Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RX-HUSAREK
SP6-11003 Offline
Andrzej
**

Liczba postów: 63
Dołączył: 24-06-2012
Post: #1
RX-HUSAREK
Witam wszystkich szanownych forumowiczów. Gdy przeglądam temat o Husarku i odsłuchuje próbki z odbioru to jestem pod wrażeniem dobrej pracy odbiornika. Pomyślałem sobie, że można wykonać taki odbiornik bazując na dostępnych schematach z tego projektu tutaj na forum.

Zmodyfikowałem schematy części zasadniczej Husarka jak i modułu ARW tak aby występowały tylko elementy pracujące normalnie w TRX Husarek.

Część zasadnicza:

İmage

Moduł ARW:

İmage

Moduł filtrów m.cz. z ostatnią modyfikacją:

İmage

Jako filtry wejściowe BFP myślałem aby wykorzystać projekt użyty do TRX "PILIGRIM" przez kolegę SP2JJH, oczywiście pozbawioną wzmacniacza TX.


Wybór układu syntezy jest szeroki i tutaj jeszcze nie mam koncepcji co by można było prosto zastosować.

Bardzo bym prosił o komentarze na temat tego pomysłu jak i o poprawność modyfikacji prze zemnie wprowadzonych w schemat.
12-11-2012 0:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4HKQ Offline
Zdzisław SK!
****

Liczba postów: 490
Dołączył: 19-08-2009
Post: #2
RE: RX-HUSAREK
Pomysł Andrzeja jest dobry. Musimy określić jak to zrealizować. Wykorzystujemy istniejące płytki TRX Husarek i montujemy stronę odbiorczą, czy wykonujemy nowy projekt PCB. Te drugie rozwiązanie ma tę zaletę że płytki można zrobić mniejsze i wykorzystać w docelowym TRX HUSAREK jako drugi sprzętowy odbiornik. Andrzeju montuj ekipę i do roboty. Niestety członkowie grupy Husar w chwili obecnej nie mają możliwości zajęcia się projektowaniem płytek PCB odbiornika, a poza tym służymy pomocą techniczna.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-11-2012 18:52 przez SP4HKQ.)
12-11-2012 18:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #3
RE: RX-HUSAREK
Andrzej, wykorzystanie części odbiorczej HUSARKA do budowy własnego odbiornika to dobry pomysł, szczególnie kiedy chcemy uzyskać przyzwoite parametry i "soczyste" audio. Bardzo często do nasłuchów używane są proste konstrukcje na których niestety w trudnych warunkach na paśmie niewiele można usłyszeć.

Koszt wykonania odbiornika na bazie HUSARKA oraz nakłady pracy będą zdecydowanie większe ale warto je ponieść. Mino dość rozbudowanej konstrukcji stopień trudności wykonania tego odbiornika nie jest wysoki. Przy umiejętności czytania schematów, lutowania oraz wykonywania podstawowych pomiarów miernikiem uniwersalnym i zastosowaniu sprawnych elementów każdy powinien bez problemu go uruchomić. Odpada problem wykonania toru pośredniej częstotliwości, filtrów kwarcowych oraz ustawienia BFO. Samo dobranie kondensatorów do polifazera czy rezystorów aby uzyskać poprawną symetrię torów wymaga trochę pracy ale jest bardzo proste do wykonania.

Odbiornik RX-HUSAREK możemy wykonać na płytkach TRX-HUSAREK pozostawiając sobie tor nadawczy na później, kiedy zdobędziemy więcej doświadczenia lub będziemy posiadali licencję nadawcy i zechcemy robić łączności na paśmie na sprzęcie HM.
Gdyby jednak było większe zainteresowanie samym odbiornikiem to warto byłoby pomyśleć o nowych płytkach drukowanych dedykowanych dla odbiornika. Może udałoby się zmieścić moduł homodyny, filtrów akustycznych i automatyki na dwóch płytkach + trzecia z filtrami BPF. Taki pakiet uzupełniony syntezą daje mam niezależny odbiornik a po umieszczeniu w innym radiu np. HUSARZE może pracować jako drugi sprzętowy odbiornik. Taki wariant został przewidziany w rozwojowej wersji sterownika SPHM.

73 Adam
13-11-2012 23:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6-11003 Offline
Andrzej
**

Liczba postów: 63
Dołączył: 24-06-2012
Post: #4
RE: RX-HUSAREK
Witam Was Zdzisław i Adamie Smile Właśnie zaczynam projektować płytkę na której będzie cześć zasadnicza jak i moduł ARW na jednej płycie. Płytka będzie miała wymiar 155 x 75 mm tak więc pasująca do pozostałych modułów projektu Husarek.

Oczywiście jak to było do teraz, układy scalone w obudowach typu DIP, reszta elementów mieszana ( przewlekany plus SMD ) . W SMD będę się starał używać elementów o rozmiarze 1206 .

Jako druga i trzecia płytka będą to filtry m.cz. jak i wejściowe BPF. Wzór tych płytek będzie powielony z zaprojektowanych już bloków do Husarka.

Muszę tylko jeszcze delikatnie opanować program " Sprint-Layout " bo jeszcze płynnie się w nim nie poruszam ale powoli praca idzie w dobrym kierunku Smile Gdy projekt płytki będzie gotowy zamieszczę go tutaj oczywiście jako LAY aby każdy mógł zobaczyć jak i może wykryć błędy przed wstępnym trawieniem kilku egzemplarzy płytek ( choć myślę, że tych błędów nie będzie ) .

Jeśli napotkam jakieś problemy co do samego układu oczywiście zapytania zamieszczę w tym temacie. Mam nadzieję, że efekt pracy będzie widoczny na szerszą skalę Smile
13-11-2012 23:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8LUY Offline
michal
**

Liczba postów: 77
Dołączył: 01-07-2009
Post: #5
RE: RX-HUSAREK
Cześć

Czy temat jest kontynuowany? Andrzej: można jakoś pomóc?
m.
08-04-2016 10:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości