Dziś zgodnie ze wcześniejszą obietnicą przedstawiam projekt poprawienia dynamiki odbiornika Husarka o około 20dB.
Udoskonalenie polega na:
1. obniżeniu wzmocnienia płytki homodyny o 20dB poprzez wymianę dwóch rezystorów SMD.
2. wstawieniu pomiędzy płytkę homodyny a płytkę ARW (uwzględniając obwody komutacji N/O) dodatkowego filtru oraz szeregowo za nim dodatkowego wzmacniacza kompensującego brakujące wzmocnienie zdjęte w homodynie.
Całość została wykonana jako trzy moduły. W pierwszym znajduje się dolnoprzepustowa część filtru o paśmie przepuszczania od zera do 3,3kHz.
W drugim znajduje się górnoprzepustowa część filtru o paśmie przepuszczania powyżej 200Hz. Ze względu na możliwość wniknięcia do cewek obcego pola magnetycznego oba moduły filtru zostały umieszczone w dwóch oddzielnych ekranach.
Tu można kupić bardzo podobne ekrany magnetyczne:
http://telto.nazwa.pl/sklep/product_info...ts_id=7498
Filtr został podzielony na dwie części wyłącznie ze względu na wielkość dostępnych ekranów magnetycznych.
Rezystor dopasowujący filtru R1 został umieszczony przy wtyku od strony homodyny, rezystor R2 znajduje się w module filtru 200Hz.
Dodatkowy wzmacniacz nie wymaga ekranowania i stanowi trzeci moduł.
Opcjonalnie wzmacniacz został wyposażony w możliwość podłączenia ARW.
ARW nie powinno pracować w całym zakresie, tylko włączać się przy poziomie powyżej S9+20dB, wtedy wskazania S-metra poniżej tych wartości nie zostaną naruszone. Zasadniczo zadaniem tego dodatkowego ARW jest zapobieżenie kompletnemu przesterowaniu radia przy lokalnej łączności (np. gdy w czasie normalnej łączności z dalszą stacją odezwie się ktoś na tym samym polu biwakowym, kompletnie przesteruje radio i będzie całkiem niezrozumiały). W normalnych sytuacjach dodatkowe ARW nie jest potrzebne.
Trzeba też pamiętać, że przy bardzo dużym sygnale dodatkowe ARW też wnosi swoje zniekształcenia - za duży sygnał dla liniowej pracy feta, ale są one znacznie mniejsze niż przy przesterowaniu odbiornika i możliwa jest łączność.
U mnie na ten moment dodatkowe ARW jest wyłączone poprzez podłaczenie wejścia ARW do masy.
Projekty płytek są zrobione wyłącznie do ręcznego wiercenia otworów. Średnica otworów (20milsów) jest tak dobrana, aby czubek wiertła 0,9mm trafiał dokładnie w środek. Otwory projektowane z docelową średnicą ze względu na mniejszą średnicę czubka wiertła mogłyby zostać ręcznie wywiercone niedokładnie.
Jeśli ktoś chce wykonać płytki fabrycznie musi przerobić projekt i dostosować do posiadanych elementów z docelowymi średnicami otworów.
Moje ekrany magnetyczne ¶óżnią się minimalnie od tych podanych w linku, ale różnica jest tak mała, że wystarczy dopiłować płytkę i bez zmiany projektu wszystko powinno się zmieścić.
Jeszcze jedna ciekawostka odnośnie projektu płyek z cewkami filtru.
Cewki są tak połączone, aby prąd płynął przez uzwojenia w przeciwną stronę.
Wówczas jeśli nawet jakieś resztki pola magnetycznego pokonają ekran, to zakłócenia od tego pola będą zniwelowane.
Dokumentacja przeróbek:
Roofing filter do Husarka.rar (Rozmiar: 259.06 KB / Pobrań: 1156)
Po takim przerobieniu radia zapomniałem o gadającym Chińczyku, a i słuchanie podczas zawodów jest jeszcze lepsze.
Zapodany filtr ze względu na bardzo dobre parametry może się też stać składnikiem innego radia homodynowego jako filtr bazowy, lub też jako porządny filtr czyszczący w torze m.cz.odbiornika superheterodynowego wysokiej klasy.