Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antena Morgain
SP6GAS Offline
Marek
*

Liczba postów: 21
Dołączył: 09-08-2012
Post: #1
Antena Morgain
W dziale Technika Antenowa nie znalazłem tematu „Antena Morgain”, mimo, że to określenie już kilka razy pojawiało się w różnych wypowiedziach. Dlatego pozwoliłem sobie na wprowadzenie tego tematu.
To co panuje od kilku dni na zewnątrz naszych domów nie zachęca raczej do chodzenia po dachach lub wspinania się na drzewa. Ale też jest tak, że cechą chyba każdego z nas, jest wola poprawienia tego co już dobrze działa lub tworzenia czegoś nowego. Mam tu na myśli tematy krótkofalarskie. Myśląc więc o tym, co by tu jeszcze poprawić lub zepsuć natknąłem się na temat anteny Morgain. Oczywiście nie jest to temat na dzisiaj, ale kiedyś tam nadejdzie lepsza pogoda i temat anten nabierze aktualności. Dlatego postanowiłem zapytać Was o Wasze doświadczenia. Może ktoś z Was ma tych doświadczeń i wiedzy na temat tej anteny na tyle dużo, że chciałby się tą wiedzą podzielić. Z moich obserwacji wynika, że kilku krótkofalowców hiszpańskich bardzo pozytywnie wypowiada się o tych antenach. Ale to nie są jedyne pozytywne opinie o tej antenie. Pomyślałem więc sobie, że może też w naszym środowisku odczucia są podobne.
To co dotychczas znalazłem w internecie zachęciło mnie na tyle, aby tematem się zająć. Są to informacje najczęściej się powtarzające, ale ja zwróciłem uwagę na to co na QRZ.COM zamieścił niemiecki krótkofalowiec Mike DL6GD. Jego opis strojenia tej anteny jest bardzo pomocny.
To co jeszcze zwróciło moją uwagę, to informacje na stronie IM0JZJ
http://web.tiscali.it/im0jzj/Antenne/Mor...ta_per.htm
Otóż on proponuje jakby podwójną antenę Morgain. Jednakże nie byłem w stanie doczytać się, na ile podwójna antena przewyższa pojedynczą. Gdzie leżą zalety takiego rozwiązania? A może ktoś z Was już z takim rozwiązaniem eksperymentował?
Już wiele razy miałem okazję przekonać się, że wszelkie informacje pozyskane na tym forum były dla mnie niezwykle cenne i pomocne. I może to jest dobra okazja aby Wam za nie podziękować.
26-11-2022 18:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości