HomeMade
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja (/thread-1326.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 12-12-2019 10:15

Witam!

Ze względu na usytuowanie tego tranzystora nie ma sensu wykorzystanie go w torze wzmacniacza m.cz. odbiornika. Jego rolą jest wzmocnić sygnał heterodyny - do użytku wprost lub do wysterowania mnożnika częstotliwości na układzie ICS.
Można to zrobić za pomocą sygnałów i zwor na J7, J9 i J11 co opisałem wcześniej.

Dedykowany do odbioru wzmacniacz m.cz działa na układzie TDA7231. Jest on odrębnym obwodem z wejściem na J8 (sygnał z odbiornika) i wyjściem na J10 (głośnik, słuchawki). Niezbędne jest również zamontowanie potencjometru RV1 (10-100k - najlepiej logarytmicznego) do regulacji głośności.

Dodatkowo zespół styków i zwor J12 i J13, działający z liniowym potencjometrem RV2 (1k) może służyć do regulacji wzmocnienia w.cz. Zwora J12 służy do podłączenia jedego, skrajnego wyprowadzenia tego potencjometru do masy. Ale można sobie wyobrazic inne zastosowanie tego potencjometru, bez podłączenia do masy, wtedy oczywiście zwore należy rozewrzeć.

Zasada użycia pełnej płytki jest następująca:
- sygnał z heterodyny, po wzmocnieniu na tranzystorze Q1 lub po dodatkowym przemnożeniu na układzie ICS502 pojawia się na łączówce J15 skąd powienien być doprowadzony (np. cienkim przewodem ekranowanym) do mieszacza odbiornika.
- sygnał z anteny powinien być doprowadzony do łączówki J12 - pin 1 i wyprowadzony z tej samej łączówki z pinu 2 a zwora J13 powinna być założona. Najlepiej zrobić to za pomocą cienkiego przewodu ekranowanego z dwiema żyłami w środku i ekranem. Sygnał z pinu 2 łączówki J12 powinien dostac się na wejście odbiornika
- sygnał akustyczny z odbiornika powinien być doprowadzony do łączówki J8 (cienkim przewodem ekranowanym) a wtedy w głośniku dołączonym do łączówki J10 usłyszymy wzmocniony sygnał z odbiornika.

L.J.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SQ8GUO - 12-12-2019 17:57

ok, zdaje sie ze juz wszystko jest wytlumaczone - co z czym padpiac i kiedy. super!

Ja cyfrowki sie narazie nie czepiam, (analogia w powijakach) ale chetnie bym posluchal co taka synteza musi zawierac (jakie blocki i na jakich elementach/parametry) aby dobrze spelniac swoje zadanie.
Podchodzisz Leszku do projektowania swojej syntezy; co musi ona miec zeby spelniala twoje oczekiwania?
Pomijam programowanie. Intersuje mnie czysto elektronika, bloki, parametry.

Jest to ogolne pytanie, a wiem zes zajety, wiec jak nie bedziesz mial czasu to pomin ten post.

serdecznosci!
zamawiam czesci pomalu (z avt jak zwykle opoznienia, ale cena vs TME jest o wiele korzystniejsza).
W>


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 13-12-2019 12:59

Witam!

Jeśli chodzi o syntezę, to ich najwiekszą atrakcyjnością jest to, że ....są gotowe ;-)
Nie ma tu żadnych czarów dotyczących projektowania. Po prostu wybieram odpowiedniego "gotowca" na zasadzie analizy potrzeb funkcjonalnych (częstotliwości graniczne, minimalny krok sterowania) i ceny, w drugiej kolejności patrzę czy jestem w stanie sam polutować taki układ bo z reguły są one typu smd o wielu wyprowadzeniach.

W tym przypadku, do prostych urządzeń działających do 10MHz, a w przypadku odbiornika Polyakowa, do ok. 20MHz wystarczy chyba AD9833, który ma zegar 25MHz co oznacza, że pracuje do 12.5MHz a sensowny sygnał ma częstotliwość poniżej 7MHz. W dodatku ten układ jest dość tani i już polutowany na płytce co ułatwia jego montaż.

Później cała przyjemność wynika z oprogramowania, które potrafi zarządzać taką syntezą. Z faktu, że gotowa synteza to dość skomplikowane wewnętrznie urządzenie wynika zarazem, że nie da się nim zarządzać pojedynczym elementem (np. potencjometrem lub kondensaotem zmiennym) ale należy użyć do tego celu mikroprocesora realizującego często dość skomplikowane algoryty zarządzające.

To własnie oprogramowanie pozwala na 'wyciśnięcie' z układu jego możliwości, zastosowaniu do nietypowych funkcji a nawet do cudownych wynalazków. Ja robiąc ten projekt myślałem o klasycznej heterodynie do odbiornika Polyakowa ale także o generatorze przestrajanym w zakresie częstotliwości akustycznych do badania pasma przenoszenia wzmacniacza m.cz. Do tego AD9833 się własnie nadaje.

Używając analogii z rzeźbiarzem to jego dłuto jest taką syntezą a skończone dzieło, mniej lub bardziej udana postać, to właśnie wynik działania wyobraźni artysty (oprogramowania). Oczywiście do drewna lipowego wystarcza byle kozik (AD9833) a do granitu potrzeba bardziej skomplikowanych i droższych dłut (syntez) choć w obu przypadkach satysfakcja z udanego dzieła może być jednakowa ;-)

Tak, zdecydowanie programowanie jest w mojej ocenie najwyższym obecnie stopniem uprawiania elektroniki. Oczywiście im lepsza podbudowa praktyczna tym lepszych efektów można się spodziewać więc jeśli mógłbym coś doradzić młodym adeptom to intensywna praktyka i równoległe uczenie się programowania aby ostatecznie móc wykorzystać tą właśnie praktykę do realizacji bardziej złożonych projektów.

L.J.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SQ8GUO - 13-12-2019 14:33

bardzo Ci dziekuje za info, Leszek.
brzmi to prosto, ale majac AD9833, LCD, Atmega jeszcze daleka droga zeby to ze soba spiac wlasciwymi elementami elektrycznymi - np. skad moge sie dowiedziec, z ktorego wyprowadzenia AD9833 czy Atmegi potrzebny jest po drodze jakis rezystor, kondensator czy tranzystor (no ten jesli ma wzmacniacz sygnal heterodyny to z datasheet mozna wyczytac ktory to pin, ok). Zakladam ze tutaj juz w gre wchodzi chociaz gruntownie opanowana elektronika, bo ciezko mi sobie wyobrazic sytuacje, ze w Datasheet jest wszystko opisane, podane a ja musze tylko ze soba moduly polaczyc.
Dobra, mysle glosno, dlatego ze kiedys sam bede chcial sie tutaj wyprobowac. Materialy do nauki C sa pod Arduino. Jeno czasu brakSmile

Leszek, jeszcze raz sliczne dzieki za sporo wiedzy teoretycznej. Jestem pewien ze ktokolwiek "mlody" stazem w elektronice, bardzo duzo sie nauczy czytajac Twoje posty.

Uslyszymy sie jak juz czesci przyjda, a przyjda moze po swietach. Potem na spokojnie poskladam DDS-a. W miedzyczasie moze choc plytke bazowa zaczne po malu skladac pomiedzy wyjazdami swiateczno/noworocznymi.
Jakby co Wesolych Swiat!
W>


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SQ9RFC - 15-12-2019 1:48

(13-12-2019 12:59)SP6FRE napisał(a):  ...
Tak, zdecydowanie programowanie jest w mojej ocenie najwyższym obecnie stopniem uprawiania elektroniki.
...
L.J.

Zdecydowanie się z tym nie zgodzę. Programowania mikroprocesorów nawet w asemblerze gimnazjalista nauczy się w kilka dni, a projektowanie i konstruowanie układów analogowych to sztuka osiągalna tylko przez garstkę inżynierów na świecie.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SQ5KVS - 16-12-2019 16:27

"Programowania mikroprocesorów nawet w asemblerze gimnazjalista nauczy się w kilka dni"
Chyba na uniwersytecie 2-go wieku Smile


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 16-12-2019 20:40

Jurku!

Może nie wyraziłem się dokładnie więc uściślę moją myśl.
Nie chodzi przecież o samo programowanie, bez celu, a o użycie go z nowoczesnymi elementami.
Najlepszy konstruktor analogowy nie jest w stanie użyć żadnego, najprostszego nawet układu scalonego sterowanego cyfrowo bez wiedzy na ten temat.
W tym sensie zwieńczeniem wiedzy konstruktora elektronika jest umiejetność wykorzystania mikroprocesora i układów nim sterowanych.
Umiejętność tą należy rozszerzyć również na użycie komputera do nowych zastosowań, trywialnym przykładem jest sdr lub, dla mnie najlepszy projekt ostatnich lat jaki ukazał się na tym forum, chyba nie dokońca jeszcze doceniony:
miernik VNA Rafała - SP3GO wykorzystujacy zarówno cyfrowo sterowane moudły jak i nowatorskie użycie w procedurze pomiarowej FFT.

L.J.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 15-01-2020 0:17

Witam!

Udało mi się napisać oprogramowanie dla heterodyny w układzie z częstotliwością pośrednią Fmid. Oczywiście program działa na tej samej płytce. Jeśli pośrednia będzie z przedziału 7.5 -10.5MHz wtedy sygnał uformowany dla 3.5MHz będzie działał dla pasm 1.8 i 7 i będzie prawidłowo odwrócony dla wyższych pasm. Ze względu na mały zakres pracy AD9833, realne do osiągnięcia z pośrednią 8-9MHz są częstotliwości od 1.8 do 14 (17?)MHz.

Poniżej pokazałem własności poszczególnych klawiszy w zależności od kontekstu pracy. Generalnie, Pokrętło impulsatora i dwa prawe klawisze służą do wykonywania zmian wartości parametrów a pozostałe klawisze do zmian kontekstu lub samego parametru.

[attachment=15828]

Trzymając środkowy klawisz podczas włączenia zasilania ustawia się wartości domyślne a więc 2 pasma, częstotliwość początkową 3.5MHz oraz częstotliwość pośrednią Fmid=0MHz. Potwierdzeniem tego jest napis na wyświetlaczu "Loading default". Te ustawienia, jak i inne w sekcji SETUP są zachowane w pamięci nieulotnej procesora i odczytywane z niej podczas każdego kolejnego startu

[attachment=15829]

Trzymając wciśnięty lewy klawisz podczas włączania zasilania pojawia się procedura SETUP mająca dwie sekcje, w pierwszej definiuje się aktywność pasma (od 1.8 do 50MHz), w drugiej definiuje się wartość częstotliwości pośredniej.

[attachment=15830]

W sekcji dotyczącej pasm, oba prawe klawisze zmieniają aktywność danego pasma z on na off i odwrotnie a klawisz drugi z lewej zmienia pasmo w cyklu 1.8 -> 3.5 -> 7 -> 10 -> 14 -> 17 -> 24 -> 28 -> 50 -> 1.8 -> 3.5 ......
Po ustawieniu aktywności każdego z pasm można przejść do ustawiania wartości częstotliwości pośredniej za pomocą lewego klawisza. Pasmo ustawione jako aktywne (on) będzie dostępne podczas normalnej pracy w sytuacji przełączenia pasma. Pasma nieaktywne będą pomijane.

[attachment=15831]

Domyślenie, częstotliwość pośrednia ma wartość 0MHz co oznacza, że na wyjściu jest taka sama częstotliwość jak na wyświetlaczu. Zmianę częstotliwości pośredniej dokonuje się z pomocą impulsatora z krokiem ustawianym za pomocą obu prawych klawiszy z krokiem 10Hz, 100Hz, 1kHz, 10kHz, 100kHz i 1MHz. Jest to możliwe także za pomocą impulsatora po wciśnięciu przełącznika osiowego. Przejście w tryb ustawiania kroku za pomocą impulsatora sygnalizowane jest zapaleniem się diody na czerwono a przejście do ustawiania częstotliwości wymaga ponownego użycia przycisku osiowego impulsatora a kolor diody zmienia się na zielony.
Jeśli pośrednia będzie miała wartość z przedziału 7.5-10.5MHz to odwrócenie wstęg dla wyższych pasm odbędzie się automatycznie a częstotliwość wyjściowa będzie automatycznie ustawiana tak aby była sumą lub różnicą częstotliwości pracy i częstotliwości pośredniej.

[attachment=15832]

W trybie normalnej pracy lewy klawisz zmienia pasmo, kolejny klawisz włącza lub wyłącza RIT (po włączeniu Rit-a krok przestrajania automatycznie ustawia się na 10Hz), klawisz środkowy przełącza system pomiędzy częstotliwościami F0 i F1 (dwukrotne użycie tego przycisku zrównuje F0 i F1) a prawe klawisze służą do zmiany kroku przestrajania. Przestrajanie i zmianę kroku zapewnia impulsator co opisałem powyżej.

Program mieści się w pamięci 8K dlatego zamieszczam wersje zarówno dla tego procesora jak i dla M168P o pojemności 16K. Większa pamięć może się przydać podczas rozbudowy o nowe funkcjonalności i/lub przy zamianie generatora na inny AD o większym zakresie pracy.

L.J.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SQ8GUO - 27-01-2020 12:10

Leszku,
pytanie o przekazniki do BPF i LPF - coz to za typ? Chce domowic brakujace czesci.
Ten na plycie glownej to Bestar BT-12S 12V. Jaki zamiennik w TME.eu moge dostac?
Znalazlem datasheet tego BT gdzies na ruskich stronach:
[attachment=15903]

Jaki typ przekaznikow szukac i na jakie prady dla BPF/LPF?

Na plytkach obwodow jest jeden tranzystor [NPN zdaje sie] - jaki sie tutaj najlepiej nadaje?
Na schematach nie ma info wiec pozwolilem sobie zapytac.
Pozdrawiam serdecznie.


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 28-01-2020 12:30

Witam!

Użyty tranzystor to dowolny npn np. BC547
Większy przekaźnik to BT12-S, 12V, na http://www.tme.pl znalazłem coś co może pasować do niego: RSM822-6112-85-S012
Mniejsze przekaźniki to AXICOM D3207, ciekawe, że obecnie nie widać na allegro żadnych ofert na te przekaźniki a kiedyś zapewne kupiłem ich sporo. Jako odpowiednik mniejszego znalazłem V23105A5001A201 ( https://allegro.pl/oferta/v23105a5001a201-przekaznik-5v-axicom-1szt-8592359501 ) choć sądzę, że da się zakupić coś tańszego i przed zakupem sprawdzić czy wyprowadzenia i polaryzacja zasilania są prawidłowe.

L.J.