Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projektowanie płytek drukowanych
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,380
Dołączył: 29-01-2010
Post: #11
RE: Projektowanie płytek drukowanych
Masz rację, rzeczywiście robiłem do tej pory bez netlisty ale to się zmienia, rezygnuję z tego bo ma za dużo wad a jeśli zechcesz mogę pokazać na priva dwie pcb (bardzo świeże, jedna w targecie3001 (mam licencję) i designespark (program o filozofi sprinta z netlistą). To wspomnienie o programie który wszystko wylicza bardziej dotyczyło Krystiana ;-). O nazwę programu mogę się Kolegę podpytać a tak jeśli chodzi o większość profesjonalnych firm (o ile pamiętam powyżej 30 -40 procent to chodzi na pads-ie na świecie nie w Polsce -ma on naprawdę duże możliwości liczenia). Ogólnie tanie autoplecery są praktycznie bezużyteczne przy ciut większych płytkach -człowiek jest dużo lepszy.
18-07-2010 12:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #12
RE: Projektowanie płytek drukowanych
Praktycznie prawie 100% projektów druków wykonuję ręcznie ze wsparciem netlisty a proste druki bezpośrednio ze schematu. Podczas ręcznego projektowania mam pełną swobodę, mogę dowolnie zmieniać schemat, przeznaczenie pinów w układach i złączach tak aby optymalnie wykorzystać miejsce na płytce. Przy dużych projektach netlista minimalizuje ryzyko popełnienia błędu w połączeniach.

Moim zdanie w popularnych projektach amatorskich powinniśmy stosować technologię przewlekaną, druki są proste do wykonania, łatwiejszy montaż, naprawa i modyfikacja układu niezależnie od doświadczenia i posiadanych narzędzi. Takie moduły są bardziej dydaktyczne, każdy element jest łatwo identyfikowalny co pomaga w lokalizacji błędów montażowych.

Zalety technologii SMD w warunkach amatorskich nie zawsze są istotne a wymagają od wykonawcy większych umiejętności oraz dokładności montażu. W przypadku nowoczesnych elementów o montażu SMD często decyduje technologia produkcji układu, dostępność elementów lub lepsze parametry w tej technologii. Ze względu na powszechne przechodzenie na elementy SMD w masowej produkcji elektroniki ostateczny kierunek jest oczywisty. Nie starajmy się jednak za wszelką ceną wszystkiego projektować w SMD, szczególnie jeśli da się go wykonać tradycyjnie a układ przeznaczony jest dla mniej zaawansowanych radioamatorów.

73 Adam
18-07-2010 23:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
2E0KKJ Offline
Krzysztof
*

Liczba postów: 35
Dołączył: 12-05-2010
Post: #13
RE: Projektowanie płytek drukowanych
Witam Panowie,
wie kotś może gdzię można znaleźć jakieś materiały, online lub książka skąd można by się pouczyć o projektowaniu pcb? Tych normalnych i tych magicznych (wcz)?

73 Krzysiek
23-08-2011 14:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9MDD Offline
Rysiek
****

Liczba postów: 380
Dołączył: 01-02-2009
Post: #14
RE: Projektowanie płytek drukowanych
Mam coś w pdf-ie podrzuć mi e-mail na priv to prześlę...

...przede wszystkim nie zakłócać...
23-08-2011 19:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ7OVV Offline
Kuba
*

Liczba postów: 21
Dołączył: 01-07-2010
Post: #15
RE: Projektowanie płytek drukowanych
Najpoważniejszą zaletą technologi SMD w warunkach amatorskich jest ominięcie procesu wiercenia płytki. Wiertła HSS się szybko tępią, a węglikowe łatwo łamią i są drogie. Do tego wiercenie płytki z większą ilością elementów trawa nieskończenie długo i się człek nawdycha pyłu niezdrowego, niestety. Płytka w technologii SMD po wytrawieniu jest właściwie gotowa do lutowania.... Ja najczęściej projektuję płytki z elementami czynnymi przewlekanymi i biernymi SMD. Ulubiony rozmiar to te "duże SMD" 1206...

Pozdrówka
Kuba
13-11-2011 8:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości