Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP3IQ Offline
Bogdan
****

Liczba postów: 281
Dołączył: 23-10-2011
Post: #391
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Niestety w wersji 1.3 podręcznika były zawarte błędy. Dlatego publikuję wersję podręcznika montażu Husarka 1.4, która zawiera następujące zmiany w stosunku do wersji 1.3:
1. Poprawienie błędu na schemacie homodyny – były podane błędne nr pinów dla U3-FST3125 (tor TX).
2. W opisie modułu homodyny na str.38 było U13.1, powinno być U13 zgodnie z schematem.
3. Schemat filtru LPF dla pasma 10 m był błędny, schemat był powtórzony z pasma 15-12m.

.pdf  PodręcznikMontażuHusarka_1_4.pdf (Rozmiar: 3.54 MB / Pobrań: 7517)
22-04-2013 22:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5LQV Offline
Andrzej
**

Liczba postów: 78
Dołączył: 21-03-2010
Post: #392
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Cześc . Adam (SP5FCS) podał ilośc godz potrzebnych do zmajstrowania radia , jedynie jeszcze trzeba dodać czas oczekiwania na przesyłki z elementami ale, ten czas mozna wykorzystać np do analizy schematów .
Nie mniej przydałoby się jeszcze podac orjentacyjną cene całości.
Może wypowiedzą sie ci co już działają na Huzarku i to z dobrym skutkiem .

tym akcentem Andrzej
23-04-2013 15:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #393
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Oszacowanie kosztu wykonania Husarka jest jeszcze trudniejsze niż określenie czasu na jego budowę. Tu stopień swobody twórczej i fantazji wykonawców jest bardzo duży co znajduje odpowiednie odbicie w kosztach.

Moim zdanie przy bardzo racjonalnych zakupach (małe nadmiary elementów, mały udział kosztów wysyłki, zakupy grupowe) powinno udać się zmieścić całkowity koszt radia w kwocie 1000zł. Jeśli część płytek wykonamy sami oraz wykorzystamy posiadane zapasy elementów to może być jeszcze taniej. Dużą oszczędność da zastosowanie tańszej syntezy oraz wykonanie radia o ograniczonej ilości pasm. Wtedy koszty powinny oscylować w przedziale 600-800zł.

Budując radio w maksymalnej konfiguracji na sterowniku XmegaTFT z pełną obsadą pasm, dwoma torami filtrów akustycznych, na fabrycznych płytkach, kupując wszystkie elementy indywidualnie koszt wzrośnie do poziomu 1200-1500 zł. Wszystko to są oczywiście tylko szacunki ponieważ na samą obudowę z pięknymi gałeczkami można wydać kilkaset złotych i na nic zdadzą się nasze oszacowania.

Czy koszt na poziomie 1000-1200zł za wielopasmowe radio amatorskie to dużo ? Moim zdaniem to bardzo umiarkowany wydatek za nowoczesne urządzenie o bardzo dobrych parametrach. Jeśli ktoś uważa, że radio nie jest warte takiego wysiłku (150...200 godzin pracy) i takiej kwoty (1000...1200 zł) nie powinien budować Husarka.

Tak dla porównania:
1/ kit K2 + 160m + opcja SSB około 1000$ USA, do złożenia
2/ kit Juma TRX2 wielopasmowy 10W 500EU, do złożenia

73 Adam
23-04-2013 18:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9SNC Offline
Piotr
***

Liczba postów: 151
Dołączył: 30-06-2009
Post: #394
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Dzień dobry.

Kilka słów o kosztach pozwolę sobie dorzucić...

Część osób chce zbudować radio w ramach oszczędności, ponieważ wydaje im się, że sprzęt fabryczny jest drogi. To błędne założenie. Sprzęt fabryczny jest tani.

Budowa radia wiąże się z wieloma wydatkami zaczynając od gotowych płytek, po przez zakupy elementów w różnych źródłach, krotności przesyłek, nietrafionych zakupów, spalonych elementów.
Dopieszczenie części mechanicznej finansowo może zabić a efekt i tak nie zawsze będzie powalający jakością.
200 godzin pracy - policzmy nawet po 5 złoty za godzinę - jeżeli ktoś sie chce łapać za budowę radia z oszczędności, to lepiej niech gdzieś popracuje po godzinach i sobie kupi TS140 lub inne w miare fajne radio.
Trzeba jasno powiedzieć, że budujemy radia nie z powodu oszczędności, lecz dla satysfakcji konstruktorskiej i radosci pracy w eterze na własnoręcznie zbudowanym sprzęcie. To właśnie nasze HOBBY.

Wędkarzem nie zostaje się z powodu opłacalności, bo za pieniądze włożone w ten sport można by jeść ryby trzy razy dziennie przez cały rok.

Cieszę się, że kilku kolegów poświęciło swój czas, pieniądze i cierpliwość by powstał Husarek. Dziękuję koledzy!

Vy 73 Piotr
23-04-2013 20:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5MNS Offline
Stanisław
*

Liczba postów: 11
Dołączył: 15-09-2009
Post: #395
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Witam!!! Nasze Hobby to nie tylko praca w eterze ale także prace konstrukcyjne. Pamiętam takie czasy gdy radioamator musiał sobie sprzęt wykonać sam i nie wielu było stać na zakup "fabryki". Dziś jest inaczej. Można czasami (okazja) za nie wielkie pieniądze kupić sprzęt i pracować. Nie każdy ma tą tak zwaną "iskrę" w palcach i potrafi sam zbudować sprzęt nadający się do pracy w eterze. Na naszym forum zgrupowali się koledzy którzy lubią konstrukcje i je tworzą. Pytanie o czas wykonania Husarka oraz jego koszty wynikają moim zdaniem z tego powodu że nie każdego stać na zakup sprzętu wykonanego fabrycznie. Wykonanie urządzenia to nie tylko zakup elementów i pytek, czy mechaniki (obudowa) ale także dostęp do przyrządów pomiarowych. Bez których uruchomienie budowanego urządzenia czasami jest nie możliwe. I stąd moim zdaniem " nowa homodyna dla każdego" jest nieco mylące. Dla młodego, początkującego konstruktora krótkofalowca jest to dość złożone, skomplikowane urządzenie. Ja zaczynałem jeszcze w czasach gdy łatwiej było o lampę niż o tranzystor i dziś po tylu latach zabawy w konstrukcję urządzeń krótkofalarskich mogę powiedzieć że urządzenie jest fajne. Godne polecenia ale z tym że może nie dla "każdego". Jak każde urządzenie miało swoje problemy wieku niemowlęcego i wcale nie jest powiedziane że jeszcze pewne problemy nie wynikną. Oby nie!!! U mnie urządzenie pracuje. Muszę zmienić antenę na 80m bo ta którą mam teraz to jest mało sprawna. To wtedy może nie tylko Romek SP5AQT będzie słyszalny na Husarku a także moja stacja z lepszymi raportami. Zyczę wszystkim Konstruktorom uporu i oczekiwanych rezultatów. Pozdrawiam!!!!
24-04-2013 12:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #396
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Koledzy, określenia dla "każdego" nie możemy odczytywać dosłownie, dla każdego kto tylko zechce mieć takie radio. Jesteśmy na forum HM skupiającym radioamatorów budujących własne urządzenia i zakładamy że większość z nas ma już pewne doświadczenie radiotechniczne. To nie jest urządzenie do nauki podstaw radiotechniki. Husarek został opisany w dziale rozbudowanych transceiverów i przymierzając się do budowy urządzenia wielopasmowego powinniśmy mieć za sobą jakieś doświadczenia z prostymi konstrukcjami.

Określenie dla "każdego" miało oznaczać bardzo uniwersalne urządzenie, które spełni oczekiwania wielu kolegów od średnio zaawansowanych radioamatorów budujących wielopasmowe radia HM do pasjonatów dalekich łączności poszukujących dobrego odbiornika. To również urządzenie dla każdego kto chce brać udział w rozwijaniu projektu, ma pomysł na modyfikacje czy nowe moduły.

Moim zdaniem Husarka da się uruchomić i uzyskać poprawną pracę posiadając tylko miernik uniwersalny. Przy zakupie kondensatorów 33nF 2% oraz rezystorów 1% polifazer możemy zmontować bez doboru elementów i też będzie działał poprawnie. W komplecie są dwa zestawy polifazera i zawsze w przyszłości możemy go wymienić. Nawet na nie strojonych filtrach BPF da sie uruchomić odbiornik a z czasem możemy zrobić poprawki.
Drugim rozwiązaniem jest praca w małych zespołach tak aby mieć dostęp do podstawowych przyrządów (NWT, oscyloskop, miernik częstotliwości, mostek RLC). Praca grupowa ponadto pozwala mocno zredukować koszty budowy (tańsze elementy, mniejsze koszty wysyłki, tańsze usługi).
Tak naprawdę to Husarek może być tanią alternatywą dla używanych urządzeń fabrycznych. Radio możemy budować etapami rozkładając koszty w czasie co też jest istotną zaletą.

Wiele spraw jest ważnych ale najważniejsze jest to aby nam się chciało budować urządzenia, pozostałe problemy są do pokonania, jak nie samemu to z pomocą Kolegów.

73 Adam
24-04-2013 19:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TG50 Offline
Józef
***

Liczba postów: 178
Dołączył: 20-11-2009
Post: #397
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Dziękuję za podanie orientacyjnej pracochłonności Husarka oraz kosztu jego wykonania. To ważna informacja przed podjęciem decyzji o budowie tak złożonego urządzenia. Podane liczby wiele nam mówią, skok od jednopasmowych qrp do tego typu konstrukcji jest duży ale kiedyś go trzeba zrobić jeśli chcemy budować fajne urządzenia. Samodzielne zbudowanie CDG2000, Picastara czy nawet miniYES-a wcale nie będzie prostsze.

W przyszłości aby Husarek był "skuteczniejszy na pasmach" powinien mieć ciut więcej mocy, już 30-40 watów zupełnie by wystarczyło. Może jakieś PA na IRF-ach zasilanych z wyższego napięcia. Z mocą 15W trudno będzie zaistnieć w zawodach czy powalczyć o nowe kraje.
25-04-2013 18:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,380
Dołączył: 29-01-2010
Post: #398
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Prosty myk podnieść zasilanie końcówki nawet na rd a i liniowość pa się poprawi.
25-04-2013 19:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6LTP Offline
Zbyszek
****

Liczba postów: 312
Dołączył: 02-02-2010
Post: #399
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
W Husarku zastosowałem filtry pasmowe z DWradio. Wykonałem "spinkę" wg projektu Adama SP5FCS z postu #386 i tu prośba do Adama o udostępnienie schematu. Większość elementów widać na projekcie, ale są różnice w stosunku do tego co zamieścił Zdzisław przy projekcie wzmacniacza i tłumików.
Proszę również o informacje jak nawinąć transformator na płytce antenowej.

73! Zbyszek
05-05-2013 14:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #400
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Zbyszek, płytka jest uniwersalna i możesz na niej zmontować wzmacniacz według schematu umieszczonego w opisie budowy Husarka. Ja na projekcie płytki podałem wartości elementów według rozwiązania zastosowanego w K2 (załącznik).

Na zdjęciu widok transformatora w prototypowym mostku pomiarowym na elementach przewlekanych.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

73 Adam
05-05-2013 16:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości