HomeMade
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja (/thread-1326.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 08-05-2012 11:56

Jarku, nie będę się z Tobą ścigał na ilość zadawanych pytań bo chyba jesteś lepszy ;-)
Ale ponieważ ten temat jest zbieżny z pomysłem, który chodzi mi od dawna po głowie to po prostu go podejmę zaczynając od przetestowania odbiornika.
Mam gotowy do użycia układ DDS z z niezbędnymi funkcjami do pracy cw (offset, N/O delay, przełącznik pasm) więc jak coś z tego wyjdzie to zostanie dorobić stopnie nadajnika z układem formowania sygnału telegrafii oraz filtrami pasmowymi.
Ciekawi mnie szczególnie czy uda się potwierdzić opisywane własności odbiornika bo od czasu jak zrobiłem urządzenie DC01, gdzie można świetnie odbierać bez jednej cewki, to nabrałem większej niechęci do nawijania, dobierania i strojenia więc jeśli można mniej to trzeba spróbować ;-)
Oczywiście, jak coś z tego wyjdzie, to młody adept dostanie pełny opis wykonania urządzenia a i dojrzały budowniczy być może się zachęci.
L.J.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP3SWJ - 08-05-2012 12:28

(08-05-2012 11:56)SP6FRE napisał(a):  Jarku, nie będę się z Tobą ścigał na ilość zadawanych pytań bo chyba jesteś lepszy ;-)

:-) bo ja uważam że najpierw trzeba zapytac ... a dopiero potem odpowiada...


a na forum niestety często się doradza...ze swojego punktu widzenia... nie interesując się jakie są oczekiwania :-)


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 25-05-2012 10:10

Ostatnio zrobiłem wstępne próby urządzenia na podstawie cytowanego wcześniej opisu rosujskiego odbiornika. Jestem pod dużym wrażeniem, tym bardziej, że porównałem jego pracę z moją dawną konstrukcją, która jest wzorowana na mojej bardzo dawnej konstrukcji odbiornika nasłuchowca.
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością pracy tak prostego urządzenia. Porównując z moją konstrukcją odniesienia czułość jest "na ucho" wyższa co prawie na pewno oznacza, że wartość 1uV i mniej nie jest przesadą. W dodatku, faktycznie można używać jednego VFO wykorzystując do odbioru wyższych pasm drugą i trzecią harmoniczną częstotliwości podstawowej choć wydaje się, że najlepsze wyniki daje odbiór na częstotliwości zgodnej z częstotliwością podstawową heterodyny. Test robiłem wczoraj około 22 i słyszałem bardzo ładnie zawody stacji angielskich na cw na 3.5, stacje na 7 oraz stacje na 14MHz przy czym na 3.5 i 7 używałem heterodyny odpowiednio 3.5 i 7 a na 14MHz heterodyna miała 7MHz bo mój generator (Tiny DDS) ma zbyt mały sygnał na 14MHz. Odbiór stacji ssb jest również możliwy choć oczywiście pasmo odbioru rozciąga się na dolna i górną wstęgę. Sprawdziłem też, że heterodyna działająca na 3.5 pozwala na odbiór zarówno w pasmie 7 jak i w paśmie 14MHz jedynie przez przełączenie obwodów wejściowych. Na razie stosowałem oddzielne obwody dla każdego pasma i będę testował jeszcze użycie pojedynczego obwodu z dostrojeniem do pasma za pomocą przełączanych pojemności jak w oryginalnym rozwiązaniu z tym, że zamiast przełącznika mechanicznego użyję diod. W torze odbiorczym użyłem aktywnego wzmacniacza- ogranicznika pasma z projektu DC01 - krok4 wzmacniacz pasmowy m.cz o wzmocnieniu 1 oraz przeciętnego wzmacniacza m.cz. Stosując filtr LC jak w oryginalnym rozwiązaniu uprości się konstrukcje ale widać, że całość ma potencjał.
Między innymi dla tego projektu zakupiłem cytowany wcześniej przez Jarka (Jarku, dziękuję za inspirację) moduł generatora DDS na AD9850. Zamierzam zrobić na tej podstawie bardziej uniwersalny generator VFO, który nadawać się będzie zarówno do homodyny jak i do superheterodyny (częstotliwości do 40 a nawet 60MHz). Moduł generatora kosztuje ok. 25 PLN i mam nadzieję, że zamówione układy dotrą do mnie w przeciągu kilku, kilkunastu dni. Generator będzie dość prosty funkcjonalnie i jego cena zamknie się pewnie poniżej 100PLN ale na pewno będzie miał możliwość ustawienia offset-u dla p.cz, kilka pamięci, bk i cw delay a także sterowanie pasmami, przełączniki cw/ssb/usb/lsb oraz wyświetlacz 2*16. Ponieważ moduł DDS wystarczy tylko wetknąć w gniazdo na płytce generatora to będzie go można wykonać łatwiej ale o tym pewnie napiszę oddzielnie.
L.J.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP9MRN - 25-05-2012 13:48

Leszek, czekam niecierpliwie, bo moduł leży i prosi o zainteresowanie :-)
Masz koncepcję czy pic czy któraś Atmega?

MAc
mrn


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 26-05-2012 9:15

Oczywiście będzie to AT Mega bo tylko na nich się jako tako znam ;-) , zapewne któryś z modeli 8, 88 lub 168.
Dziś przetestuję przełączanie (a w zasadzie dostrajanie pojemnościami) obwodu wejściowego za pomocą diod. Jak wyniki nie będą zadawalające to trzeba będzie zastosować oddzielne obwody.
Posłuchałem jak działa pasmo 14MHz za dnia i jestem zadowolony. Wprawdzie, że względu na zawody, ilość stacji jest spora i zapewne pracują dużymi mocami ale zarówno 7 jak i 14 pracują świetnie jak na jeden obwód wejściowy z tą samą częstotliwością heterodyny a zmiana pasma wymaga tylko przełączenia obwodu na wejściu!
L.J.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP9VNM - 28-05-2012 8:39

Leszek SP6FRE,
dołączam do grona czekających, funkcjonalności i ekran 2x16 bardzo mi odpowiadają.
Z czekaniem życzę powodzenia, ja swój moduł dostałem równo po 1 miesiącu.
Jerzy SP9VNM


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 29-05-2012 10:03

Ja swoje moduły zamówiłem ponad tydzień temu. Średnia oczekiwania to chyba 15 dni więc na razie jeszcze się nie denerwuję ;-)
Niestety, realizacja przełączania obwodów za pomocą diod nie spisuje się najlepiej bo wnosi straty, które w tym przypadku są dość istotne. Trzeba więc będzie zastosować przełączanie przekaźnikiem. Dla trzech pasm potrzeba dwóch przekaźników w odbiorniku i dwóch w nadajniku ale w ten sposób uprości się konstrukcję mechaniczną. W dalszym ciągu jestem pod wrażeniem skuteczności działania odbiornika o tak prostej konstrukcji. Zamówiłem dławiki o indukcyjności 100mH do filtra m.cz dla uproszczenia konstrukcji części odbiorczej bo teraz używam tymczasowo filtra na układach scalonych. Zastanawiam się nad wprowadzeniem ARW, jak wyjdzie coś prostego to wprowadzę to do konstrukcji. A w konstrukcji DDS-a wprowadzę chyba dodatkowo pomiar napięcia z paskowym wskaźnikiem siły sygnału.
L.J.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP2JQR - 29-05-2012 15:44

Leszku cieszę się bardzo z podjęcia tego ciekawego tematu i też będę kibicował, bo konstrukcja jest obiecująca.
Warto do odbiornika od razu wprowadzić obwody komutacji, które umożliwią współpracę z nadajnikiem.
ARW też by się przydało, ale raczej jakieś proste, aby nie komplikować całości.
Pięknie w roli ARW działają dowolne układy scalone kompresorów dynamiki. Ich wadą jest jednak zwykle trudna osiągalność i niekoniecznie najniższa cena. Proponuję wypróbować SSM2165 lub SSM2166 - układ jest prosty i bardzo skuteczny.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 01-06-2012 9:38

Dziękuję za mobilizację w tej sprawie.
Jak pisałem, nie udało mi się na razie uprościć przełączania obwodów wejściowych ale za to spróbowałem użyć w stopniu m.cz wzmacniacza scalonego NE5532. To podwójny wzmacniacz o minimalnej liczbie wyprowadzeń. Pierwszy wzmacniacz objąłem systemem ARW o dynamice ok. 60dB i pewnie tak zostanie docelowo. Poczytałem również trochę na temat układów SSM. Na razie widzę ich dwie poważne wady: pierwsza to cena (znalazłem dla SSM2165 ofertę za 90 PLN!) a druga to brak wyprowadzenia w SSM2165 sygnalizacji poziomu kompresji więc nie da się za pomocą tego układu mierzyć siły sygnału :-(
Z kolei układ SSM2166 jest na tyle zaawansowany i skomplikowany w użyciu (duża ilość regulatorów parametrów kompresji), że raczej nie widzę go w urządzeniu tej klasy :-(. Mniejszym niedostatkiem jest dość małe wzmocnienie układów bo np. SSM2165 ma 18dB ale dla odbiornika o bezpośredniej przemianie stanowi to raczej utrudnienie.
Czekam na zamówione dławiki 100mH oraz oczywiście na generatory DDS aby temat nabrał większej dynamiki ;-)
L.J.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP9MRN - 01-06-2012 10:38

Może po prostu zastosować Antkowe arw by SP2JQR? Trzeba by pogrzebać przy stałych czasowych, ale układ działa nieźle i jest prosty

MAc
mrn