Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zrobić dobry generator VFO?
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #1
Jak zrobić dobry generator VFO?
Przyszedł mi do głowy ostatnio pomysł wykonania generatora VFO, najlepiej w wersji lampowej, w formie osobnego modułu, który można by w przyszłości wykorzystać w projekcie jakiegoś odbiornika lub transceivera, a na razie ograniczyć się do jego złożenia i przetestowania pod kątem stabilności i kształtu generowanego przebiegu.

Założenia są następujące:
1) Osobny moduł w obudowie z dwóch kawałków blachy wygiętych w kształt liter "U". Na zewnątrz ekranowane lampy i cewka.
2) Przynajmniej trzy pasma: 80m, 40m i 20m, przy czym częstotliwości na wyjściu dobrane z uwzględnieniem zastosowania p.cz. i filtru kwarcowego, powiedzmy 9 MHz. Amplituda dobrana z myślą o mieszaczu na lampie, a nie diodach germanowych.
3) Jeśli chodzi o gotowe elementy, to dysponuję taką cewką oraz takim kondensatorem z przekładnią. Można by je wykorzystać w tym projekcie?
4) Kwestia stabilności zasilania - stabilizator gazowy (do 150V) jak rozumiem powinienem umieścić poza obudową samego VFO, aby uniknąć umieszczania w pobliżu dodatkowego źródła ciepła?

Istnieją może jakieś gotowe projekty, które mógłbym wykorzystać, nieznacznie tylko zmieniając, z myślą o posiadanych elementach? Szczególnie zastanawia mnie kwestia przełączania zakresów i zapewnienia na każdym z nich odpowiedniej szerokości, pomiędzy maksymalną a minimalną pojemnością kondensatora zmiennego.
02-02-2012 10:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Jak zrobić dobry generator VFO? - SQ9RZI - 02-02-2012 10:02

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości