Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Idea Grupy HomeMade
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #1
Idea Grupy HomeMade
W dobie powszechnej, globalnej komunikacji (internet, GSM, satelity) samo nawiązywanie łączności nie jest wystarczającym magnesem przyciągającym młodzież do naszego hobby. Przygodę z budowaniem urządzeń radiowych może rozpocząć każdy młody radioamator dysponujący nawet bardzo skromnymi możliwościami lokalowymi i finansowymi.

Własnoręczne wykonywanie urządzeń oprócz walorów edukacyjnych daje wiele satysfakcji. Niektóre konstrukcje to po prostu jednostkowe dzieła "sztuki technicznej". Takie konstrukcje jak: CDG2000, PicaStar czy Piligrim dowodzą możliwości uzyskania bardzo dobrych parametrów technicznych.

Projektowanie rozbudowanych konstrukcji wymaga współpracy kilku Kolegów (elektronik, informatyk, mechanik). Zdecydowanie ułatwia to budowanie i uruchomienie urządzenia oraz przyśpiesza proces poznawania nowych dziedzin. Często samodzielne wykonanie niektórych konstrukcji przerasta możliwości wielu Kolegów. Wiele niedokończonych płytek zalega w naszych szufladach w oczekiwaniu na pomoc w ich uruchomieniu. Brak dostępu do bazy pomiarowej uniemożliwia uzyskanie zadowalających efektów pracy urządzenia.

Osiąganie sukcesów w budowaniu urządzeń radiowych wymaga ciągłego kształcenia, zdobywania doświadczenia, pogoni za techniką uciekającą szybko do przodu. Radioamator nie traktuje radia jak "czarnej skrzynki z gałkami do kręcenia" bez świadomości procesów zachodzących w układach radiowych jego urządzeń. Samodzielne poznanie i zrozumienie wielu zagadnień technicznych jest dość trudne i czasochłonne. Często podczas dyskusji i wymiany poglądów z bardziej doświadczonymi Kolegami dowiadujemy się więcej, niż po przeczytaniu wielu publikacji.

Z potrzeby wymiany doświadczeń, chęci pomocy Kolegom oraz popularyzacji amatorskich urządzeń radiowych zrodził się pomysł zorganizowania regularnych spotkań radioamatorów oraz powołania Grupy HomeMade.

Celem grupy jest połączenie wiedzy, umiejętności, zdolności, doświadczenia oraz możliwości technicznych wielu Kolegów i dzielenie się tą wiedzą z innymi. Współczesne krótkofalarstwo to bardzo wszechstronne hobby wymagające rozległej wiedzy z wielu dziedzin. Jeśli posiadasz ciekawe umiejętności lub doświadczenie i zechcesz je przekazać innym zapraszamy na spotkania grupy oraz do dyskusji na forum.

Adam SP5FCS, Jurek SQ5NPW
15-07-2009 22:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości