Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dopasowanie filtru o stałych rozłożonych
maciej_333 Offline


Liczba postów: 4
Dołączył: 25-07-2011
Post: #1
Information Dopasowanie filtru o stałych rozłożonych
Wykonuję filtr o stałych rozłożonych. Aktualnie składa się on z dwóch rezonatorów (docelowo trzech) wykonanych z odcinka drutu, skróconych pojemnością. Filtr taki nawet pracuje, mam jednak problem z dopasowaniem impedancji. Impedancja źródła wynosi 1500Ω, zaś obciążenia jedynie 96Ω. Od strony źródła planuję dać pętlę sprzęgającą, a od obciążenia sprzężenie pojemnościowe (próba uzyskania symetrycznych zboczy). Rezonatory mam policzone, oba są identyczne i umieszczone względem siebie równolegle. Mam pytania:

1. W "Poradniku UKF" podano wzory na obliczenie takiego dopasowania. Dołączone obciążenie transformuje się w równoważną rezystancję szeregową. Warunek dopasowania to zawsze rs1=rs2 ? Jak się ma do tego Z0 samej linii ? Wystarczy, że ulegnie skróceniu przy wyprowadzaniu warunku dopasowania ?

2. W podanej pozycji omówiono dopasowanie dla pojedynczego rezonatora. Jak zatem obliczyć to dla całego filtru trzy-obwodowego przy znanej odległości pomiędzy rezonatorami ? Odległości pomiędzy rezonatorami mogę ewentualnie dobrać.

3. Im bardziej skrócony rezonator tym mniejsza dobroć i większe tłumienie ? Tak by wychodziło z pomiarów.

4. Pytanie bardziej teoretyczne. Jak wyznaczyć transmitancję operatorową takiego filtru ?
22-02-2012 12:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości