Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uzwojenia cewek-początek i koniec
SQ3REI Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 60
Dołączył: 29-06-2010
Post: #1
Uzwojenia cewek-początek i koniec
Problem może wielu rozśmieszy, ale nie daje mi spokoju. Do tej pory ,jak nawijałem jakieś cewki czy transformatory, nie zwracałem uwagi na żaden koniec i początek uzwojenia.Po prostu,, jak w opisie było: nawiń 27 zwojów na uzwojeniu pierwotnym i 15 zwojów na wtórnym, to ważna dla mnie była tylko liczba zwojów i koniec. Aż do dziś.Patrzę na schemat, a tam cewki na rdzeniach Amidon opisane są tak:
İmage


Może mi ktoś wyjaśnić, na czym polega różnica. Proszę spojrzeć np. do katalogu cewek 7x7 (http://radio.elektroda.net/pdf/cewki7x7.pdf) nr 80 i 80a. Schemat ideowy identyczny, ale raz ten sam odczep jest początkiem uzwojenia, a za drugi m razem - końcem uzwojenia. Co decyduje o tej różnicy? Czy różny kierunek nawijania strony pierwotnej i wtórnej?
Myślę, że zostałem zrozumiany i liczę na wyjaśnienie.
25-02-2011 1:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5NWU Offline
SQ5NWU
*

Liczba postów: 41
Dołączył: 27-03-2010
Post: #2
RE: Uzwojenia cewek-początek i koniec
Dokładnie tak jak myślisz: różny kierunek nawijania. Zgodny z kierunkiem nawijania pierwszego uzwojenia albo przeciwny.
W sytuacji gdy ilość uzwojeń jest identyczna to pole magnetyczne cewki (w sytuacji idealnej) się znosi i uzyskujemy transformator separacyjny.
Tak to rozumiem. Chyba że jest jakiś błąd w moim rozumowaniu, to proszę o sprostowanie.
25-02-2011 9:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4HKQ Offline
Zdzisław SK!
****

Liczba postów: 490
Dołączył: 19-08-2009
Post: #3
RE: Uzwojenia cewek-początek i koniec
Postaram się to wytłumaczyć łopatologicznie. Jeśli mamy jeden transformator i dwa uzwojenia, to nie gra roli jak go nawiniemy. To zwykłe trafo separujące. Podłączamy je do układu jak nam pasuje, nie patrząc gdzie jest początek, a gdzie koniec. Ale jak będziemy sterowali przez 2 takie trafka dwa tory współbieżnie ( coś takiego jak wzmacniacze stereo) które na końcu się łączą w jeden tor, to musimy uważać na kolejność uzwojeń. Sygnał będzie się sumował albo znosił. Wystarczy w takiej sytuacji zamienić kolejność jednego uzwojenia w jednym transformatorze, żeby było OK. Coś bliższego naszym zainteresowaniom - 3 uzwojeniowe trafka w mieszaczu diodowym. Uzwojenie na które podajemy sygnał lub z którego zdejmujemy - nie gra roli czy to początki czy końce. Dwa uzwojenia od strony diod- tu kierunek jest ważny, ma być początek połączony z końcem. Uwaga praktyczna nawijasz uzwojenia drutem w emalii w 3 kolorach. Nawijając zakładasz, że z jednej strony jest koniec, a z drugiej początek i łączysz jak ci pasuje byle poczatek z końcem. Nie gra tez roli czy te wtórne uzwojenia od strony diod maja początki na górze z obu stron mieszacza, czy jest to zamienione, czy jest to z jednej strony początek a z drugiej koniec. Konstruktorzy którzy projektują układy na podzespołach fabrycznych najczęściej zaznaczają wszystkie końce trafa na schemacie, żeby nie pomylić stron podczas wlutowywania jego. Jak trafo nawijamy sami to druty wlutujemy w płytkę tak jak nam pasuje.
25-02-2011 12:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4-17-014 Offline
Ryszard
*

Liczba postów: 34
Dołączył: 18-02-2010
Post: #4
RE: Uzwojenia cewek-początek i koniec
(25-02-2011 1:19)Waldi napisał(a):  Problem może wielu rozśmieszy, ale nie daje mi spokoju. Do tej pory ,jak nawijałem jakieś cewki czy transformatory, nie zwracałem uwagi na żaden koniec i początek uzwojenia.Po prostu,, jak w opisie było: nawiń 27 zwojów na uzwojeniu pierwotnym i 15 zwojów na wtórnym, to ważna dla mnie była tylko liczba zwojów i koniec. Aż do dziś.Patrzę na schemat, a tam cewki na rdzeniach Amidon opisane są tak:Może mi ktoś wyjaśnić, na czym polega różnica. Proszę spojrzeć np. do katalogu cewek 7x7 (http://radio.elektroda.net/pdf/cewki7x7.pdf) nr 80 i 80a. Schemat ideowy identyczny, ale raz ten sam odczep jest początkiem uzwojenia, a za drugi m razem - końcem uzwojenia. Co decyduje o tej różnicy? Czy różny kierunek nawijania strony pierwotnej i wtórnej?
Myślę, że zostałem zrozumiany i liczę na wyjaśnienie.

Koledzy już napisali. Dodatkowo przesunięcie fazy o 180.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage
01-03-2011 12:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości