Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Radioberry
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,262
Dołączył: 28-06-2009
Post: #1
Radioberry
Jakieś 4 lata temu trafiłem na projekt nakładki na Raspberry Pi Johana PA3GSB umożliwiającej wraz z dedykowanym oprogramowaniem zbudowanie radia w oparciu o technologię DDC/DUC. Ponieważ projekt jest w pełni otwarty, zawierał prócz źródeł oprogramowania również projekt obwodu drukowanego to wkrótce dysponowałem płytkami PCB i w kilka osób zaczęliśmy eksperymentować z tą technologią. Przyznam, że moja wiedza w tym czasie była raczej skromna w tym zakresie i nawet skonfigurowanie narzędzi dla przygotowania wsadów dla matrycy FPGA stanowiło spore wyzwanie. W tym miejscu chcę podkreślić rolę Pawła SQ8MVY i Darka SQ5KHA bez których pomocy zadanie byłoby ponad moje siły. W sumie powstało kilka kopii tego urządzenia, które w mniejszym lub większym stopniu pozwoliły zaznajomić się z technologią stosunkowo niewielkim kosztem. Jednakże przyjęte przez Autora założenia okazały się mało efektywne i konieczna była zmiana koncepcji. Tak powstała wersja Radioberry 2. Wykorzystała ona podstawowe założenia wersji pierwszej czyli mała nakładka nakładana na złącze szpilkowe Malinki, ten sam kodek ale inna, tańsza i bardziej nowoczesna matryca FPGA od Intela. W efekcie, oprogramowania uległo zasadniczej modyfikacji i autor przestał rozwijać starszą wersję. Po tej wolcie uznałem, że nie wchodzę do gry i poczekam na dalszy rozwój wypadków. Od tego momentu powstały już 4 wersje robocze a piąta jest na tapecie. Sytuacja diametralnie się zmieniła w momencie gdy na jednym z chińskich portali aukcyjnych trafiłem na gotowy klon urządzenia. Cena okazała się na tyle atrakcyjna, że postanowiłem go nabyć i wypróbować, z pełną świadomością, że nie jest to wersja ostateczna i istnieje ryzyko kolejnych zmian.
Dodatkowo na forum Johan potwierdził, że nie jest to powód do rozpaczy.
Tak więc mogę potwierdzić, to działa zupełnie przyzwoicie i warte jest swojej ceny!
Jednakże, sama nakładka nie będzie działać w próżni, jest ściśle powiązana przez porty GPIO z Malinką i wymaga oprogramowania. Kluczową kwestią jest driver który trzeba skompilować pod konkretny kernel. Wszystkie niezbędne narzędzia są dostępne a Autor napisał skrypt automatyzujący całe zadanie. Niemniej przygotowanie systemu operacyjnego jest po naszej stronie.
Długo zwlekałem z popularyzacją tego projektu bowiem Fundacja Raspberry Pi też się długo ociągała z wydaniem 64 bitowej wersji Raspberry Pi OS. Wreszcie jest i można przystąpić do eksperymentów.
Zatem podstawowe dane odnośnie Radioberry:
- 12 bitowy kodek AD9866 taktowany częstotliwością 78.6 MHz,
- matryca FPGA Intel Cyclone 10CL16 lub 10CL25,
- moc wyjściowa TX 10 dBm,
- oprogramowanie zgodne z Hermes-Lite 2,
- 4 niezależne odbiorniki na wspólne wejście antenowe co niestety nie daje możliwości odbioru zbiorczego,
- zasilanie ze złącza Malinki,
- filtry dolno-przepustowe 0-30 MHz na wejściu odbiornika i wyjściu nadajnika,
- emulator protokołu OpenHpsdr umożliwiający propagowanie zasobów w sieci lokalnej (i nie tylko z odpowiednim oprogramowaniem).

Szczegółowych informacji szukajcie w repozytorium na GitHub

İmage İmage İmage

Praktykujący teoretyk
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-06-2021 13:20 przez SP9FKP.)
23-06-2021 13:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8MXL Offline
Piotr
**

Liczba postów: 90
Dołączył: 23-11-2010
Post: #2
RE: Radioberry
Mam do sprzedania cały komplet radioberry z ekranem dotykowym i przejściówką do monitora.
05-08-2024 21:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości