HomeMade
Jak zrobić dobry generator VFO? - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Kuźnia pomysłów (/forum-21.html)
+--- Wątek: Jak zrobić dobry generator VFO? (/thread-1191.html)Jak zrobić dobry generator VFO? - SQ9RZI - 02-02-2012 10:02

Przyszedł mi do głowy ostatnio pomysł wykonania generatora VFO, najlepiej w wersji lampowej, w formie osobnego modułu, który można by w przyszłości wykorzystać w projekcie jakiegoś odbiornika lub transceivera, a na razie ograniczyć się do jego złożenia i przetestowania pod kątem stabilności i kształtu generowanego przebiegu.

Założenia są następujące:
1) Osobny moduł w obudowie z dwóch kawałków blachy wygiętych w kształt liter "U". Na zewnątrz ekranowane lampy i cewka.
2) Przynajmniej trzy pasma: 80m, 40m i 20m, przy czym częstotliwości na wyjściu dobrane z uwzględnieniem zastosowania p.cz. i filtru kwarcowego, powiedzmy 9 MHz. Amplituda dobrana z myślą o mieszaczu na lampie, a nie diodach germanowych.
3) Jeśli chodzi o gotowe elementy, to dysponuję taką cewką oraz takim kondensatorem z przekładnią. Można by je wykorzystać w tym projekcie?
4) Kwestia stabilności zasilania - stabilizator gazowy (do 150V) jak rozumiem powinienem umieścić poza obudową samego VFO, aby uniknąć umieszczania w pobliżu dodatkowego źródła ciepła?

Istnieją może jakieś gotowe projekty, które mógłbym wykorzystać, nieznacznie tylko zmieniając, z myślą o posiadanych elementach? Szczególnie zastanawia mnie kwestia przełączania zakresów i zapewnienia na każdym z nich odpowiedniej szerokości, pomiędzy maksymalną a minimalną pojemnością kondensatora zmiennego.


RE: Jak zrobić dobry generator VFO? - SP9RTN - 02-02-2012 15:49

Jest cała masa takich opisów, z dawnych lat, np. taki:
http://www.mafnet.jp/roman/hamradio_forum/topic_34_e.htm
Wrzuć w Google hasło "tube vfo".
Możesz też wykorzystać opis lampowego SP5WW.
Wg mojego (skromnego) doświadczenia zrobienie stabilnego lampowego VFO jest trudne, a nawet bardzo trudne.


RE: Jak zrobić dobry generator VFO? - SQ9RZI - 02-02-2012 19:32

To znaczy z tego co wiem, to chyba najbardziej problematyczną kwestią jest wykonanie odpowiedniej cewki do lampowego VFO. Stosowano tutaj różne rozwiązania, jak np. nawijanie "na gorąco". Jednakże w tym wypadku zastosowanie tej napylanej cewki chyba powinno nieco ułatwić sprawę?


RE: Jak zrobić dobry generator VFO? - SP9RTN - 03-02-2012 8:45

To jest właśnie cewka nawijana na gorąco taśmą miedzianą lub mosiężną, nie napylana. Bardzo dobre są te cewki. W porządnych lampowych RX komunikacyjnych stosowano kond. o różnych wsp. temperaturowych, a dodatkowo VFO umieszczano w gorącym termostacie ( ok.70 st. C), utrzymującym temp. z dokładnością do paru stopni. Można spróbować zrobić taki termostat w oparciu o elementy bimetaliczne, jeśli całość ma być "z epoki". Gdybym miał czas, to sam bym się w to pobawił Smile


RE: Jak zrobić dobry generator VFO? - SQ9RZI - 03-02-2012 19:02

Tak jeszcze przy okazji tematu wykonywania cewki do VFO.
Robiąc mojego pierwszego "Bartka" uzyskałem całkiem niezły efekt, nawijając na karkasie z rdzeniem, od radiotelefonu FM302 (tak jak w oryginalnym opisie). Ponieważ jednak nie mam więcej takich cewek (a kilka rozpoczętych projektów czeka na zakończenie) szukałem innych rozwiązań.
Tym razem chodzi o półprzewodnikowe VFO. Próbowałem z Amidonem T40-7 w minitransceiverze fazowo-homodynowym wg SP5AHT. Efekt nawet akceptowalny, ale mogłoby być lepiej.

Pomyślałem o cewce na karkasie ceramicznym bez rdzenia. Mam pewną ilość karkasów w formie ceramicznej rurki (takie, na jakich nawijało się rezystory większej mocy). Średnica około mm, miejsce na uzwojenie o długości około 5 cm. Wystarczy na nawinięcie cewki o odpowiedniej indukcyjności srebrzanką albo jakimś DNE? W tej chwili potrzebuję kilku cewek do VFO na około 4MHZ i około 7MHz.
Czy może jednak potrzebuję karkasu o większej średnicy?


RE: Jak zrobić dobry generator VFO? - SP2QCA - 07-02-2012 10:50

(03-02-2012 19:02)ATLANTIS napisał(a):  ... Średnica około mm, miejsce na uzwojenie o długości około 5 cm.

Nie napisałeś ile mm Smile

Kiedyś zrobiłem generator z cewką drut 2mm srebrzony. Nawinąłem to na jakiejś formie ale potem miałem olbrzymie trudności ze zdjęciem gotowej cewki z tej formy.
W kazdym razie generator był bardzo stabilny - jak masz miejsce to też spróbuj.
Nie musi być koniecznie srebrzanka - podejrzewam że gruby drut miedziany zachowa się dość podobnie.

73! Artur sp2qca


RE: Jak zrobić dobry generator VFO? - SQ9RZI - 07-02-2012 13:32

Jakimś cudem musiałem pominąć średnicę...
Opisywane karkasy mają tylko około 10 mm. Za mało czy jest szansa na zrobienie z tego cewki VFO na któreś z pasm KF?