Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SQ3EPV Offline
Daniel
*

Liczba postów: 23
Dołączył: 06-03-2012
Post: #1
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
witam

znalazłem bardzo prostą konstrukcje trx cw na wszystkie pasma:

http://www3.sympatico.ca/richard.blackma...RADIO.html

z racji tego ze nie jestem elektronikiem i moja wiedza nie powala z nóg chciałbym zapytać kolegów znających sie na tych klockach czy da sie podłączyć filtr audio jak w pdf-ie.interesuje mnie głównie cw i tylko ten wycinek pasma.
opcjonalnie myślałem też nad Pixie 3
drugie pytanie to czy jest mozliwosc dołączenia wzmaciacza mocy w.cz bez używania przekaznika przełączającego antene - nie większego niz 10W.

wszelkie uwagi mile widziane.

pozdrawiam

Daniel
SQ3EPV


Załączone pliki
.pdf  sp5ww_filtr CW i SSB.PDF (Rozmiar: 214.31 KB / Pobrań: 2390)
27-04-2012 21:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #2
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Ten trx nie za bardzo nadaje się do przeprowadzania normalnych łączności. Owszem z kilkuset metrów go usłyszysz - może uda się zrobić sporadyczną łączność przez odbicie od jonosfery. W odbiorniku będziesz słyszał głównie świsty gwizdy i szumy. Może usłyszysz stację CW, ale aby zrobić z nią łączność musiałbyś trafić na dobrego operatora, który zorientuje się na czym pracujesz i np. uwzględni fakt że twój trx nadaje na innej FREQ niż odbiera. Dokładanie do niego filtrów m.cz i PA nic nie zmieni - tam nie będzie co filtrować, a dodanie wzmacniacza spowoduje że będziesz odbierany jednocześnie na wszystkich amatorskich pasmach, a bez przekaźników to w tej konstrukcji niemożliwe.
Czy jesteś zainteresowany prostym w konstrukcji TRXem wyłącznie CW i na dodatek na wszystkie pasma? Chciałbyś zrobić go sam?, zlutować i zestroić z kita?, czy kupić bardzo taniego gotowca i bawić się łącznościami.

73 JERZY SQ9RFC
28-04-2012 2:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ3EPV Offline
Daniel
*

Liczba postów: 23
Dołączył: 06-03-2012
Post: #3
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
witam

dziękuje za odpowiedz.
czyli to urządzenie traktować bardziej jako zabawkę.
byłoby super samemu coś złożyć i używać ale brak mierników raczej odstrasza mnie od samodzielnych zmagań.
mam 2 komplety Taurusa - płytki, czekają na obsadzenie elementami, szkoda że Libra już nie jest na czasie - ale to i tak mono band.

niestety nigdzie nie znalazłem niczego w miare taniego jako kitu strikte CW - może źle szukałem.gotowiec też byłby dobry - ( pasma 80,40 i 20 byłby idealny).

jakies propozycje?

pozdrawiam

Daniel
SQ3EPV

witam

znalazłem chyba rozwiązanie, szału nie ma ale może zadziała.

połączenie 2 kitów i da sie zrobić kilka pasm.

avt 2479 i avt 2612 - pliki w załaczniku.

bardzo proszę o opinie.

pozdrawiam

Daniel


Załączone pliki
.pdf  AVT2479.pdf (Rozmiar: 528.53 KB / Pobrań: 1986)
.pdf  AVT2612.pdf (Rozmiar: 329.05 KB / Pobrań: 1830)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-04-2012 20:29 przez SQ3EPV.)
28-04-2012 13:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #4
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Oprócz powyższych polecam także bardzo prosty odbiornik homodynowy na 4-ch tranzystorach. Jedna z moich pierwszych własnych konstrukcji zbudowana jeszcze w szkole podstawowej była oparta na bardzo podobnym schemacie, tylko jako mieszacz i heterodyna były użyte tranzystory AF428. Było na nim słychać wiele stacji CW oraz SSB (wówczas jeszcze SSB było mało rozpowszechnione, ale już było) na antenie sprężynowej umieszczonej wzdłuż pokoju, która normalnie służyła do dostarczania w.cz. dla odbiornika Pionier.
Odbiór na odbiorniku homodynowym jest oczywoście dwuwstęgowy.
W dzisiejszych czasach nie polecam anteny wewnętrznej, ze względu na wielką ilość zakłóceń wewnątrz budynków.
Schemat odbiornika poniżej:
İmage
Tranzystor KP307 można zastąpić J310, BF245C itp. Indukcyjności 130mH to oczywiście dwie cewki stereofonicznej głowicy magnetofonowej.

Opis odbiornika po rosyjsku i rysunek płytki drukowanej jest tu:
http://www.cqham.ru/forum/showthread.php?t=9656
pzdr


P.S.
Na forum cqham.ru jest całe mnóstwo opisów bardzo prostych odbiorników i nadajników - warto się rozejrzeć.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-04-2012 12:35 przez SP2JQR.)
29-04-2012 12:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ3EPV Offline
Daniel
*

Liczba postów: 23
Dołączył: 06-03-2012
Post: #5
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
witam

dziękuje za odpowiedz.
na początek chyba zajmę się tymi dwoma kitami, potem jak już wspomniałem czeka Taurus w kolejce.

a za rok może dwa fabryczne urządzenie.

dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam.

Daniel
29-04-2012 12:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #6
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Kit 2479 odbiera bardzo ładnie - mam, sprawdziłem - czasem sobie go włączam. Wadą jest małe wysterowanie końcówki mocy m.cz. Ja podłączam go do wzmacniacza mocy audio gdy chcę słuchać na głośnik, na słuchawkach jest ok. Konieczny jest tłumik antenowy i potencjometr wieloobrotowy do strojenia.

Nadajnika nie mam, nie sprawdzałem, ale wygląda że to będzie działać. Ja bym odfiltrował porządnie sygnał VFO idący z TX do RX.

Ale... - znajdź gdzieś Librę - to naprawdę dobry TRX - popatrz na wyniki ostatnich zawodów SP-QRP - Libra zaraz za Elecraftami. W promieniu 2 tys km raporty 559 FB. ANT pętla z PKLki 168m na wys 4-7m

73 JERZY SQ9RFC
29-04-2012 13:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #7
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
(28-04-2012 13:24)SQ3EPV napisał(a):  ...
byłoby super samemu coś złożyć i używać ale brak mierników raczej odstrasza mnie od samodzielnych zmagań.....


Jeśli planujesz zabawiać się w konstruktora i nie zniechęcić - polecam zacząć od wyposażenia sie w jakies podstawowe mierniki i znaleźć w poblizu jakiegos kolege konstruktora który w chwilach zwątpienia pomoże rozwiazać problem. Najlepiej jakbys znalazł jakis aktywny klub krtkofalowców ;-)

Montując KITy które nie startuja od włączenia lub wymagaja strojenia możesz się szybko zniechęcić - a tego napewno nie chcesz.

Mienrik uniwersalny, sonda wcz, i oscyloskop (jakis staruszek do 10 MHz był by super ) - ale wiadomo to sa wydatki.

Jednak uważam ę lepiej złozyc JEDEN KIT który juz masz i wydac kase na mienriki - niż kolekcjonować KITy...

Jak pamietam Konstrukcje SP5DDJ sa dobrze udokumentowane i jesli będziesz robił dokładnie według opisu i nie dodaał własnej twórczości powinno pójśc wszystko OK

Skup sie na JEDNYM urzadzeniu a nie szukaj od razu radia wielopasmowego

http://sq9gl.nq.pl/TRX_ANTEK/sq9gl_antek.htm

... Postaraj sie załozyc BLOG i dokumentowac fotograficznie postepy konstrukcji - i nie wstydź się że czogos nie rozumiesz ( jeszcze....) ... jesli ktos bedzie ci chciał pomóc.. na podstawie BLOGU bedzie mógł udzielic ci porad.


"BLOG" mozesz sobie nawet założyc na SP-HM http://sp-hm.pl/forum-83-page-1.html i naprawde przyda ci się do kontaktów w zakresie konsultacji.

... Pamiętaj każda konstrukcja jest PROSTA - jeśli sie wie jak ja zrobić i jesli ma sie wprawe w lutowaniu....

A jak u Ciebie z jakościa lutowania ??? (pytam na powaznie - nie żartuję)
29-04-2012 13:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ3EPV Offline
Daniel
*

Liczba postów: 23
Dołączył: 06-03-2012
Post: #8
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
witam

z jakością lutowania w miarę - mam stacje lutowniczą, lutowanie też nie jest mi obce.
gorzej ze zrobieniem płytek drukowanych - zawsze cos mi nie wyjdzie hehe

jeżeli chodzi o mierniki to mam multimetr i w fazie własne lutowania F-meter,
oscyloskopu nie mam niestety.
do poskładania urządzenia mam jeszcze troche czasu, narazie piłuje telegrafie, jakos fonia mnie nie bawi, swego czasu na 2m/fm dosyć sie nagadałem.

praca wyłacznie na słuchawkach.
na temat Libry i płytek drukowanych juz rozmawiałem z kolegą Włodkiem - niestety tylko Taurus jest na czasie.

bardzo dziękuje za zainteresowanie tematem - działać w temacie bede tak czy inaczej.

pozdrawiam

Daniel
29-04-2012 15:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #9
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Można pójść inną drogą. Na znanym portalu można kupić syntezę kolegi Jarka - teraz jest wystawiona do licytacji za 170 zł - (te z BFO chodzą po 200) Można oczywiście samemu zrobić, ale nie mając źródełka chińskich scalaków cena wyjdzie podobna. Mając syntezę i obydwa wymienione przez kol. Daniela kity można z powodzeniem zrobić wielopasmowy TRX CW.

73 JERZY SQ9RFC
29-04-2012 17:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #10
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SQ9RFC .... "tyż prowda" ... ostatnio miałem z kolegą SQ4IOP łączność na jego 100 watowym HOME MEADE
İmage

W tej syntezie są co prawda tryby UCB LSB CW .... ale nie ma problemu je przerobić na CW1 CW2 CW i wstawic trzy filtry kwarcowe na trzy różne częstotliwości o rożnych szerokościach

Ta synteza ma możliwość pracy "DIRECT CW" - czyli to jest już prawie gotowy nadajnik CW na wszystkie pasma !!!! sygnał z DDSa o poziomie ~~4 mW wystarczy wzmocnić jakimś PA . Podpiąć sztorca.. i nadawać. i juz masz gotowy nadajnik CW na zakres.

stosując DDS BFO można zastosować dowolny filtr kwarcowy CW bez pilotów ;-)

majac DS VFO masz juz jeden przyrząd warsztatowy więcej... możesz ...


no dobra juz nie przynudzam... bo ;-) RFC mnie "sprowokował" ,,,
29-04-2012 17:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości