Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 2.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mini Yes 2010 UT0IS
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #31
RE: Mini Yes 2010 UT0IS
Witaj SP2JQR - kilka pytań.
1. czy VFO pracuje w trybie ODCZYTU PASM - czyli z mechanicznego przełącznika przez koder BCD ?
2. czy dysponujesz jakimś schematem szkicem podłączenia PCB do świata zewnętrznego.

W trybie ODCZYTU pasm normalnym zachowaniem syntezy jest to, że po zmianie pasma nie zmienia się nic na LCD - trzeba "cokolwiek" nacisnąc lub pokręcić VFO - jest to pewna wada tej koncepcji pracującego w przerwaniu CPU które się usypia. Zagadnienie było u mnie opisywane z pomiarami śmiecenia CPU - czy warto rezygnować z "nie reagującego VFO" kosztem zwiększenia śmieci, był tez opis w Świat Radio pewnego rozwiązania które wysyła do PCB sygnał przerwania podczas zmiany pasm. Procesor w tym VFO zawsze w trybie RX śpi, tylko jest pobudzany inpulsatorem i klawiatura i kluczem (PTT).

SP2JQR Mam obecnie za mało danych by ci konkretnie pomóc w tym przypadku.


SQ8Z - jaki tryb pracy VFO używasz w swoim YES:
- BAND IN - odczyt pasm
- BAND UOT - sterowanie pasmami z VFO
???
28-08-2011 10:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8Z Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 300
Dołączył: 21-10-2010
Post: #32
RE: Mini Yes 2010 UT0IS
BAND OUT i znany sterownik na 7404/CD4028/BD139 :-)....
hmmm, problem zapodany przez kolege Henryka ... bylo by bardzo elegancko gdyby z automatu moglo sie zmieniac info o wstedze...
Ja nie zwracalem uwagi na ten problem ....poniewaz docelowo i tak koncowa wersja MY bedzie miec dwa generatory BFO i mieszanie od gory (po zalatwieniu problemu z 4053 :-) jest to juz mozliwe) . Stan obecny do nowej wersji MY jest odpowiedni.
sq8z
28-08-2011 13:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,486
Dołączył: 23-08-2009
Post: #33
RE: Mini Yes 2010 UT0IS
Rosjanie opracowali już dodatkowe płytki do MiniYesa, między innymi z dwoma generatrorami BFO. Mój jednak egzemplarz jest już dawno zbudowany i zakończony i posiada tylko jeden generator BFO - jedyne co chciałem poprawić w tym roku to jego wygląd, na który składa się również sposób podawania informacji na wyświetlaczu.
Nowa płytka omawiana w tym wątku też posiada tylko jeden generator i wszyscy, którzy ją zrobią też wcześniej czy później staną przed tym problemem jeśli wykonają radio tak jak ja w wersji podstawowej bez dodatków.
U mnie sterowanie przełączaniem pasm odbywa się przez procesor( cztery przyciski i gałka) za pomocą dekodera 74LS145 i tranzystorów BS250 które sterują przekaźnikami w/g własnego schematu, który nie ma żadnego wpływu na problem który powstał, ponieważ mój transkoder pobiera sygnał przed dekoderem LS145 bezpośrednio z zablokowanych kondensatorami wyjść procesora i sam wypracowuje potrzebne sygnały. Stosując minimalizację funkcji cyfrowych okazało się, że do sterowania wyświetlaniem wstęg przy czterech pasmach TRXa wystarczą trzy proste funktory logiczne, nie pamiętam już jakie - wziąłem pierwsze jakie były w najbliższym pudełku, chyba 4011, ale nie jestem pewny (myślałem już wtedy bardziej o plażowaniu...). Wyjścia bramek podłączyłem do wejść odczytujących stan przełącznika emisji. Wszystko zadziałało poprawnie zgodnie z teorią. Jednak od czasu do czasu synteza przy takim połączeniu się wiesza.
Proponuję się wstrzymać z tematem, zanim radio do mnie nie wróci - wtedy poinformuję jak rozwiązałem problem i zapodam schemat transkodera. Jeśli mi się to nie uda sposobami o których już napisałem, będziemy musieli wspólnie pogłówkować.
P.S.
Zauważmy jeszcze jeden szczegół związany z logiką TRXa MiniYes. Mianowicie nawet gdy zastosujemy zewnętrzną płytkę z dwoma generatorami BFO to wyświetlacz przy takim planie przemiany jak w MiniYes nie będzie pokazywał prawidłowo, ponieważ zmiana wstęgi nie zależy tylko od przełącznika emisji, ale też od planu przemiany !!!
W związku z tym również w tym przypadku trzeba zastosować dodatkową logikę - najprościej funktor EXOR, albo jeszcze prościej - zmienić plan przemiany na jednakowy dla wszystkich pasm. Nie pamiętam już czy Rosjanie to uwzględnili w swoim projekcie z dwoma generatorami BFO.
Któreś z opracowań rosyjskich syntez DDS ma już taką logikę zaimplementowaną w sterowniku. Tam wtedy wstęga jest właściwa w wyniku planu przemiany, a załączając drugi generator BFO zmieniamy ją na przeciwną niezależnie która jest załączona w danym momencie .
W przypadku DDSów posiadających tym więcej własnych prążków im wyższa częstotliwość szczególnie z układami AD9850-51 dobrze jest więc mieć jak najniższą częstotliwość heterodyny,(czyli dla wyższych pasm heterodyna będzie pracowała poniżej pasma). W związku z tym korzystniej jest wykorzystać dodatkową logikę przy sterowaniu przełączaniem wstęg niż pozornie prościej ustawić wszystkie bity programujące na jednakową wartość. Komplikując nieco sterowanie uzyskamy lepsze widmo sygnału i mniej zakłóceń zarówno w odbiorniku jak i w nadajniku. Problem jest mniej drastyczny dla DDSów AD9951 i tu wybrałbym rozwiązanie prostsze.
pzdr
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-08-2011 16:55 przez SP2JQR.)
28-08-2011 15:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8Z Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 300
Dołączył: 21-10-2010
Post: #34
RE: Mini Yes 2010 UT0IS
I tu zgadzam sie w 100% , bo jak nie zgodzic sie z faktami przedstawionymi tak przystepnie. Kolego Henryku zazdroszcze koledze umiejetnosci tak precyzyjnego przedstawienia kazdego prblemu :-), moze kiedys i ja tak bede umial :-)..
Dzieki, naprawde milo sie to czyta .
Z problemem prazkow , mam nadzieje sie uporamy nawet dla AD9850,
i stad pomysl aby ( jesli sie uda) zamieszac wszystkie pasma od gory.
Z niecierpliwoscia czekam na wyniki prac nad wyczyszczeniem sygnalu DDS, i mam nadzieje ze zapasy taniutkich AD9850 wczesniej sie nie wyczerpia :-).
DDS do MY za 50-60PLN ( wlaczne z PCB) do zlozenia :-) jestesmy blisko.
Zaluje ze w tej chwili ( po tygodniu przestoju musze nadrobic zaleglosci) nie moge sam sprobowac opisanych przez Ciebie patentow, ale moze to dobrze , przeciez kazdy z nas zajmie sie innym problemem a jak wynmienimy sie efektami pracy to bedzie szybciej HI.
Jeszcze raz dziekuje za rzetelne konkretne posty ,
pozdrawiam

Krzystzof SQ8Z
29-08-2011 2:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,486
Dołączył: 23-08-2009
Post: #35
RE: Mini Yes 2010 UT0IS
Moje rozwiązanie tak naprawdę dotyczy mojego doświadczalnego TRXa zbudowanego tylko na cztery pasma i jeśli się udadzą poprawki to transkoder tylko na tych pasmach będzie działał prawidłowo, ponieważ zastosowałem minimalizację funkcji.
Dobrze by było, aby główny organizator projektu syntezy czyli Jarek opracował mój pomysł do TRXów na wszystkie pasma, aby wszyscy budowniczowie DL4JAL/SP3SWJ mogli się cieszyć wyświetlaniem właściwej wstęgi na właściwym paśmie nawet wtedy, gdy zrobią MiniYesa w podstawowej minimalnej wersji z jednym generatorem BFO i bez przełączania wstęg.

Ja zakończyłem ten projekt i nie będę dalej rozwijał tego tematu z wyjątkiem tego jednego udoskonalenia pasującego tylko do mojego 4-pasmowego TRXa.

Pomysł wyczyszczenia widma za pomocą pętli PLL jest tak stary jak pierwsze fabryczne radio posiadające DDS. Znam tylko jedno fabryczne radio, które nie zawiera takiego układu czyszczenia PLLem - IC7000. Zawiera ono układ AD9951. Zadne fabryczne radio z najwyższej półki nie jest pozbawione pętli PLL. Wiedział o tym dobrze nasz rodzimy producent kitów radiowych dla zaawansowanych konstruktorów SP3ABG.

Konstruując pętlę PLL trzeba bardzo zwrócić uwagę na jej szumy fazowe, żeby nie okazało się że prosty układ DDS z AD9951 jest dużo lepszy...
Pętla powinna więc zawierać superniskoszumowy detektor fazy, a także bardzo przemyślaną część analogową i co bardzo ważne niezwykle dokładnie przemyślane PCB - bo ono może całkowicie zepsuć cały wysiłek konstruktorów.
Jak już projekt ujrzy światło dzienne chętnie obejrzę wykresy szumów fazowych układu DDSa bez pętli PLL i dla porównania układu z pętlą fazową. Mam nadzieję, że zrobicie to tak samo solidnie jak robią to Rosjanie i Niemcy i schematy, płytki, obrazki z pomiarów tej nowej konstrukcji znajdą się na forum, oczywiście w odpowiednim temacie. Bez ich obejrzenia nie podejmę decyzji czy jest to warte zrobienia, aby nie okazało się, że zwykły DDS zawierający AD9951 jest lepszy i prostszy. Będe mógł to wtedy porównać z własnymi konstrukcjami i koncepcjami...
Czekam więc niecierpliwie na obrazki z pomiarów, bo myślę że w Waszych tajnych laboratoriach układ jest już maglowany od dłuższego czasu i trzymam kciuki za dobre wyniki.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-08-2011 7:40 przez SP2JQR.)
29-08-2011 7:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8Z Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 300
Dołączył: 21-10-2010
Post: #36
RE: Mini Yes 2010 UT0IS
Witam po przerwie... nie zapomnialem o MY :-),
na dzis pozwalam sobie zamiescic jeden z blokow budowanego TRX'a, sa to filtry LPF
dla HF TRX , impedancja we/wy 50 ohm, w wersji przedstawionej poradza sobie z moca nadajnika rzedu 100W.

İmage İmage

material - minimum tego co trzeba do wykonania w ponizszym pliku PDF


.pdf  LPFMY2010usois.pdf (Rozmiar: 204.06 KB / Pobrań: 3133)
19-09-2011 2:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5LQV Offline
Andrzej
**

Liczba postów: 78
Dołączył: 21-03-2010
Post: #37
RE: Mini Yes 2010 UT0IS
Cześć . Niezmordowny Krzysiek" ciągnie" tem. MY . to dla mnie jest chwalebne ---- jest wsparcie w konstrukcji . Kiedy On padnie przy tak małym zainteresowaniem kol.
Ja wierze że , jest paru krótkofalowców ktorzy usiłuja zmajstrować My.
Nie mniej jak Krzysiek troche musial z róznych powodów 'odpuścic " to nastąpiła totalna cisza dot konstrukcji .
Wracam jednak do LPF---- jeden przekażnik obsługuje wejście i wyjście ?????
W innych konstrukcjach filtrów jest troche inaczej --- pojedyńcze przekażniki we/wy.
no dobra , może ja się nie znam ale.................


czy sa" ludziska" co usiluja zmajstrowac MY--- panowie dajcie głos , wesprzyjmy Krzyśka !!!!!
Ja tam malymi kroczkami staram się zmajstrować .

Tym optymistycznym akcentem Andrzej
19-09-2011 19:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4RNF Offline
Łukasz
***

Liczba postów: 213
Dołączył: 19-04-2010
Post: #38
RE: Mini Yes 2010 UT0IS
Ja temat MY przez PW ciągnę z Krzysztofem nieustannie od połowy sierpnia, bez przerwy, dzień po dniu. On jest twardy i nie wymięka. Ja również. Big Grin

Od niedawna w wolnych chwilach zacząłem używać swojej lutownicy. W rezultacie mam już w zasadzie polutowane wszystkie elementy SMD, ale jest za wcześnie aby się tym chwalić. Jeszcze trochę i wyjdę ze swoim TRX-em na światło dzienne.

Z pozdrowieniami,
Łukasz SQ4RNF
19-09-2011 20:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8Z Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 300
Dołączył: 21-10-2010
Post: #39
RE: Mini Yes 2010 UT0IS
"W innych konstrukcjach filtrów jest troche inaczej --- pojedyńcze przekażniki we/wy.
no dobra , może ja się nie znam ale................."

:-)
hmm byc moze beda klopoty ... ja sprawdzalem to na od 1,8 do 14 MHz , dmuchajac w antene okolo 45-55W nic zlego sie nie dzialo,,, na mierniku VNA jest o.k. ale....... coz zobaczymy, jak to wyjdzie w praniu, co najwyzej bede musial zinac beret i wyrazic samokrytyke jakby co :-).... dobrze bedzie :-)

na jutro sprobuje BPF 50/50 ohm na strzykawkach pokazac , PCB bede do tego dlubal pozniej.... a moze zglosi sie ktos kto by to w Layout zrobil...
byloby idealnie gdybysmy mieli PCB z przelaczaniem np.
1. JRC23
2. te miniaturowe SMT ( stosowane w np. VNA)
3. diodami PIN
i kazdy moglby zrobic sobie PCB jakie by mu paowalo :-)
rozmiary cewek, footprinty i sugestie chetnie przekaze.. moze mamy chetnego do porysowania na Sprint LAyout????
zapraszam

Krzysztof SQ8Z
20-09-2011 3:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,486
Dołączył: 23-08-2009
Post: #40
RE: Mini Yes 2010 UT0IS
W związku z pytaniem o rolę układu 4053 w TRXie MiniYes zrubsza rzecz ma się następująco:
Ów przełącznik cyfrowy, a właściwie analogowy, ale sterowany cyfrowo pełni rolę mieszacza w ogólnie znanym układzie typu H.
Takie mieszacze posiadają jak do tej pory największą znaną w przyrodzie odporność na intermodulację mierzoną za pomocą liczby IP3. Dla MiniYesa wynosi to +33dBm dla klasycznego VFO lub +28dBm dla syntezy z AD9851.
Taki mieszacz ma zastosowanie w TRXie CDG200 jak również w projektowanym obecnie TRXie HUZAR.

Wysoka odporność na intermodulację pozwala na czysty odbiór stacji bardzo słabych w obecności bardzo silnych zakłóceń. Najbardziej jest to widoczne na paśmie 7MHz wieczorem.

Mieszacze typu H są od dawna stosowane w rosyjskich TRXach np Kontur 116 i innych podobnych, lecz do tej pory używano w nich diód lub zwykłych tranzystorów bipolarnych BFR96. Zastosowanie układu 4053 znacznie uprościło konstrukcję tego mieszacza, bo wymagał zwykle wielu dodatkowych obwodów.

Radzę poczytać wątek o MiniYes na Forum Krótkofalarskim, na którym pisałem co nieco, gdy nie było jeszcze forum HomeMade.
MiniYes to jedna z najbardziej genialnych konstrukcji ostatnich czasów ( nie pozbawiona jednak kilku zasadniczych wad). Polecam do przejrzenia pozostałe konstrukcje genialnego kolegi RZ4HK, a szczególnie YES 93.
pzdr
26-09-2011 10:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości