zestroimy i przetestujemy.

Przyjdzie czas na Piligrima, Elecrafta i inne fajne konstrukcje, ale nie psujmy sobie przyjemności drogi do celu. Bo nie cel jest najważniejszy.


RE: Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy. - SQ1PSE - 20-01-2011 4:46

Dlaczego miałby to być (kolejny) bubel konstrukcyjny?

Nie pytam złośliwie, chciałbym wiedzieć jakie argumenty za tym przemawiają.

Mnie podoba się w pełni tranzystorowe radio oraz mieszacz diodowy, z którym przyjdzie się zmierzyć, a nigdy takiego nie robiłem.