Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak to jest z anteną Ground Plane
SP5GNW Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 68
Dołączył: 16-10-2013
Post: #1
Jak to jest z anteną Ground Plane
Szanowni Koledzy, Pytam się, bo kompletnie nie znam pomysłu jak to zrobić. W 1/4
L antenie, gdzie promiennik ma długość X (tak to oznaczam teoretycznie). Uziemienie i 2 przeciwwagi długości też X dołączone do oplotu kabla zasilającego promiennik do jego żyły środkowej. Rezonans , nanoVna pokazuje na 3.55 (SWR na 1.4) a jak odłączę przeciwwagi od uziemienia to rezonans jest 3.800 i dużo większy. Te przeciwwagi mają duży wpływ na dostrojenie tego GP.
Pytanie: jak określić potrzebną długość przeciwwag dołączanych do GP ?
Zagadnienie nie jest łatwe , bo mnie nie chodzi o "pogląd, że w pionie 20 i przeciwwaga 20 i musi chodzić" . Owszem , musi , tylko jak? Także zdaję sobie sprawę, że jak przeciwwaga ma np. 21 m a promiennik 19 m to nie zestroi się i nie będzie zadowalająca.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-01-2022 23:35 przez SP5GNW.)
18-01-2022 23:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5GNW Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 68
Dołączył: 16-10-2013
Post: #2
RE: Jak to jest z anteną Ground Plane
Wydaje mi się, że nie zrozumiałe jest moje pytanie. Jeśli zrobimy antenę gdzie rezonans promiennika jest np. 3950 kHz (swr 1.7 na tej f) i chcemy by był 3700 kHz, obliczamy o ile trzeba skrócić promiennik i ciach - skrócony. Ale w ant. GP należy też dobrać długości przeciwwag. Tylko nie wiemy jakiej długości fali są te ćwierć falowe druty na przeciwwagach. Jeśli tego nie wiemy to jak się dowiemy by obliczyć ich skrócenie. Długość promiennika i przeciwwag warunkuje najlepszą pracę GP. To ważne w zimie i na dachu lepiej nie być. Gotowce trzeba dostroić, najlepiej jeśli nie metodą prób i błędów. 73!
21-01-2022 21:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9OYN Offline
Janusz
***

Liczba postów: 103
Dołączył: 17-05-2012
Post: #3
RE: Jak to jest z anteną Ground Plane
(21-01-2022 21:51)SP5GNW napisał(a):  Jeśli zrobimy antenę gdzie rezonans promiennika jest np. 3950 kHz (swr 1.7 na tej f) i chcemy by był 3700 kHz, obliczamy o ile trzeba skrócić promiennik i ciach - skrócony. ...
Chyba wydłużyć Smile
Cytat:Ale w ant. GP należy też dobrać długości przeciwwag. Tylko nie wiemy jakiej długości fali są te ćwierć falowe druty na przeciwwagach. Jeśli tego nie wiemy to jak się dowiemy by obliczyć ich skrócenie. ...
Przecież są gotowe wzory do obliczeń GP. Jak się poszuka, to można znaleźć nawet programy do obliczeń.
22-01-2022 8:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5GNW Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 68
Dołączył: 16-10-2013
Post: #4
RE: Jak to jest z anteną Ground Plane
odpiszę kol. sp9oyn tylko dlatego, że jest spore grono czytających i nie chciałbym, by wniosek kolegi Janusza został przyjęty jako rozwiązanie ostateczne. Wiem jak się to oblicza, robię tak. Ale też z antenami jest tak , że w każdej lokalizacji jest nieco inaczej. A też nie ma gotowych recept. Długość p-wag nie jest oczywista i ma wpływ na sprawność i dopasowanie. Wystarczy zrobić doświadczenie by się przekonać.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-01-2022 0:41 przez SP5GNW.)
28-01-2022 0:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 818
Dołączył: 29-08-2009
Post: #5
RE: Jak to jest z anteną Ground Plane
GP jest relatywnie proste a wpływ przeciwwag jest istotny, ale nie ma co go demonizować. Ziemia (ta dla w.cz) zamyka obwód i tyle. Pytanie podstawowe - bo nie napisałeś - na jakiej wysokości znajdują się przeciwwagi, jaka jest rzeczywista częstotliwość pracy, jaka jest konstrukcja anteny.
mrn
24-04-2022 22:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 708
Dołączył: 13-01-2015
Post: #6
RE: Jak to jest z anteną Ground Plane
W temacie anteny GP 1/4 lambda.
Jedna kwestia to długości elementów promiennika i przeciwwag. Przeciwwagi dla GP 1/4 lambda - muszą być, najlepiej minimum 4 sztuki. Druga sprawa to rezystancja wejściowa anteny (czyli dopasowanie do kabla 50ohm). Jeśli przeciwwagi będą prostopadle do promiennika (leżą na ziemi) to rezystancja wejściowa anteny będzie mała rzędu 30 ohm i SWR będzie na poziomie 1:2-3. Jeśli promienniki odchylimy w dół o kąt 45 stopni to rezystancja anteny będzie wzrastać i osiągniemy ok 50 ohm czyli idealne dopasowanie do kabla (niski swr). W przypadku anteny na 80m jest to problematyczne do wykonania (odchylenie przeciwwag w dół) ze względu na wymiary. Należy wtedy zrobić dopasowanie bocznikowe do promiennika (w takiej promiennik jest połączony z przeciwwagami). Długością elementów dopasowujemy długość rezonansową, a rezystancję wejściową anteny GP 1/4 L dopasowujemy ułożeniem elementów. W przypadku anten na pasma 20m i wyżej wykonanie anteny jest bardzo proste i zawsze wychodzi!!!
Co do wymiarów, to promiennik jest krótszy od długości rezonansowej o współczynnik skrócenia długości fizycznej promiennika (zależy od grubości promiennika), a przeciwwagi można zrobić dłuższe bez współczynnika skrócenia, lub nawet wydłużyć do 5%. Resztę wymiarów do rezonansu trzeba w danych warunkach skorygować.
Link do wykonania anteny w teren GP na 20m na wędce.
https://youtu.be/ANPVl0y04Fo

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-04-2022 10:00 przez SP9LVZ.)
25-04-2022 9:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5GNW Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 68
Dołączył: 16-10-2013
Post: #7
RE: Jak to jest z anteną Ground Plane
Brakuje mi anteny na 160 i 80 m.Nie jest to nowością bo to najdłuższe z popularnych pasm. Wszystkie długie anteny są nie do zmieszczenia ze względu na małą działkę.
To z czym walczę jest tak zrobione: Na pobliskiej sośnie wiszą dwa 10 metrowe druty, w pionie. Mają one łącznie ok. 40 m i ok. 20 m. Napisałem "około" bo nie pamiętam po przycinaniach jaką długość mają. Ten ok.40 m odcinek biegnie nad dachem domu (2-3m) na przeciwległą stronę działki do drugiej sosny. Odległość między drzewami jest za krótka i od strony ulicy koniec zwisa ok. 3-4 m w dół. Odcinek około 20 m. jest +/- nad działką i nieznacznie znajduje się nad budynkiem. W miejscu połączenia dwóch pionowych drutów dołączony jest kabel konc. oraz uziemienie. Przeciwwagi (jedna ok. 20 m) biegnie ok. 1,2 - 1,5 nad ziemią. Układ stroi się na minimum 1.800 / 1.04 a na 3,640 ok.1.34. Przeciwwagi nieznacznie lub wcale nie wpływają na dostrojenie. Całość wykazuje b. małą skuteczność, o dx można ale pomarzyć. Do tego bardzo wysoki poziom szumów , rzędu S9+ i nie zależy czy święta, niedziela, SFI itd. Nie pochodzą ode mnie. Lokalizacja moja dostępna na QRZ.com.
W zasadzie, nie wiem czy warta wysiłku sprawa z powodu szumów.
Pozdrawiam, Piotr
25-04-2022 14:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 818
Dołączył: 29-08-2009
Post: #8
RE: Jak to jest z anteną Ground Plane
No to ty nie masz GP tylko jakąś wariację na temat inverted L, co gorsza część pionowa (ta zasilana ;-) ) jest stanowczo za krótka. Podejrzewam, że bardziej się to zachowuje jak LW albo endfed niż jak vertical. Nie wiem czy ze względu na charakterystykę skrócone GP nie byłoby lepszym rozwiązaniem.
Mieliśmy kiedyś takiego 80/40 chyba jakiś cushcraft z cewkami na górze i pojemnościami dachowymi. Dwie pary przeciwwag były wystarczające do pracy ze stanami, spisywał się lepiej niż dipol nad dachem.

Teraz o przeciwwagach - jak się stawia gp na ziemi, to przeciwwag powinno być dużo - i one nie muszą być rezonansowe. Ich długość nie ma kluczowego znaczenia - a jeżeli wpływ długości jest widoczny to oznacza, że jest ich za mało. Jeżeli vertical jest podniesiony, to wystarczą dwie przeciwwagi (oczywiście będą miały wpływ na kierunkowość anteny, ale nieprzesadnie wielki). Ale przy podniesionych przeciwwagach, to one muszą być rezonansowe.
Piotr LVZ słusznie wspomniał też o zabawach rezystancją - faktycznie vertical 1/4 w rezonansie ma koło 35 omów i kombinowanie żeby miał inaczej jest głównie psuciem anteny.
W grę wchodzą trzy sztuczki - jedna (dotyczy przeciwwag rezonansowych) - można im końce opuścić do ziemi - jak pisał Piotr - i to podnosi rezystancję w punkcie zasilania.
Drugi trick - mój ulubiony - to zrobienie anteny trochę za długiej, tak, żeby rezonans był za nisko - za to impedancja dojdzie sobie do 50 ohmów. Zeby z kolei rezonans wrócił we właściwe miejsce, to się antenę elektrycznie skraca szeregowym kondensatorem.
Trzeci sposób to postawianie anteny, zmierzenie składowej rzeczywistej i urojonej a następnie zrobienie niskostratnego dopasowania L- networkiem.
Trzeba pamiętać, że jak pisał Gonczarenko antena nie wie, że 50 ohmów to dobrze a 40 czy 70 to źle. Dla anteny ważna jest sprawność - czyli ile wypromieniuje oraz charakterystyka - czyli gdzie wypromieniuje. A kluczem verticala jest promieniowanie pod niskimi kątami. przewaga poziomej części - tak jak u ciebie psuje tą charakterystykę. Dopasowanie to sprawa wtórna.Ważna - ale stosunkowo łatwa do ogarniecia.
Ja - będąc skazanym na drzewo zrobiłbym tak - zamiast ciągnąć drut przez działkę dałbym dwa metry od góry cewkę skracającą a do górnego punktu przyczepiłbym ze cztery trzymetrowe druty odciągnięte sznurkami pełniące funkcję pojemności dachowej (to również wydłuży antenę i pozwoli dać mniejszą cewkę - a w cewce są największe straty) Zrobiłbym taką zabawkę na 80m i zobaczylbym co się dzieje. Można poeksperymentować z przeciwwagami na ziemi albo podniesionymi - chociaż w przypadku 80m to podniesienie punktu zasilania skróci ci promiennik o tyle samo...

Powodzenia.
25-04-2022 22:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9JXB Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 64
Dołączył: 22-03-2010
Post: #9
RE: Jak to jest z anteną Ground Plane
(25-04-2022 14:16)SP5GNW napisał(a):  Brakuje mi anteny na 160 i 80 m.Nie jest to nowością bo to najdłuższe z popularnych pasm. Wszystkie długie anteny są nie do zmieszczenia ze względu na małą działkę.
To z czym walczę jest tak zrobione: Na pobliskiej sośnie wiszą dwa 10 metrowe druty, w pionie. Mają one łącznie ok. 40 m i ok. 20 m. Napisałem "około" bo nie pamiętam po przycinaniach jaką długość mają. Ten ok.40 m odcinek biegnie nad dachem domu (2-3m) na przeciwległą stronę działki do drugiej sosny. Odległość między drzewami jest za krótka i od strony ulicy koniec zwisa ok. 3-4 m w dół. Odcinek około 20 m. jest +/- nad działką i nieznacznie znajduje się nad budynkiem. W miejscu połączenia dwóch pionowych drutów dołączony jest kabel konc. oraz uziemienie. Przeciwwagi (jedna ok. 20 m) biegnie ok. 1,2 - 1,5 nad ziemią. Układ stroi się na minimum 1.800 / 1.04 a na 3,640 ok.1.34. Przeciwwagi nieznacznie lub wcale nie wpływają na dostrojenie. Całość wykazuje b. małą skuteczność, o dx można ale pomarzyć. Do tego bardzo wysoki poziom szumów , rzędu S9+ i nie zależy czy święta, niedziela, SFI itd. Nie pochodzą ode mnie. Lokalizacja moja dostępna na QRZ.com.
W zasadzie, nie wiem czy warta wysiłku sprawa z powodu szumów.
Pozdrawiam, Piotr

Witam Kolegę.

Można pokusic się o wykonaie takiego GP jak w linku poniżej
GP 160-80-40m

Jestem na etapie kończenia budowy takiej anteny.
Promiennik z anteny 10m z radiostacji R-118 plus podstawa taka jak na fotkach
Dodatkowo balun 4:1 i można używać jako Rybakov`a
Poprzednia wersja zrobiona kilka lat temu miała promiennik z wędki 7m plus przedłużenie do 10m .
Sprawowała sie b.dobrze na pasmach 80 i 40m. Na 160 m. deko gorzej.

Fotki podstawy
İmage İmage İmage

A tu promiennik złożony
İmage

Brakuj tylko łącznika między anteną a izolatorem ( tokarzowi sie nie śpieszy - a Ja będąc na emeryturze nie mam możliwości samemu to zrobić), zrobić pomiary po postawieniu i gotowe.

Pozdrawiam

Janek SQ9JXB
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-04-2022 19:03 przez SQ9JXB.)
30-04-2022 19:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5GNW Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 68
Dołączył: 16-10-2013
Post: #10
RE: Jak to jest z anteną Ground Plane
Pomiary wykazały prawie dobre dopasowanie , 1.1 na 1,8 i 1.35 na 3.6. Skoro tak to czy jest potrzeba użycia baluna 1:4 ?
Wykonanie tych 4 drutów na wysokości załamania (10m) do poziomu u mnie nie jest wykonalne bo odciągi od nich znalazłyby się już nie u najbliższego sąsiada a nawet dalej. więc odpada. Coś mi się wydaje, że jeśli pomysł z cewką na dole gp w/g ok2ff nie zadziała to pewnie trzeba będzie zrezygnować z 3,5 i 1,8 w tej lokalizacji. Teraz, na dziś, te druty wystarczą ale skuteczności w promieniowaniu , szczególnie na niskich kątach nie ma.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-05-2022 11:14 przez SP5GNW.)
01-05-2022 11:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości