Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balun Głanela
SQ8MXL Offline
Piotr
**

Liczba postów: 88
Dołączył: 23-11-2010
Post: #1
Balun Głanela
İmage Cześć Koledzy potrzebuje porady jak wykonać balun taki jak na zdjęciu kombinuje z nim i niewiem jak to zrobić .
04-12-2015 21:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6IFN Offline
Ryszard
****

Liczba postów: 456
Dołączył: 23-03-2010
Post: #2
RE: Balun Głanela
Witaj!
Rysunek dosyć jasno pokazuje sposób wykonania, jak i materiał użyty do jego konstrukcji. Obok na dole po prawej stronie jest dokładny sposób podłaczenia. Jeśli jednak nie jest to dla Ciebie jasne to podpowiadam:
Materiał użyty do tej konstrukcji to rurka PCV 40 mm średnicy, o długości jakieś 150mm każda. Przewód do nawinięcia to zwykły płaski kabelek elektryczny od lampek nocnych, zasilania sprzętu RTV, lub podobny. Jako połączenia konstruktor wykorzystał złączki elektryczne, ten element można wykonać też inaczej......chodzi tylko o sposób połaczenia z dipolem anteny i kablem koncentrycznym z drugiej strony.
Ten czerwony widoczny kabelek, który pewnie Cię zgubił to tylko plastikowy kawałek jakiegoś tworzywa, który posłużył konstruktorowi do ustawienia odlagłości 2mm pomiędzy cewką nawiniętą z kabla elektrycznego.
Ilość zwojów podana jest 15, na odległości 120mm. Kabel użyty ma dwie żyły o różnych kolorach, łatwo więc wykonać odpowiednie połaczenia wzajemne uzwojeń. Jak widać na rys, są one przeplecione od strony dipola antenowego, niebieski połączony z czerwonym przeciwnej cewki, i ten fragment ma tak zostać, natomiast ramiona anteny dipol podłączone są do kabla niebieskiego jednej cewki, oraz brązowej żyły drugiej cewki.
Od strony zasilania, czyli fidera anteny połączone so tymi samymi kolorami, przy czym jedna para podłączona jest do żyły środkowej, a druga para do ekranu fidera. Jak napisałem żyła czerwona, widoczna jako przewód, to tylko pomoc techniczna dla równego nawinięcia cewek, i nie jest nigdzie do niczego podłączona.
Rysuneczek na dole po prawej wyjaśnia sposób podłączenia.
O skuteczności tego rozwiązania się nie wypowiadam nigdy nie używałem takiej wersji baluna.
Mam nadzieję że rozwiałem Twoje wątpliwości.
Rysio!
04-12-2015 22:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,260
Dołączył: 28-06-2009
Post: #3
RE: Balun Głanela
Balun opracował Gustav Guanella. Jeśli poprawnie wpiszesz jego nazwisko do wyszukiwarki ze słowem "balun" dostaniesz 1000 linków do przepisów jego budowy i drugie tyle zdjęć z przykładowymi konstrukcjami.
05-12-2015 9:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4LVC Offline
Bogdan sk
*****

Liczba postów: 761
Dołączył: 10-07-2009
Post: #4
RE: Balun Głanela
Patrząc na wartość SWR jaką zapewnia to rozwiązanie to nie brałbym się za nie. Chyba, że interesuje Cię antena tylko i wyłącznie na 40 m.

Bogdan
25-12-2015 23:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości