Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy.
SP6NXI Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 18
Dołączył: 29-12-2009
Post: #5
Wink RE: Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy.
Proszę podać parametry, które kolegę interesują. Będzie mi łatwiej odpowiedzieć. Dysponuję dość dobrą bazą pomiarową i pomiarów dokonuję bardzo dużo.
Dla przykładu:

# minimalny, czytelny sygnał w słuchawkach: ok. 0.5 uV,
# wytłumienie fali nośnej nadajnika: 40 dB - jest to maksymalna wartość, którą według literatury można osiągnąć dla modulatora dwudiodowego.
# pasmo przenoszenia filtru kwarcowego p.cz.: 2.6 kHz.

Uwagi!

# modulator jest przerobiony, oryginalny zapewniał tłumienie fali nośnej na poziomie zaledwie 25 dB, pomimo wielopunktowego dobrania pary diod i starannego nawinięcia transformatora różnicowego.
# częstotliwość filtru kwarcowego jest trochę inna niż w opisie. Wynosi 8.664MHz. Pojemności filtru zostały ponownie przeliczone. Przy oryginalnych pasmo przenoszenia wynosiło ok. 3,5 kHz.
# po pomiarach wyrzuciłem filtr jednokwarcowy (po mieszaczu) i zastąpiłem go obwodem LC o dużej dobroci. Powód - pasmo przenoszenia filtru jednokwarcowego leżało poza pasmem filtru 4-ro kwarcowego.
# układ można jeszcze optymalizować i poprawiać jednak brak czasu i inne konstrukcje czekające "na warsztacie" sprawiły, iż uważam że jest to strata czasu. Zresztą, jak koledzy sami zobaczycie, płytka jest bardzo dobrej jakości ale jednocześnie zupełnie nie nadaje się do eksperymentów. Duża powierzchnia masy po stronie elementów i metalizacja otworów uniemożliwiają praktycznie wielokrotną wymianę podzespołów. Używając stacji HOT AIR i rozlutownicy ledwie udawało się nie uszkadzać niektórych punktów lutowniczych.
14-01-2011 17:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Najnowszy minitransceiver SP5AHT (80m/SSB). Dziennik budowy. - SP6NXI - 14-01-2011 17:50

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości