HomeMade
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja (/thread-1326.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 13-09-2012 20:28

Ze względu na spotkanie w Burzeninie w ekspresowym tempie zmontowałem to co jest niezbędne do pracy urządzenia a więc wszystkie filtry we i wy czyli 3.5, 7 i 14, tor nadajnika oraz auomatykę. Nie zdążyłem zmontować jedynie monitora cw ale ne dam już rady :-(
Ukoronowaniem pracy jest pierwsza łączność , którą nawiązałem dziś około 19 ze stacją DL0MOL. Dostałem raport 599 choć nie jestem przekonany, że sygnał był mierzony przez s-metr.
Załączam ostatnie zdjęcia urządzenia, które jutro będzie już w Burzeninie. Zabrakło mi czasu na kosmetykę (ostateczne strojenie, dobór elementów etc.) ale sądzę, że sprzęt można już pokazać publicznie. Pierwszy test zdał również generator Tiny DDS bis ,który wczoraj w nocy zakończyłem programować dla potrzeb transceivera. Z pulpitu trx-a można sterować krokiem strojenia w cyklu 10Hz ->20Hz ->50Hz ->100Hz ->1kHz ->10kHz ->100kHz ->1MHz ->10Hz ->100Hz ..... (klawisz STEP), zmieniać pasmo w cyklu 3.5->7->14->3.5 ....(klawisz MODE), zmieniać częstoliwość VFO1 i VFO2 (klawisz F1/F2) lub zrównywać obie częstotliwości VFO (klawisz Fx=Fy). Dodatkowo, z pomocą klawisza FUN oraz impulsatora można zmieniać krok sterowania za pomocą samego impulsatora co może być nieco wygodniejsze. Układ ma automatykę z opóźnieniem ok. 750ms przy powrocie z nadawania na odbiór a dodatkowo realizuje przesunięcie częstotliwości podczas nadawania i odbioru o 800Hz więc wystarczy ustawić się na sygnał CW 800Hz wyżej (dla 3.5 i 7) oraz 800Hz niżej (14MHz) aby być wstrojonym podczas naawania prawie na zero korespondenta. Generator auomatycznie przełącza obwody wejścia i wyjścia na granicy częstotliwości 5.5MHz oraz 11MHz. Docelowo niektóre parametry (np. czas opóźnienia) będzie można ustawiać w SETUP-ie generatora ale na razie nie starczyło mi na to czasu. O wadach urządzenia na razie nie będę mówił bo niektóre są oczywiste, dodam jedynie, że zastoswany układ kształtowania impulsu kluczowania sprawdził się i nadajnik ma ładny, zaokrąglony kształt z przodu i z tyłu impulsu (oba zbocza można regulować niezależnie. Powoli więc dobijam do celu z projektem ale sadżę, że podsumowanie nastapi po zgromadzeniu i opublikowaniu wszystkich materiałów a więc w ciągu najbliższych tygodni.
L.J.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SQ8GUO - 10-09-2019 23:10

witam Leszku,
ale sie ten TRX rozwinal! Patrzac na wyjsciowy schemat a Twoj, to mnostwo przydatnych dodatkow/funkcji, jak i usprawnien owego RX-a zostalo tutaj przedstawionych. No i oczywiscie dedykowany DDS + TX. Jak pisalem ci na tzw. priv, jestem bardzo zainteresowany budowa tego urzadzenia (moze bedzie to moje pierwsze DZIALAJACE urzadzenie home madeSmile ?).
Szkoda ze pozostali koledzy nie dotrzymali Ci towarzystwa w trakcie zmagan z tym TRX-em, dlatego tym bardziej doceniam fakt ze podzieliles sie swoja praca tu na forum. Ale mam tez nadzieje ze Burzenin 2012 pozostaje dla Ciebie milym wspomnieniem.
Czekam wiec na info od Ciebie i niech ten watek odzyje. Swoja droga, ten bardzo podstawowy schemat, ktory Jurek SQ9RFC omawial w Burzeninie 2019, a ktory zamiescil w mym poscie:
DCR Polyakova
bedzie dla mnie pozycja wyjsciowa i mam nadzieje ze z ubiegiem czasu uda mi sie dojsc do podobnego stopnia skomplikowania jak Twoj TRX.

Przy okazji mialbym wstepnie pytanie:
1. Skoro jest to odbiornik z bezposrednia przemiana czestotliwosci, to dlaczego zastosowales filtr pasmowy dwuobwodowy (na amidonach) zamiast obwodow wejsciowych na jednej cewce, tak jak sie to zazwyczaj widzi na schematach. Pytam dlatego ze moja pierwsza mysla bylo by DCR Polyakova ulepszyc o filtry wejsciowe 2-3 obwodowe, ale jak Piotr SP9FKP mi w moim poscie wytlumaczyl, jest to bledne rozwiazanie - cytuje:
Cytat: To nie przypadek, że jest tylko jeden obwód wejściowy [w DCR Plyakova]. Dla detektora próbkującego nie jest to tak istotne jak dla superheterodyny z niską p.cz. Detektor tego typu odbiera na nieparzystych harmonicznych a więc daleko od częstotliwości pracy. Tak więc im mniej obwodów na wejściu, tym większe prawdopodobieństwo, że trafisz z częstotliwością rezonansową w pasmo i zdecydowanie prostsze jest dostrojenie na optimum, nie wspominając o stratach. Dodanie obwodu tylko pogorszy sprawę.
Dlatego tez chcialbym zrozumiec, dlaczego w Twojej konstrukcji sa uzyte filtry wejsciowe dwuobwodowe najczesciej widziane w superheterodynach (ukladach z p.cz. czy tez w homodynach a'la Piligrim, Husarek)? Zapewne czegos nie rozumie. Sa to dla mnie tematy bardzo swiezeSmile
2. Mam prosbe - czy bylbys w stanie na schemacie zaznaczyc poszczegolne bloki tego transceivera, tak zebym wiedzial gdzie jest detektor, wzmacniacz szerokopasmowy, wzmacniacz i przedwzmacniacz m.cz., automatyka itp itd. Jest to bardzo rozbudowany schemat, a chcialbym wiedziec gdzie jest ulokowany i jakie ma elementy kazdy blok tego TRX-a, coby tez zrozumiec jakie ma on zadanie w calej konstrukcji i jak funkcjonuje. To bedzie taki reverse-engineeringSmile Chcialbym docelowo dokladnie zrozumiec dlaczego w danym bloku uzyles takie a takie elementy, w takim a takim ukladzie.
Z gory dziekuje i pozdrawiam - p.s. byles na Burzeninie w tym roku?


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 12-09-2019 10:24

Witam!

Myślę, że w sprawie obwodów wejściowych w formie jednej cewki i filtra pasmowego już w kilku miejscach odpowiedziałem.
Ale podsumowując, oba rozwiązania są z punktu widzenia odbioru DC w przybliżeniu równoważne ale jeden obwód jest znacznie prostszy do wykonania niż dwa obwody. Jeden obwód da się nastroić "na ucho" a filtr pasmowy wymaga zaawansowanej aparatury pomiarowej i pewnej wprawy.

Co do potrzeby filtrowania sygnału wejściowego (z anteny) również się wypowiadałem, moim zdaniem im lepsza filtracja tym lepiej ale dla prostego odbiornika trzeba ważyć cele i nakłady. W tym wypadku jeden obwód wystarczy, co najwyżej można go dodatkowo dostrajać za pomocą kondensatora zmiennego (warto wtedy zastosować cewkę o dużej dobroci).

W moim rozwiązaniu zastosowałem filtry pasmowe ze względu na brak konieczności ich dostrajania, głownie w torze nadawczym, ale za jednym zamachem działa to także w odbiorniku.
Postaram się także opisać poszczególne elementy urządzenia - w miarę wolnego czasu. A nie byłem w Burzeninie w tym roku głównie z powodu braku czasu :-(

Mam też informację dotyczącą płytek układu. Znalazłem jeden komplet płytek i chyba jest jeden chętny więc nie będzie problemu.
Na początek powiem jednak, że montaż nie należy do najłatwiejszych bo płytki, ze względu na pośpiech w wykonaniu, nie mają solder maski i łatwo o zalanie cyną ścieżek z masą. Montaż wymaga więc nieco ponad przeciętnej wprawy w lutowaniu.
Drugim utrudnieniem jest właśnie użycie obwodów pasmowych a do ich dostrojenia potrzeba zarówno pewnej wprawy (doświadczenia) jak i oprzyrządowania (wobulator lub analizator obwodów).
Mam też płytki do generatora DDS więc droga do "zarobienia się" w tej sprawie jest otwarta ;-)
Gwarantuję, że w miarę wolnego czasu udzielę Ci autorskiej pomocy w zakresie montażu i uruchomienia urządzenia.

Napisz jakie masz możliwości pomiarowe (analizator?) i czy czujesz się na siłach aby zacząć ale i dokończyć zadanie bo szkoda byłoby gdyby to był tylko słomiany zapał ;-)

L.J.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SQ8GUO - 13-09-2019 22:45

witam Leszku,
dzieki za odpowiedz i ciesze sie ze sie znalazl komplet plytek. Wydaje mi sie ze plytek do Generatora nie potrzebuje bo jest on wbudowany w NTW500 i MAX-a, ktore posiadam.
Moja 20 letnia frustracja w kopiowaniu urzadzen chyba siegnela zenitu, a poniewaz nie szykuje mi sie urwanie glowy w pracy (jak sie wczoraj okazalo) to chcialbym jesien, zime poswiecic na konstrukcje, stad Twoja oferta i Jurka jak najbardziej sie nadajaSmile
Adres i nr tel. wyslalem Ci juz pare dni temu. Napisz jakie koszty a ja bede gromadzil czesci. Twoj projekt jest o tyle fajny ze wiem iz zadziala, zwlaszcza z Twoja pomoca.
Na RX Polyakova bede sie uczyl zupelnych podstaw - teoria i praktyka, bardziej konstruowanie niz odtwarzanie. Wole doczytac sporo teorii zanim siade do lutowania bo nie o to mi chodzi zeby polutowac i drapac sie po glowie, dlaczego nie dziala, ale zeby juz miec jakis pomysl dlaczego moze nie dzialac.
Mysle ze z lutowaniem nie bedzie problemow. Tego sie najmniej obawiamSmile

Baza pomiarowa jest tzn.:
- Mam NWT500 z dodatkami - zdjecia przystawek dodam pozniej. Nawet nie bardzo wiem ktora przystawka do czego sluzy.
- Mam tez MAX-a 180Mhz ktorego glownie uzywam do konstrukcji endfedow.
- Mostek RLC
- Multimetr, multimetr z sonda w.cz.
- Meratronik V645 (chyba sprawny)
- Sztuczne obciazenie 25W (moze sie przydac).
- Czestosciomierz do ponad 1GHz.
- OZ1CPU, ale to czyjs kit i potrzeba go sprawdzic, wrzucic w obudowe. Jeszcze sie nim nie zajmowalem. Ale na zas bedzie.
- Worek czesci.
- 2 polki ksiazek z zakresu elektroniki i ham radio.
Takze jest tego na nastepne 20 latSmile

W razie czego masz moj nr telefonu. Moze byc szybcie dogadac szczegoly zamowienia. Masz tam u siebie na stronie tez dodatki do NA01 i mozliwe ze czegos bym jeszcze potrzebowal.
pozdrawiam
-------------------------------------------------------------------
Zalaczylem zdjecia NWT razem z przystawkami i chcialbym sie dowiedziec, do jakich pomiarow kazda z nich sluzy?
- Detektor na AD8307 wyczytalem ze jest to sonda w.cz., przy czym ta zdaje sie chodzic dopiero od 100Mhz, wiec na KF nieprzydatna?
- Reflexionsmesskopf, gdzie mozna dolaczyc Generator do 400MHz, a wg tego co wyczytalem z niemieckiej dokumentacji, moge tym mierzyc COS do 160MHz. Ale jak podlaczyc do NWT - ktore wyjscie gdzie?
- Zwischenstecker - pomiar impedanci (Z) do 200 Ohm -czy tym pomierze np. anteny? Czy tez jakies obwody? Do ktorego gniazda w NWT podlaczyc? (Messeingang - tzn. chyba cos jak IN, wtyk pomiarowy; lub HF-Ausgang czyli OUT).
- No i to plastikowe pudelko z 4 gniazdami SMA zdaje sie (od chinczyka) - jest to jakis mostek pomiarowy? O ile pamietam to powinien chodzic do 1-3GHz., ale chcialbym sam to pomierzyc np. tym NWT coby zobaczyc czy bedzie poprawnie mierzyl do 500MHz (tylko jak to pomierzyc?).
Bol glowy. Gdybym wiedzial ze ponad 10 lat temu kupujac ten sprzet bedzie tak malo informacji, jak mierzyc (ba! jak podlaczyc co do czego) to bym oscyloskop kupil - przynajmniej mialbym dobry manual.

Pytanie: czy cos jeszcze mi brakuje a ty masz np. jako przystawke do swojego NA01, ktora by rozszerzyla zakres pomiarowy tego NWT?

zdaje sobie sprawe ze jest tutaj mnostwo pytan na ktore nie ma krotkiej odpowiedzi, wiec w razie czego albo na telefon, albo nie wiem jak inaczej by to ogarnac.
------------------------------------
p.s. czekam na info w sprawie plytek - tzn. odnosnie kosztow.
pozrawiam serdecznie Leszku!


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 14-09-2019 21:41

Witam!

Masz do NWT kilka przydatnych przystawek, między innymi sondę (detektor) 8307 dedykowaną dla częstotliwości ponad 100MHz.
O ile wiem podstawowy miernik ma wbudowany układ 8307, który działa niemal od najniższych częstotliwości więc na razie, do pomiarów transmisyjnych na KF, wystarczy miernik podstawowy.

Zasada tego pomiaru polega początkowo na zbudowaniu informacji referencyjnej - pomiaru dla każdej częstotliwości w założonym zakresie pracy i zapamiętaniu wyniku. Taki pomiar referencyjny wykonuje się przy zwartym wyjściu z wejściem (krótki przewód zakończony gniazdami), inaczej mówiąc sonda zmierzy jaki jest sygnał wychodzący z generatora w zakresie pomiarowym. Ta część pomiaru zwana jest również kalibracją.

Następnie pomiędzy wyjście a sondę wtrąca się badane urządzenie pasywne (takie, które nie wzmacnia sygnału) i ponownie mierzy się napięcie jakie pojawia się na wejściu miernika. Następnie porównuje się pomiar referencyjny z pomiarem urządzenia na każdej częstotliwości a wynik, w postaci charakterystyki, przedstawia się na wykresie i to jest właśnie część pomiarowa procedury.

Mam prośbę do użytkowników NWT500 o pomoc i proste wytłumaczenie Waldkowi jak robi się kalibrację i jak się wykonuje podstawowy pomiar transmisyjny w przypadku NWT500, ja sam nie miałem nigdy do czynienia z tym miernikiem więc mogę procedurę opisać jedynie co do zasady :-( Niewątpliwie musisz mieć zainstalowane oprogramowanie na PC oraz sprawne połączenie miernika z PC za pomocą kabla szeregowego lub USB (powinieneś mieć taki kabel w komplecie).

Poprawność procedury pomiarowej będziesz mógł sprawdzić mierząc tłumiki jakie masz w komplecie. O ile, po kalibracji, połączysz ponownie wejście z wyjściem to na ekranie wynik powinien znajdować się dokładnie na poziomie 0 dB co oznacza oczywiście brak tłumienia. Po wtrąceniu między wejście i wyjście tłumika 10dB wynik przesunie się na linię -10dB a po dołączeniu innych tłumików, np. 30dB + 20 dB linia powinna ustawić się na poziomie -50dB.

Mając opanowany pomiar transmisyjny będziesz mógł zająć się swoim obwodem rezonansowym zgodnie z opisaną wcześniej procedurą.
Przydadzą Ci się dwa przewody zakończone z jednej strony gniazdami do miernika a z drugiej strony wolnymi końcówkami masy i sygnału i chyba takie przewody widzę u dołu na zdjęciu z przewodami.

Do masy przewodu z generatora dołączasz (dolutowujesz) początek cewki (bliżej odczepu) i rotor kondensatora zmiennego, który jest zwykle dołączony do masy kondensatora. Gorący przewód z generatora dołączasz do odczepu cewki a stator kondensatora łączysz z końcem cewki.
Na końcu przewodu dołączonego do wejścia dołączasz pętlę pomiarową (jeden lub dwa zwoje).
Na ekranie powinieneś zobaczyć pik rezonansowy, ustalasz częstotliwość tego rezonansu, korygujesz jego położenie kondensatorem zmiennym, ewentualnie zmieniasz zakres przemiatania (zakres częstotliwości i być może powtarzasz kalibrację) etc. Na koniec robisz zrzut ekranu i chwalisz się wynikiem na forum ;-)

Płytki wyślę Ci za kilka dni, muszę odkopać zrobione urządzenie i sprawdzić czy nie zrobiłem błędów w druku, wtedy będę mógł je od razu skorygować. Układ pochodzi z 2012 roku więc nie pamiętam już takich szczegółów.

L.J.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SQ8GUO - 16-09-2019 0:50

czesc Leszku,
Cytat:jak robi się kalibrację i jak się wykonuje podstawowy pomiar transmisyjny w przypadku NWT500
dzieki za opisanie zasady kalibracji oraz zasady pomiaru obwodow wejsciowych. Przydadza sie jak bede montowal Twoje urzadzenieSmile
jak skalibrowac NWT502 mam opisane i nawet na forum dekade temu problem byl opisywany, takze z tym dam sobie rade.
Natomiast jak wykonac pomiar transmisyjny tzn. rozumie tutaj pomiar czestotliwosci w.cz. wbudowana sodna AD8307, to poszukam w necie, moze cos znajde, o ile ktos zdazy sie podzielic taka informacja tutaj.
Tak sie tylko jeszcze na glos zastanawiam czy skoro w NWT jest wbudowana sonda na AD8307 [sprawdze w zalczonej dokumentacji - mam cala plytke zrodlowych danych i softu] do freq. ponizej 100MHz, to moge nia mierzyc sygnaly w.cz. bezposrednio z Wyjscia (HF Ausgang) kawalkiem przewodu np. RG58 czy tez musi byc jeszcze analogowa sonda w.cz. na GD507 (lub DG507 - dioda germanowa)? Rozumie tez ze przy stopniach koncowych mocy moze byc potrzebne stosowanie dodatkowo tlumikow coby nie uszkodzic urzadzenia wysokimi napieciami. Dodatkowo zdaje sie trzeba jeszcze zastosowac ktoras z tych przystawek (Reflexionsmesskopf czy jakos tak). Musze dobrze pogrzebac w ksiazce (po niemiecku, eh!) ktora dostalem razem z urzadzeniem. Jest to ogolna ksiazka jak sie mierzy VNA, ale przebrnac przez nia (terminologia!) to glowa boli. Po polsku nie jest to takie oczywisce, ale! Jedziemy dalej.
Dzieki jeszcze raz.
To ja juz na spokojnie czekam na info w sprawie plytek. Do uslyszenia!
W>


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 16-09-2019 18:10

Witam!

Waldku, pomiar transmisyjny to budowanie charakterystyki tłumienia (dla stopni aktywnych wzmocnienia) w funkcji częstotliwości. To Ci pozwoli ustalić rezonans swojego obwodu.

Ponieważ NWT500 ma wbudowaną sondę AD8307 to pomiar sprowadza się do:
- wybrania zakresu pomiarowego (częstotliwości startu i stopu analizy)
- połączenia wejścia z wyjściem na krótko
- wybraniu z menu miernika operacji kalibracji
- włączeniu w tor pomiarowy badanego elementu (jak to zrobić pisałem wcześniej)

W wyniku tych czynności dostaniesz na ekranie charakterystykę tłumienia swojego obwodu i znajdziesz rezonans dla danej pojemności. Zmieniając pojemność możesz ustalić jej wartość dla rezonansu na 3.5MHz

Czy udało Ci się uruchomić miernik pod kontrolą PC i znalazłeś funkcję kalibracji?

L.J.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SQ8GUO - 16-09-2019 22:48

czesc Leszek,
Cytat:Czy udało Ci się uruchomić miernik pod kontrolą PC i znalazłeś funkcję kalibracji?
Juz wszystko poustawialem pod Win7 i widze ze myszy zasilacz 9V zjadlySmile Sa 12V ale boje sie czy cos mi sie nie upali. Jutro zakupie cos i sie odezwe jak juz bede wiedzial.

w 2011 wygladala kalibracja tak jak w moim poscie nizej:
NWT502-kalibracja (In/Out otwarte i zwarte).
Mam nadzieje ze po podlaczeniu zasilania bedzie podobnie, bo sprzet przelezal wiele latSmile
Odezwe sie (i wyedytuje ten post, by tu nie bylo zbednych informacji).
pozdrawiam


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 02-10-2019 16:50

Witam!

Dokopałem się do elementów i samego transceiver-a i mam dwie wiadomości: jak zwykle w takich przypadkach dobra i złą ;-)

Zacznę od dobrej, mam komplet płytek do urządzenia ale tu musi się jednocześnie pojawić i zła wiadomość: płytki obwodów mają błędy :-(

Na załączonych zdjęciach widać transceiver w dniu dzisiejszym - wyjąłem, pewnie do jakiś testów, generator VFO ale pewnie jak pokopię dalej to i na niego natrafię.

[attachment=15531]

Na kolejnym zdjęciu widać płytkę urządzenia, płytkę na obwody pasmowe i kilka płytek samych obwodów pasmowych.

[attachment=15532]

Trzecie zdjęcie pokazuje jaki błąd zrobiłem na płytkach: źle zaprojektowałem wyprowadzenia przekaźnika dlatego płytki wymagają nieco wysiłku zwanego "rzeźbieniem w laminacie" aby właściwie podłączyć przekaźniki.

[attachment=15533]

W ten sposób, z prostej na początku sprawy, zrobiło się znacznie trudniejsze zadanie bo zamiast walczyć z montażem, na początek trzeba będzie powalczyć z nacinaniem druku :-( .
Dodatkowym utrudnieniem przy montażu jest brak solder maski i zapewne nie raz musiałbyś używać "sposobu" aby usunąć zwarcie ścieżek. Jeśli nie masz wprawy w lutowaniu to może to być droga przez mękę.

Proszę więc o decyzję, czy mimo wszystko chcesz podjąć się tego zadania a wtedy wyślę Ci płytki.
Mam natomiast propozycję aby zacząć sprawę od nowa. Jak wspominałem wcześniej, zakupiłem generator AD9833 i dla niego zaprojektuję zintegrowaną z wyświetlaczem i impulsatorem płytkę VFO do której będzie można dołączyć płytkę odbiornika (schemat do uzgodnienia) z obwodami wejściowymi dołączanymi poprzez styki lub przełączanymi przekaźnikiem (do uzgodnienia).

Przy okazji pochwal się swoimi postępami w pomiarach podstawowych obwodów rezonansowych za pomocą sprzętu, który pokazałeś.

L.J.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SQ8GUO - 02-10-2019 20:27

Czesc Leszek,
fajnie ze znalaxles plytki. Wysylaj co masz a obwody sobie poprawie wg schematu.
VFO jak bedzie to tez przytule.
reszta na tel. Lub tzw.priv czy emaila. Zdaje sie ze podalem Ci juz tez moj telefon.

Co do mierzenia obwodow to miernik dziala. Kalibracja wyglada tak samo ale zdaje sie ze musze cos dorobic do NWT i doczytac jak je mierzyc. Zaczalem projektowac cewke powietrzna. Nawinalem jedno uzwojenie. Trzeba jeszcze odczep i drugie uzw. ale pytania na ktore nie moge znalezc odpowiedzi wrzuce na poscie od Poljakowa coby tutaj nie mieszac.

Ciagle cos w temacie grzebie - staram sie nauczyc mierzyc napiecia i prady na T1 i je skonfrontowac z obliczeniami i charakterystykami. Patrz tamten post prosze, bo zdaje sie ze UBE = 0.64V jest na skraju otwarcia tranzystora. Potrzeba tam ok. 0.7V.

Ok. Dzieki i jestesmy w kontakcie.