Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 15 Głosów - 4.07 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piligrim
SP3RAF Offline
Robert
***

Liczba postów: 111
Dołączył: 02-07-2009
Post: #81
RE: Piligrim
Adamie, do przedwzmacniacza odbiorczego nie można się przyczepić, ten układ jest ok. Oczywiście, można zrobić inny, tylko po co, skoro Waldek wybrał dobre i sprawdzone rozwiązanie.

Płytki PA 50 lub więcej watów, na pewno nie umieściłbym na płycie FPP. Niech to będzie osobny blok, ewentualnie zintegrowany z FDP (ale niekoniecznie).

Sterowanie z DDS można zrobić na płytce FPP, bo miejsca jest dużo. Można też zrobić dodatkową kanapkę do DDS. Niech ludzie głosują co wolą...

Jeżeli chodzi o los mojego Piligrima, to zdecydowałem się zamknąć ten projekt w PRAWIE dziewiczej postaci.

Zmiany będą w układzie m.cz. Zamiast oryginalnego i niedostępnego wzmacniacza wstawiłem TDA2003, a myślę o wstawieniu w ostatecznej wersji LM380.
Zrobiłem osobny układ sterowania S-metra (wychyłowego - bo takie lubię). Jest to de facto, zdublowany "kawałek" ukadu m.cz. Piligrima. Dzieki temu, nastawy potencjometra "usilienie" nie wpływają na wskazania S-metra. Wskaźnik zawsze pokazuje to, co przychodzi z anteny.
Płytkę FPP mam własną. Jest to (chyba) płytka filtrów opracowana przez Zbyszka SP7EWL. Leżała sobie jakiś czas w szufladzie i wreszcie doczekała się zastosowania.
Wzmacniacz wejściowy i tłumik będzie zrobiony właśnie na wzór K2 (tak samo jak u Waldka) na małej, osobnej płytce lub wcisnę to na płytkę mojego m.cz./S-metra.
Jako zasilanie napięciem ujemnym, zastosowałem małą scaloną przetwornicę. Też pewnie umieszczę ją na dodatkowej płytce m.cz.

Przed finalnym zamknięciem wszystkiego w obudowie, popracuję jeszcze nad układem równoważenia mieszacza FST, aby zapewnić lepsze tłumienie nośnej podczas nadawania.

W chwili obecnej, moje układy dodatkowe wiszą na "pająkach" lub płytkach uniwersalnych, ale dzięki temu ostateczna wizja radia już jest. Teraz czas zrobić normalną płytkę pod te właśnie układy.

Driver, PA i LPF zrobię "po swojemu", jak tylko znajdę na to czas i uporam się z wszystkim co opisałem powyżej. Oczywiście, jak do tego etapu dojdę, to podzielę się swoimi doświadczeniami i udostępnię moje rozwiązania. Będzie to osobny blok (bloki).
Później przyjdzie czas na obudowę i cieszenie się radiem.

Taka jest moja wersja i będę się jej trzymał Wink
Większych unowocześnień jak i rozwijania tego układu, ze swojej strony nie przewiduję. To dobra homodyna, ale nie widzę tu zbytniej możliwości i sensu budowy kolejnego jej klona.
Pozostali Koledzy, którzy budują TRX "grupowo" mogą stosować własne pomysły lub poczekać na wspólnie i optymalnie zaprojektowane bloki.
Burza mózgów jest bardzo porządana i pozwala wypracować doskonałe rozwiązania, ale przesadna "filozofia" jest szkodliwa, bo każdy projekt odwleka się w nieskończoność. Tu potrzeba znać umiar i umieć znaleźć złoty środek.
Proponuję najpierw skończyć w takiej lub innej formie jedno urządzenie, a ewentualnie później myśleć o kolejnym. W innym przypadku powstanie jedynie zamieszanie, strata czasu, pieniędzy i energii, a pozostanie po wszystkim niesmak i kilka rozgrzebanych i niedokończonych układów.

Życzę Wszystkim miłego dnia i tygodnia,

Robert SP3RAF
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-08-2009 9:11 przez SP3RAF.)
03-08-2009 9:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5OBR Offline
Adam - SK!
**

Liczba postów: 64
Dołączył: 26-06-2009
Post: #82
RE: Piligrim
Proponuję najpierw skończyć w takiej lub innej formie jedno urządzenie....


I to jest właśnie to o co chcę się zapytać : w jakiej wersji?! Z filtrami Waldka czy ze zmienionymi ? Z PA QRP czy QRO ? Sterowanie via DDS czy przełączniki ?
Może jestem zbyt niecierpliwy ale mam już "pudełko", chcę zacząć pakować radio do środka bo to jedyna droga do finału i tu zgadzam się z Robertem: zbyt dużo filozofii tylko zatrzyma projekt. A może wystarczy płytka z układami zaproponowanymi przez autora na ostatniej stronie instrukcji ?
73 Adam
03-08-2009 12:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3RAF Offline
Robert
***

Liczba postów: 111
Dołączył: 02-07-2009
Post: #83
RE: Piligrim
Adamie, każdy ma tutaj wolną rękę. Ja jedynie napisałem co sam robię i jak zamknięcie tego tematu widzę. Innym Kolegom mogę najwyżej coś podpowiedzieć bądź zasugerować, ale w żadnym wypadku nie będę nikomu niczego narzucał i nigdy nie stwierdzę, że moja wersja jest najlepsza, a ja jestem nieomylny. Jest ona najlepsza, ale tylko dla mnie i tylko w moim przypadku. A inni niech biorą z przedstawianych pomysłów to, co - ich zdaniem - będzie dla nich najlepsze.
Moją wersję radia wykonam z przełącznikiem QRP/QRO. Przy QRP moc nie powinna przekraczać 10 W na SSB (5 W na CW), a z QRO też nie będę szalał. Wystarczy mi moc w granicach około 40-70 W na wyjściu.
Sterowanie na pewno użyję z DDS. Jeżeli synteza ma takie możliwości i mamy podpiętą do niej klawiaturę, to jakimś nieporozumieniem będzie rezygnacja z funkcji oferowanych przez klawisze i montaż dodatkowych przełączników, a więc w moim przypadku, zdecydowanie sterowanie z DDS. Układy "pośrednicząco-wykonawcze" w moim przypadku znajdą się na płytce m.cz./S-metra. U innych, być może będzie to "kanapka" do syntezera lub inna dodatkowa płytka, albo płyta filtrów Waldka po modyfikacjach...?
Jak Waldek (lub ktoś inny) zmodyfikuje płytkę filtrów pasmowych, to chętnie podepnę się pod grupowe zamówienie i wymienię to, co mam w tej chwili. Szkoda tylko, że sam Autor płytki FPP, czyli Waldek, milczy i że tak mało osób wypowiada się na temat jego opracowania.
Ze swojej strony, mam jedynie nadzieję, że moje sugestie na temat filtrów spotkają się u Waldka ze zrozumieniem, a On sam się na mnie nie pogniewa za moje uwagi.

Dla zainteresowanych w załącznikach przedstawiam zdjęcia mojego DDS'a. Płytkę wykonałem metodą termotransferową. Wyszła idealnie dopiero za trzecim podejściem. Mojemu Koledze bardzo spodobał się wyświetlacz - stwierdził, że wyświetla cyferki jak jego Timex Indiglo. Aha, i jeszcze dodam, że umie za lusterko robić Big Grin

73! Robert SP3RAF


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-08-2009 15:05 przez SP3RAF.)
03-08-2009 13:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #84
RE: Piligrim
Pomysł i realizacja uniwersalnego modułu filtrów jest bardzo cenna i potrzebna w środowisku HM. Dla wielu Kolegów taki "gotowiec" pomaga pokonać jeden z trudniejszych etapów budowy własnego urządzenie. Krajowe czasopisma oraz rodzima literatura radioamatorska takich prezentów nam niestety nie dostarczają, a szkoda.

Każdy projekt jest wynikiem nie tylko wiedzy, doświadczenia, możliwości i potrzeb autora ale również wielu innych subiektywnych czynników, których często nie znamy. Projekt Waldemara został przedstawiony jako gotowe, całościowe rozwiązanie i tak musimy go traktować.
Może za jakiś czas doczekamy się na forum otwartych projektów realizowanych i modyfikowanych wspólnymi siłami uczestników forum.
Osobiście kilka elementów modułu BPF zrobiłbym inaczej, nie znaczy lepiej, po prostu inaczej. Wolę większe rdzenie, klucze FST3126 zamiast przekaźników i parę innych drobiazgów.
Tylko ktoś to musi zaprojektować, wykonać, przebadać i opisać !

Możemy oczywiście surowo ocenić projekt, zaproponować poprawki i czekać na nową wersję druku lub eksperymentować z innym opracowaniem.
Druga możliwość to wykonanie tej wersji modułu, sprawdzenie i przebadanie w urządzeniu oraz wykonanie stosownych modyfikacji.
Trzeci wariant to wykonanie własnego, "lepszego" modułu i poddanie go pod krytykę i dyskusję na forum.

Aktualnie nie znam lepszego, ogólnie dostępnego projektu modułu filtrów BPF, dlatego jestem zdecydowany wykonać ten moduł do Piligrima.
Oczywiście ucieszy mnie każda kolejna wersja druku BPF jak również syntezy, płyty zasadniczej czy pozostałych, brakujących modułów.
Niestety na nadmiar dobrze opracowanych projektów z pełną dokumentacją w SP raczej nie cierpimy ale kto wie ... może to się niedługo zmieni.

73 Adam
03-08-2009 17:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3RAF Offline
Robert
***

Liczba postów: 111
Dołączył: 02-07-2009
Post: #85
RE: Piligrim
Cześć Wszystkim!

Do układu m.cz. mojego Piligrima wprowadziłem drobne zmiany. Zamiast TDA2003 zastosowałem LM380. Jest to rozwiązanie w zupełności wystarczające i moim zdaniem lepsze, niż stosowanie popularnej kostki LM386. Schemat mojego toru wzmacniacza małej częstotliwości znajduje się w załączniku. Jako sterowanie S-metrem dobudowałem "kawałek" zdublowanego toru m.cz. Dzięki temu, regulacja wstępnego wzmocnienia niskiej częstotliwości potencjometrem "wzmocnienie" ("usilienie") nie powoduje zmian wychylenia wskaźnika. Miernik zawsze pokazuje faktyczny poziom sygnału przychodzącego do anteny.
Na pozostałych zdjęciach widać płytkę główną mojego radia i płytkę filtrów pasmowych. Kondensatory przesuwnika fazowego są różnych typów (ostatnie dwa rzędy), ale są dokładnie dobrane i w niczym to nie przeszkadza. Płytka wykonana jest metodą chałupniczą - termotransfer - toner z laserowego wydruku wprasowany jest na laminat żelazkiem. W celu zabezpieczenia przed utlenianiem, płytkę pokryłem preparatem Plastik 70 firmy Kontakt Chemie.
Zespół filtrów wykonany jest na fabrycznej PCB, którą kiedyś dostałem od Kolegi. Schemat elektryczny filtrów jest identyczny z rozwiązaniem zastosowanym w CDG2000. Jedyna różnica, to wykonanie cewek na pierścieniach proszkowych zamiast na ekranowanych karkasach strojonych rdzeniami. W moim rozwiązaniu dostrojenie filtrów przeprowadza się trymerami (z dołączonymi równolegle kondensatorami stałymi) włączonymi szeregowo z indukcyjnościami. Jak widać na zdjęciu, chwilowo osadzone są jedynie trzy pasma: 20, 40 i 80 metrów i częściowo (brak cewek) pasmo 10 metrów.
Obecnie projektuję płytkę pod pozostałe układy dodatkowe transceivera, a następnie wezmę się za tor nadajnika. O wynikach moich prac Kolegów poinformuję.

72 & 73! Robert SP3RAF


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-08-2009 20:32 przez SP3RAF.)
04-08-2009 18:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5AQT Offline
Roman
***

Liczba postów: 201
Dołączył: 02-03-2009
Post: #86
RE: Piligrim
Witam wszystkich "forumowiczów".
Postaram się w miarę możliwości podzielić się swoim doświadczeniem z TRX
Piligrini.
Robert SP3RAF oglądał sygnał z DDSa i zauważył że przebiegi w miarę wzrostu częstotliwości zmieniają się z prostokątnych na zbliżone do sinusoidalnych.
Do oglądania sygnałów po komparatorze na najwyższych zakresach potrzebny jest oscyloskop którego częstotliwość pracy jest co najmniej 10 razy wyższa od częstotliwości oglądanej w naszym przypadku jest to 1200 MHz!
Odnośnie obwodów wejściowych .
Przy zastosowaniu kondensatorów SMD popularnych (tanich) i cewek wykonanych na rdzeniach toroidalnych dobroć obwodów jest w granicach 90-110.
Stosując kondensatory wysokiej jakości też SMD osiąga się dobroć 180-220.
Cena kondensatorów SMD o dużej dobroci jest 0.8-2.2 zł za 1 szt może ktoś ma informacje gdzie można kupić taniej.
Zastosowanie kondensatorów styrofleksowych powoduje podniesienie dobroci cewek do 200-220.
Wracając do obwodów : W swoim egzemplarzu TRX zastosowałem oryginalne cewki Coilcrafta i kondensatory styrofleksowe uzyskałem dobroć cewek w granicach 90-120.
Wiadomo że jeżeli zastosowane obwody posiadają dużą dobroć to tłumienie w paśmie przepuszczania jest mniejsze a tłumienie poza pasmem większe.
pozostawiam tę sprawę do przemyślenia kolegom.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-08-2009 9:05 przez SP5AQT.)
05-08-2009 20:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3RAF Offline
Robert
***

Liczba postów: 111
Dołączył: 02-07-2009
Post: #87
RE: Piligrim
Witam Szanownych Kolegów,

masz rację Romku! Ja jedynie napisałem o tym, co większość Kolegów, pewnie też będzie mogła zobaczyć na swoich przyrządach pomiarowych.
A co się tyczy filtrów wejściowych, to stosowanie popularnych elementów SMD jest jedynie rozsądnym kompromisem, a nie wyjściem najlepszym z możliwych. To właśnie Ty, zbliżyłeś się do ideału, stosując cewki strojone wkręcanymi "karbonylkami" i mające do towarzystwa kondensatorki ze styrofleksu Smile W przypadku innych Kolegów (i moim również) zostały zastosowane elementy "dla ludu". Nie koniecznie idealne, ale też całkiem niezłe. Ja wykorzystałem posiadaną od dawna płytkę, zaprojektowaną pod SMD i pierścionki, a inni wykonają od początku to, co najłatwiej zdobyć, bez TRAGICZNEGO pogorszenia parametrów - słowem - rozsądny kompromis.

Pozdrawiam serdecznie mojego ulubionego gawędziarza eterowego, Romka SP5AQT i pozostałe Koleżeństwo.

Robert SP3RAF
05-08-2009 21:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5AQT Offline
Roman
***

Liczba postów: 201
Dołączył: 02-03-2009
Post: #88
RE: Piligrim
Witam
Dopasowanie obwodów wejściowych które są jednocześnie obwodami dla nadajnika zostało zmodyfikowane przez autorów. Po zmianie w moim egzemplarzu TRXa zauważyłem zmianę na plus:
przy odbiorze wzrosła czułośc odbiornika
przy nadawaniu napięcie wyjściowe ~ 15% [attachment=233]


Załączone pliki
.pdf  NMIX_PSMD.pdf (Rozmiar: 18.82 KB / Pobrań: 3090)
05-08-2009 22:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
QRP73 Offline
Marek
**

Liczba postów: 90
Dołączył: 19-06-2009
Post: #89
RE: Piligrim
Koledzy, w imieniu mniej doświadczonych Kolegów prosimy o więcej informacji praktycznych.
1/ Czy rdzeń FT37-43 jest odpowiedni na ten transformator wejściowy ?
2/ Pytanie do Kolegi Waldemara, jakie kondensatory SMD 0805 NP0 były zastosowane w badanym module, takie popularne +/-5% po 0,10zł/szt czy takie "super" 0,1% po 2zł/szt bo to dość istotny parametr ?
3/ Czy jest znane jakieś opracowanie płytki dekodera pasm do Piligrima, może ktoś to już wykonał i podzieli się z czytelnikami forum ?
73 Marek
06-08-2009 9:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3RAF Offline
Robert
***

Liczba postów: 111
Dołączył: 02-07-2009
Post: #90
RE: Piligrim
Marek, ten rdzeń jest odpowiedni.
Waldemar napisał wyraźnie w swoim opracowaniu, że użył kondensatory NP0 z tolerancją +/- 5% - to te równoległe z trymerami, a pozostałe z lepszą niż 2%. Ja w swoich filtrach zrobiłem tak samo.
A płytkę pewnie trzeba sobie zaprojektować samemu, przynajmniej ja właśnie tak zrobię.

Robert SP3RAF
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-08-2009 9:53 przez SP3RAF.)
06-08-2009 9:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości