Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #41
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
(17-08-2012 20:13)AMATOR napisał(a):  Płytka z filtrami robi wrażenie. Pierwszy raz widzę w konstrukcji amatorskiej tak rozbudowane pasywne filtry akustyczne. Czy tak rozbudowany układ ma jakieś specjalne uzasadnienie, czy przekłada się to na uzyskiwane parametry ?

Wysiłek na wykonanie tylu cewek jest duży dlatego chciałbym dowiedzieć się co uzyskamy po zastosowaniu tego układu.

Może opracować alternatywny moduł filtrów aktywnych na wzmacniaczach dla bardziej "leniwych budowniczych" którzy nie cierpią nawijania indukcyjności ?

Moje badania Piligrima wykazały, że nie wykorzystuje on w pełni możliwości doskonałych obwodów wejściowych.
Po przekroczeniu pewnego poziomu w.cz. zaczynają się w układzie pojawiać przesterowania. Pierwszy przy najniższym poziomie przesterowuje się wzmacniacz operacyjny pierwszego stopnia aktywnego filru selektywnego, kolejno przy nieco wyższym poziomie przesterowuje się następny stopień filtru. Dopiero w następnej kolejności przesterowuje się wzmacniacz sumujący i na samym końcu wzmacniacze odbierające sygnał od przesównika fazowego.
Moje pomiary wykazały, że obwód mieszacza oraz wzmacniacze wstępne mają bardzo wysokie IP3 przekraczające 40dBm. Cała reszta TRXa, a filtry aktywne w szczególności wskutek przesterowania wzmacniaczy operacyjnych psują ten parametr tak, że jest on o ponad 10dB gorszy od tego co daje sam mieszacz.
W związku z tym całe radio ma IP3 na poziomie około 30dBm co i tak jest dużą rewelacją. Skoro można jednak dla takiej struktury odbiorczej mieć lepsze parametry stosunkowo niewielkim wysiłkiem to dlaczego nie?

Sposobów poprawy jest kilka. Pierwszym jest podniesienie napięcia zasilania wzmacniaczy operacyjnych. Aby uzyskać dobre parametry dynamiczne filtrów napięcie zasilania musiałoby wzrosnąć do wartości co najmniej około +/- 30V. Jakie wzmacniacze mają tak wysokie napięcie zasilania i jednocześnie niskie szumy? Ja ich nie znam, ale koledzy może coś zaproponują. Pobór mocy w takim układzie to osobny problem. Przetwornica napięcia która nie generuje zakłóceń to następny problem do rozwiązania.
W sumie okazuje się, że stosując co nieco bardziej rozbudowane filtry LC z zamkniętymi obwodami magnetycznymi problem można rozwiązać w bardzo prosty sposób i jednocześnie energooszczędnie. Selektywność, której być może jeszcze komuś będzie brakowało można już wtedy z powodzeniem uzupełnić filtrami aktywnymi wedle uznania, ale jak widać z pokazanych obrazków w takich filtrach selektywności nie powinno brakować.

Stosując takie obwody selektywne można zrobić radio proste, dostępne dla każdego a jednocześnie posiadające parametry współczesnego radia dobrej klasy, z reguły bardzo drogiego i niedostępnego dla szerokiej rzeszy radioamatorów. Posiadaczami takich fabrycznych TRXów jest zwykle wąska grupa bardzo zdeterminowanych ludzi.
P.S.
"Wysiłek na wykonanie tylu cewek jest duży"
Wbrew pozorom wysiłek wcale nie jest duży. Cóż to za sztuka posiedzieć kilkanascie minut i nawinąć cewkę. Nic się nie wzbudzi i od razu zadziała jeśli tylko skontrolujemy po nawinięciu indukcyjność. Osobiście już nie pamiętam w jakim sklepie internetowym kupiłem bardzo fajny miernik indukcyjności typu UT602 za około 100zł. Indukcyjność można także zmierzyć za pomocą karty dźwiękowej w komputerze, ale to inny temat.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-08-2012 11:54 przez SP2JQR.)
18-08-2012 11:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8Z Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 21-10-2010
Post: #42
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
"Wersję dla leniwych można zrobić na głowicach magnetofonowych. Obejdzie się bez nawijania cewek."

Dla leniwych to ja mam propozycje nieco inna ;-)
zamiast napisac ze ferytotowy material powinien byc taki to a taki, i ze mozna to kupic w firmie X... mozna dyskutowac tygodniami ;-).
Wiec dla "leniwych" ew. nie chcacych tracic czasu na krecenie drucikow przy pomocy wiertarki hi hi. mam gotowe rozwiazanie, wymagajace tylko podjecia poszukiwan.
Gotowe obwody , kubeczki, nawiniete lica, ze srubka do zamontowania na PCB. Indukcyjnosci 160uH , Q =80 ( tak pokazal ROHDE SHWARZ miernik indukcyjosci ;-)
Mozna je "wysuksac" ze zlomowych PCB od radiotelefonow RADMOR 3001 ,3011, wystepuja na PCB po dwie sztuki... i po wymontowaniu gotowe do uzycia , wymiar kubeczka nie przeraza bo wynosi:
srednica 14mm
wysokosc 11mm liczac z podkladka gumowa i kaptrurkiem dociskowaym
calosc mozntonana do PCB przy omocy srubki M3
pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z
p.s.
ja mam to szczescie ze w klubowym magazynie mamy tego zlomu sporo i koledzy z okolicy maja pozamiatane w tym temacie ;-).

Sentencja na "niedziele" :
"Zlosliwosc jest miara inteligencji
zas odpornosc na nia miara klasy"
19-08-2012 14:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #43
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Moduł zasadniczy homodyny Husarka to wynik analizy konstrukcji innych homodyn oraz doświadczeń z ich budowy. Jako rozwiązanie optymalne pod względem parametrów radia wybraliśmy wariant z dwoma niezależnymi torami odbiorczym i nadawczym.

Takie rozwiązanie pozwala zastosować w poszczególnych torach optymalne typy wzmacniaczy operacyjnych, niskoszumowe na wejściu odbiornika oraz o dużym prądzie wyjściowym na wyjściu toru nadawczego. Pozwala również na niezależne dobranie wzmocnienia poszczególnych torów w zależności od potrzeb. Umieszczenie układów scalonych w podstawkach pozwala na swobodne eksperymentowanie z różnymi typami wzmacniaczy od wariantu ekonomicznego na tanich układach po drogie wzmacniacze specjalizowane.

Na wejściu zegarowym rejestru 74AC164 znajduje się układ formowania sygnału VFO wykonany na wolnych bramkach 74AC02. Pozwala on na sterowanie mieszacza bezpośrednio z syntez na układach AD9951 bez potrzeby stosowania komparatorów oraz z układów Si570 w dowolnej technologi wykonania.

Dwa niezależne moduły polifazerów umieszczone na oddzielnych dodatkowych płytkach, zaprojektowane w dwóch wariantach montażu (SMD, przewlekany) pozwalają na eksperymentowanie z polifazerami o różnych szerokościach pasma i różnym tłumieniu bez potrzeby wylutowywnia elementów. Takie rozwiązanie daje również możliwość sprawdzenia poprawności pracy oraz jakości polifazera w innym egzemplarzu Husarka.
W załącznikach pliki symulacyjne RFsim99 z 3 różnymi konfiguracjami polifazera. Na schemacie podanym przez Józefa SP9HVW mamy wariant A polifazera (pierwszy plik).

Do przełączania wstęg zastosowano przekaźnik jako wariant najprostszy i wprowadzający najmniejsze straty.
Dla uroszczenia konstrukcji oraz łatwości budowy moduł jest zasilany z pojedynczego napięcia zasilania.

Na zdjęciach ostateczny kształt płyty zasadniczej Husarka, druk zaprojektowany przez Zdzisława SP4HKQ.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

.cct  polyphase_8x33nF_A.cct (Rozmiar: 95.76 KB / Pobrań: 1742)
.cct  polyphase_8x33nF_B.cct (Rozmiar: 95.76 KB / Pobrań: 1271)
.cct  polyphase_8x33nF_C.cct (Rozmiar: 94.06 KB / Pobrań: 1324)

73 Adam
19-08-2012 18:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5BMP Offline
Janusz
****

Liczba postów: 601
Dołączył: 02-11-2010
Post: #44
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Prototyp filtru został wykonany jako LPF + HPF. O selektywności jak wiadomo decyduje LPF. Materiał jaki był użyty nie jest krytyczny. Kubki o których napisał Krzysztof na pewno będą dobre do tego celu. Na różnego rodzaju kubeczkach i gotowych dławikach były zbudowane filtry i przeprowadzane pomiary, które były powtarzalne. Warunek to jak napisał Zdzisław małe „R” Aby uzyskać indukcyjność 160 mH nawijałem około 200zw. Co wskazuje na AL. około 4000 nH/N2. Parametry jakie uzyskaliśmy podczas pomiarów:

2500Hz - 6dB
3000Hz -48dB
3200Hz -60dB
3500Hz -70dB

I na tym skończyły się moje możliwości pomiarowe. Współczynnik K = 1,28.
Schemat filtru jest rysowany i niebawem zostanie tu zamieszczony.
19-08-2012 21:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
AMATOR Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 33
Dołączył: 01-02-2009
Post: #45
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Wyszło na to, że to ja jestem ten leniwy! Często widzę jak młodzi koledzy męczą się z indukcyjnościami dlatego zapytałem. Ja dla dobrych parametrów odbiornika jak trzeba będzie to mogę nawinąć dwa razy tyle cewek byle było to słychać i widać w parametrach. Dane podane przez Janusza SP5BMP pokazują, że to przekłada się na bardzo duże tłumienie poza pasmem dlatego jestem przekonany, że ten wysiłek jest uzasadniony.

Na schemacie homodyny widzę również inny sposób nadawania CW niż np. w Piligrimie. Metoda rozrównoważenia modulatora powinna dać sygnał lepszej jakości niż podstawianie sygnału tonu w tor akustyczny ssb.

Podoba mi się rozwiązanie polifazerów na oddzielnych płytkach pozwalające na umieszczenie ich na złączach i wymianę podczas testów. W zasadzie to można nawet narysować własny moduł pod wielkość posiadanych kondensatorów lub zmienić ilość ogniw polifazera (Juma- ma tylko 6, Piligrim 8).
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-08-2012 22:22 przez AMATOR.)
19-08-2012 22:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TG50 Offline
Józef
***

Liczba postów: 178
Dołączył: 20-11-2009
Post: #46
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Jakoś cicho było ostatnio w temacie Husarka dlatego cieszy mnie że prace jednak postępują swoim tempem.
Wielu kolegów preferuje konstrukcje jedno płytowe takie jak Piligrim czy US5MSQ, mi jednak bardziej pasuje rozbicie na kilka oddzielnych modułów funkcjonalnych. Wraz z rozwojem konstrukcji łatwiej będzie coś przerobić i wymienić, "upychanie" w obudowie radia też jest łatwiejsze przy mniejszych płytkach. Wadą jest trochę większa ilość okablowania ale to chyba nie problem.

Nie przepadam za elementami smd w konstrukcjach amatorskich ale toleruję 1206 jako nieuchronną konieczność. Podoba mi się również to, że montaż na płytkach jest dość luźny, nawet od strony smd. To duże ułatwienie dla budujących w porównaniu np. z Piligrimem gdzie musimy pilnować kolejności montażu aby nie mieć kłopotów.

Wydaje mi się, że w przyszłości bardzo pomocne byłoby zdjęcia, rysunki rozmieszczenia poszczególnych modułów w obudowie tak aby połączenia były najkrótsze a moduły nie zakłócały się wzajemnie. Popatrzmy na stare opisy budowy lampowego SP5WW czy późniejszej wersji na półprzewodnikach, rysunki obudowy, rozrysowany front, podane wymiary, to dobre zwyczaje do naśladowania.
20-08-2012 17:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4HKQ Offline
Zdzisław SK!
****

Liczba postów: 490
Dołączył: 19-08-2009
Post: #47
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Józef z tą jednopłytowością Piligrima to coś nie tak. Bo druga płyta to synteza. Trzecia to PA. Czwarta, a nawet piąta (zależnie od wykonania) to BPF i LPF. A wielu kolegów poprawia Piligrima zmieniając wzmacniacz mcz, dodając układy sterowania i przełączania. Wiec ilość płytek znowu wzrasta. Podobnie jest z US5MSQ.

Każdy z nas ma swoją "wizję końcową" radia. Mam na myśli wygląd zewnętrzny, obudowę i rozmieszczenie pokręteł na płycie czołowej. Powstanie więc kilka "wizji" Husarka. Najbardziej udane rozwiązanie będziemy promować i zaproponujemy je szerszemu gronu budujących Husarka. Będą zdjęcia i przykładowe rozmieszczenie płytek w obudowie. Oczywiście te inne rozwiązania też będą zaprezentowane. Niestety do skończenia radia potrzeba jeszcze trochę czasu. Prosimy o odrobinę cierpliwości. Prace cały czas posuwają się do przodu.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-08-2012 18:42 przez SP4HKQ.)
20-08-2012 18:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3IQ Offline
Bogdan
****

Liczba postów: 281
Dołączył: 23-10-2011
Post: #48
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Filtr LPF + BPF, którego częstotliwość graniczna wynosi ok 2400/2500 KHz to typowe pasmo dla SSB. Jest to rozwiązanie super. Mnie najbardziej podoba się utrzymanie wysokiego IP3 w całym torze odbiornika, tak jaki jest zaraz po mieszaczu. Mam tylko pytanie, czy przewidywana jest emisja CW oraz jeśli będzie CW, to czy przewiduje się dodatkowy filtr LC podobny do filtru SSB, czy jakieś inne rozwiązanie ?
Vy 73 Bogdan, SP3IQ.
20-08-2012 20:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5BMP Offline
Janusz
****

Liczba postów: 601
Dołączył: 02-11-2010
Post: #49
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Bogdanie. CW w konstrukcji Husarka została potraktowana na równi z SSB. Tak jak ocenił kol. AMATOR: „ Metoda rozrównoważenia modulatora powinna dać sygnał lepszej jakości niż podstawianie sygnału tonu w tor akustyczny ssb”.
Sygnał na pewno będzie bardziej czysty, a zastosowana stała czasowa kluczowania pozbawia go kliksów. Są zaprojektowane i sprawdzone dwa równoległe tory filtrów, dla CW i SSB. Pierwotnie wykonaliśmy filtr CW w zakresie 450 do 900 Hz, ale według mnie był za wąski. Na schemacie będzie zamieszczona opcja 450-900 i 450-1100Hz. A ocena jego pracy będzie w gestii kolegów. Próbka nagrania poprzez głośnik, a mikrofon był oddalony. Pasmo 14MHz, antena dipol, brak wzmacniacza wcz. Pozdrawiam, Janusz.


Załączone pliki
.mp3  20m VK7CW.mp3 (Rozmiar: 258.67 KB / Pobrań: 1516)
20-08-2012 21:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KHA Offline
Darek
***

Liczba postów: 172
Dołączył: 10-04-2011
Post: #50
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
(20-08-2012 17:19)TG50 napisał(a):  Nie przepadam za elementami smd w konstrukcjach amatorskich ale toleruję 1206 jako nieuchronną konieczność. Podoba mi się również to, że montaż na płytkach jest dość luźny, nawet od strony smd. To duże ułatwienie dla budujących w porównaniu np. z Piligrimem gdzie musimy pilnować kolejności montażu aby nie mieć kłopotów.
Wydaje mi się że elementy SMD użyte na płytce homodyny są w rozmiarze 0805 np. przy wzmacniaczach U6-U9, chyba że się mylę.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-08-2012 22:37 przez SQ5KHA.)
20-08-2012 21:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 12 gości