Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sprzężenie indukcyjne pomiędzy blokami odbiornika
SP9FYS Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 290
Dołączył: 12-12-2009
Post: #11
RE: Sprzężenie indukcyjne pomiędzy blokami odbiornika
(27-03-2023 19:28)SP7EZG napisał(a):  Zamieniam się w słuch, w mojej ocenie jest to na tyle proste i bezbolesne, że w ramach odpoczynku po pracy zawsze warto to zbudować.
rozwiązaniu PA2HKR, na które powołuje się SP6LB sprawa wygląda tożsamo.
......

Ponieważ zostałem wywołany do tablicy wyjasniam.

Filtry reaktancyjne powinny pracować w warunkach dopasowania falowego tzn. przy obciążeniu filtra impedancją charakterystyczną. Impedancja charakterystyczna filtru zależy od stosunku L do C.
Poniżej interesujący fragment schematu:

İmage
Widac, że filtr nie jest właściwie obciążony. Nie wiadomo jaka jest oporność wyjściowa wzmacniacza i nie wiadomo jaka jest impedancja wejściowa mosfeta pełniącego funkcję mieszacza. W tym przypadku, z niewielkim błędem można przyjąć, że filtr z tej strony pracuje bez obciążenia.
Takie filtry jak na schemacie, mają zwykle Z w granicach kilka do kilkunastu kiloomów. Żeby pracował poprawnie tj, z zaprojektowanym kształtem charakterystyki (przebieg zboczy, tłumienie w paśmie i poza pasmem, kształt charakterystyki w paśmie przenoszenia) musi być on obciążony jak wspomniałem wcześniej. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony, filtr będzie miał zniekształconą niekorygowalnie charakterystykę. Czasami udaje sie uzyskać jej kształt zbliżony do poprawnego ale nigdy taki jaki mógłby być przy poprawnym dopasowaniu.
Btw. rozumiem, że AHT w swoim czasie prezentował co było możliwe do realizacji najprostszymi środkami, ale to było 40 lat temu i czas najwyższy takie i podobne publikacje odłożyć na półkę i raczej do nich nie zaglądać...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-03-2023 16:17 przez SP9FYS.)
29-03-2023 16:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP7EZG Offline
Artur
***

Liczba postów: 194
Dołączył: 06-12-2015
Post: #12
RE: Sprzężenie indukcyjne pomiędzy blokami odbiornika
Tak, rzeczywiście moją uwagę zwróciła kwestia rezystancji wejściowej i wyjściowej tych wzmacniaczy, dzięki czemu udało mi się zapoznać z metodami obliczeniowymi dotyczącymi MOSFETów dwubramkowych.
Póki co prace idą powoli, dziś - jak czas pozwoli, poskładam tor odbiorczy i spróbuję go pomierzyć. Mam w planach połączyć bramkę T2 z filtrem L2/C2 na sztywno, bądź sprzęgając jakimś niewielkim kondensatorem. Symulacje w RFSim99 są przydatne, ale w chwili kiedy nieznana jest mi rezystancja pomiędzy tymi blokami, ciężko oszacować kształt charaktertystyki.
Heterodyną będzie Si5351, ale to nie ma znaczenia w powyższych rozważaniach.

Dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam, Artur
30-03-2023 7:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości