Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomoc w wyborze anteny
SQ3AUP Offline
Darek
**

Liczba postów: 57
Dołączył: 31-08-2010
Post: #1
Pomoc w wyborze anteny
Witam.
Otrzymałem wstępną zgodę Zarządu Wspólnoty na montaż anteny KF na dachu bloku. Ostateczna decyzja zostanie podjęta po przedstawieniu projektu anteny i sposobu montażu. Pozostaje co prawda problem istniejącego już (widoczny na zdjęciu z prawej strony trójkąt) systemu antenowego telefonii komórkowej, Zarząd ma konsultować problem ewentualnych zakłóceń z operatorem ale mam nadzieję że są tam rozsądni ludzie i uda się to pokonać. Jednak, żeby cokolwiek się zadziało muszę przedstawić projekt anteny i tu niezbędna jest wasza pomoc. Z urządzeń jakie posiadam to radyjko SW 2015, automatyczny tuner antenowy wg RA3WDK - pracujący przy antenie, analizator antenowy wg F4GOH. Zależy mi, żeby antena była typu zamkniętego ze względu na zakłócania (miasto Poznań) i do wykonania we własnym zakresie - nie jest to obligatoryjne mogą też być anteny fabryczne w rozsądnej cenie no i w miarę możliwości na wszystkie pasma. Dodatkowe warunki jakie stawia wspólnota to: wysokość masztów do 3m, mocowanie tylko do murku (balustrady) wokół dachu i wykluczenie powierzchni na której jest antena do telefonii komórkowej. Wymiary powierzchni dachowej to 50m na 10m. Dodam jeszcze że obecna antena to "rybakow" zamocowany w uchwycie flagowym na balustradzie balkonu i zasilany bezpośrednio wspominanym wyżej tunerem. Anteny tej nie demontowałem przez ponad rok mimo że zwracano mi uwagę że paskudnie wygląda. Pozwoliło to jednak uniknąć argumentów " sąsiadowi lodówka się rozmraża i odkurzacz ciągnie w drugą stronę" oraz mam nadzieję będzie też argumentem dla operatorem telefonii komórkowej skoro rybakow nie zakłóca to ta na dachu też nie będzie zakłócać.
Jako przyczynek do dyskusji pozwoliłem sobie zaproponować pionową i bardzo niską Delta Loop zasilaną od góry skrzynką antenową.

[attachment=12567] [attachment=12566]
02-04-2017 20:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2BPD Offline
Piotr
**

Liczba postów: 69
Dołączył: 07-11-2013
Post: #2
RE: Pomoc w wyborze anteny
(02-04-2017 20:27)SQ3AUP napisał(a):  Jako przyczynek do dyskusji pozwoliłem sobie zaproponować pionową i bardzo niską Delta Loop zasilaną od góry skrzynką antenową.

Taka delta nie będzie działać. Zbyt mała wysokość od podstawy do rogu (w którym zamierzasz zasilać).

Na moje wyczucie lepsza mogłaby być sytuacja z inverted V na tymże maszcie. Lepsza ale też kiepsko (mocny wpływ bliskiego ekranu, jaki stanowi żelbetowy dach).

Jeszcze lepiej mogłaby się zachowywać jakaś antena pionowa. Lepiej zniosłaby bliskość "ziemi" (tj. dachu Shy )

Naprawdę nie możesz rozwiesić niczego między domami, by antena była kilkanaście metrów nad ziemią?

Cokolwiek byś nie powiesił, to (szczególnie jeśli zamierzasz używać antenę na wielu pasmach) ważne będzie zamontowanie tuż pod skrzynką solidnych dławików: zarówno na kablu koncentrycznym jak i sterującym skrzynkę. Mają one stanowić zaporę dla w.cz. wracającego po oplocie kabla i po kablu sterującym do stacji.

pozdr.

Piotr, SP2BPD
02-04-2017 22:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3GTG Offline
Andrzej
**

Liczba postów: 50
Dołączył: 21-08-2009
Post: #3
RE: Pomoc w wyborze anteny
Witam
Może taka https://sites.google.com/site/ea7ahg/ant...es/bazooka lecz można różne inne z podanych adresów
http://mexalib.com/view/16712
http://rkniga.ru/knigi/svyaz/antenny/
http://mexalib.com/tag/%D0%B0%D0%BD%D1%8...0%BD%D1%8B
Pozdrawiam i sukcesów z administracją /znam ten temat/.
02-04-2017 22:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości