Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pinguino
SP6IFN Offline
Ryszard
****

Liczba postów: 456
Dołączył: 23-03-2010
Post: #1
Pinguino
Na stronie internetowej wskazanej przez Rafała sq4avs http://www.blue17.elektroda.eu/mikrokontrolery-avr/1881, w wątku o Arduino znajduje się zakładka z tytułem "PINGUINO". Z ciekawości tam zajrzałem, a potem dalej: http://www.pinguino.cc/ i co się okazuje?
Mamy do dyspozycji kolejne darmowe narzędzie, tym razem dla procesorów Mocrochipa, i to w dosyć znacznej ilości, zarówno 8-mio, jaki 32-bitowych.
Hiszpanom zrobiło się widać smutno gdy Włosi opracowali ARDUINO, wymyślili więc swoje PINGUINO. Niby to samo, ale jednak dla mikroprocesorów PIC. Pewnie to klon Arduino, język programowania to Wiring (C++), a składnia jak w Arduino. Ale są zalety które chyba trzeba doceniić:
- inna grupa procesorów,
- bardziej wizualnie przyjazne środowisko kompilatora,
- odpowiednie podpowiedzi o błędach przy kompilacji programu,
- nie jest potrzebny FT232RL przy programowaniu,
- można programować z boatlouderem, jak w arduino,
- a można też programować innym, zewnętrznym programatorem ponieważ
- dostajemy podczas kompilacji programu również plik ....hex, który znajdziemy w katalogu z programem po kompilacji. W Arduino musimy go sobie znaleźć w plikach ukrytych o przeraźliwie długiej nazwie zapisanej cyfrowo-literowo, koszmar przy szukaniu.
Chyba też z powodów jw, można to środowisko spokojnie używać do pisania programów dla procesorów ATmegi, zamiast kompilatora Arduino, bo co to za różnica, a przyjaźniej wygląda. Wynikiem jest plik...hex., a fuse bity w Atmedze ustawimy np. Pony_progiem, lub czymś tam innym. Pamięć w Atmedze zaoszczędzimy kosztem bootloadera, w PICu również.
Wszystkie informacje na: http://www.pinguino.cc/, ja zarwałem trochę wczorajszej nocy dla zapoznania się z tematem. Obrazki poniżej.
Rysio!


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage
18-08-2013 12:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości