HomeMade
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja (/thread-1326.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP2JQR - 04-05-2012 21:36

Na koniec proponuję małą zagadkę dla młodzieży, tylko i wyłącznie dla młodzieży:
które Waszym zdaniem urządzenie umieszczone na zdjęciach jest proste?
te:
[attachment=5251]

a może te...
[attachment=5252]
I to by było na tyle mniemanologii stosowanej...


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP3SWJ - 04-05-2012 21:44

teraz sobie zażartowaleś... dałes foto najbardziej wypasionego radyjka Home Made ostatnich czasów nad którym śliniło sie 99% odwiedzających Burzenin ... pozostałe 1% go po prostu nie widział...

takie samo pytanie "statystyczne" jakbys robił sonde na dworcu PKP "czy czesto jeździ pan koleją?" .... a druga konkurencyjna ekipa by zadawała to samo pytani ena stacji benzynowej....

ech....


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP2JQR - 04-05-2012 21:53

To zdjęcie pochodzi z Twojego postu #31 z tego tematu...
dodam jeszcze jeden schemat z zaproponowanego przez Ciebie linku, Może on jest bardzo prosty dla początkujących:

[attachment=5253]
I to by było na tyle


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SQ9RFC - 04-05-2012 22:55

Tematem wątku jest prosty TRX CW na wszystkie pasma. Pytanie do Henryka SP2JQR - co linkowany rosyjski RX ma wspólnego z tematem? Burzę wywołałem proponując autorowi wątku zastosowaniem syntezy SWJ i układów z AVT. Taki zestaw jest najprostszy do wykonania i uruchomienia, bo nie ma ani jednego układu do strojenia. Poprawnie zlutowany zadziała od kopnięcia, nie jest potrzebny absolutnie żaden przyrząd pomiarowy wystarczy tylko umiejętność lutowania.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP9FKP - 07-05-2012 14:38

Ja bym optował za JUMA TRX-1 . To prosta ale efektywna konstrukcja do powielenia. Dla potrzeb CW można zrezygnować z modulatora a zamiast DDS-a zrobić generator na 56 MHz i dzielnik na 74HC393 z odczepami na poszczególne pasma.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 07-05-2012 20:01

Może ja odpowiem za Henryka w sprawie związku linkowanego rosyjskiego RX-a z tematem. To idealny kandydat na prosty odbiornik trx-a. Zachęcam do zapoznania się z tą konstrukcją, którą z resztą będę sam testował. Konstrukcja przewiduje pracę heterodyny jedynie w paśmie 7MHz z możliwością odbioru na 3 pasmach na harmonicznych częstotliwości podstawowej. Odbiornik ma bezpośrednią przemianę i tylko jeden filtr pasmowy w.cz na 21MHz dostrajany do niższych pasm za pomocą dołączanych pojemności co zapewne upraszcza konstrukcję. Gdyby zastosować cewki z odczepem to na dwóch takich cewkach można byłoby zrobić filtry na wszystkie pasma! To bardzo zachęcająca perspektywa. Według autora tajemnica rozwiązania tkwi we własnościach kluczowanego detektora (mieszacza), dzięki któremu dobroć obwodów wejściowych w.cz sięga od 1000 (na 3.5) nawet powyżej 10000 dla 21 i wyżej. Dzięki tak dużej dobroci odbiornik ma bardzo dobrą selektywność uzasadniającą prostotę obwodów wejściowych. Jak pisałem, chciałbym się o opisywanych, unikalnych cechach odbiornika przekonać sam ale w tym kontekście o wiele bardziej skomplikowana wydaje się część nadawcza. Ale stosując na przykład przestrajany indukcyjnością rezonator kwarcowy 28MHz oraz wspomniany wyżej dzielnik 74HC393 można byłoby łatwo uzyskać formowanie sygnału cw dla czterech pasm. Oczywiście prosty DDS z automatyką, offset-em O/N, opóźnieniem N/O, zapewni pracę na wszystkich pasmach. Moze to być na przykład mój Tiny DDS po lekkim liftingu. Oczywiście najtrudniej będzie zrobić dla nadajnika stopnie sterujące, mocy i filtry pasmowe.
L.J.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SQ3EPV - 07-05-2012 21:10

witam

widzę ze wywołałem małe zamieszanie co nie bylo moim zamiarem.
chyba nie ma prostych trx na CW a jeżeli już coś sie znajdzie to nie warto robić bo jest do niczego i wogóle.

znalazłem jeszcze jeden schemat trx - nie należy może do prostych i jest to monoband ale moim zdaniem wart uwagi:

http://lpistor.chez-alice.fr/kiwi.htm

pewnie po przeróbkach dało by się zrobić 3 pasma.

pozdrawiam

Daniel


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - JaHo - 07-05-2012 21:55

multiPIG+


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SQ9RFC - 07-05-2012 22:35

Rosyjski odbiornik... teraz się mu dokładnie przyjrzałem. Ma swój smaczek.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP3SWJ - 08-05-2012 0:48

> SP6FRE - wszystko fajnie - tylko jest pytanie
1 - czy mamy młodego adepta sztuki TRXowej - biegłego konstruktora - który wyczaruje fajny TRX z kilka schematów
2 - czy mamy chętnego do budowy TRX w stylu ... wybiorę KIT/SCHEMAT>>polutuję>>włączę>>(ewentualnie zestroję)>>ciesze się z dziłającego TRX

> SQ3EPV >> to co mi sie spodobało w tej konstrukcji to TRANSCEIVER CW "FULL BK"

>JaHo - ubiegeś mnie chciałem wrzucić linka do KitaAndParts ....


... Może trzeba temat wątku odpowiedni stuningować :-) w stylu "TRX CW all BAND - sprawdzona konstrukcja która ruszy od pierwszego włączenia przy posiadaniu przez składającego minimalnej ilości mienrików" ....

osoba oczekująca "pomocy" powinna okreslić:
- jaki TRX do czego ( to wiemy CW all BAND )
- jaki posiada warsztat pomiarowy ( coś wiemy ...)
- jakie posiada doświadczenie spawalnicze ( SMD .. przewlekane)
- ile mechaniki wykona sama (jaki to ma być KIT )
- czy sama szuka części ... czy gotowy KIT
- czy płytka ma być do kupienia czy sam będzie trawil PCB
- czy będzie odtwarzała ... czy eksperymentowała z budową :-)
- jak bardzo dokładna musi byc instrukcja ( W styli K1 czy Taurus-SP5DDJ ... czy wystarczy sam schemat )
- Czy jest drugie radio do odsłuchów ... czy najpierw budujemy RX który może pracować jako "monitor"
- .... ;-)

i pewnie jeszcze kilka innych założeń projektowych ... i już było by wiadomo co "doradzać" ...

także ... ;_)