Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
AMATOR Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 33
Dołączył: 01-02-2009
Post: #21
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Początkowo chciałem budować Piligrima w wersji tradycyjnej ale nie mam jeszcze płytek. Teraz zastanawiam się czy nie poczekać, aż będzie gotowy Husarek. Dlatego miałbym kilka pytań.
Czy będą dostępne płytki do Husarka?
Proszę o jakieś porównanie z Piligrimem, stopień trudności, koszt, parametry, możliwości, coś co przekonałoby mnie przed podjęciem ostatecznej decyzji co budować.
14-05-2012 8:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4HKQ Offline
Zdzisław SK!
****

Liczba postów: 490
Dołączył: 19-08-2009
Post: #22
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
HUSAREK układowo jest bardziej podobny do JUMY. Rozdzielone tory nadawczy i odbiorczy, dwa polifazery, dedykowane scalaki wzmacniaczy inne do Rx i inne do Tx. Takie rozwiązanie wydawało by się bardziej pracochłonne i bardziej skomplikowane. Poza jedną niedogodnością (dwa polifazery) nasze rozwiązanie będzie łatwiejsze do uruchomienia i sprawdzenia parametrów. Polifazery będą wymienne pomiędzy torami. Brak kluczy przełączających i optymalne dobranie parametrów wzmacniaczy dedykowanych do torów Rx i Tx pozwolą wykonać urządzenie, które będzie miało walory dobrego odbiornika, jak i nadajnika bez zniekształceń. Zastosowanie wzmacniaczy przewlekanych zainstalowanych w podstawkach, pozwoli na dowolne eksperymentowanie z różnymi typami wzmacniaczy. Ograniczy to koszty uruchomienia, ale jak wszystko będzie ok, to możemy wymienić na wzmacniacze o lepszych parametrach (a przez to bardziej kosztowne).
O jakości odbieranego sygnału, oprócz wzmacniaczy, decydują filtry akustyczne które są po homodynie. Wykonalismy wiele prób z różnymi wykonaniami filtrów. Były filtry aktywne wykonane w oparciu o wzmacniacze operacyjne, filtry pasywne na głowicach magnetofonowych, oraz na dużych kubkach ferrytowych. Te ostatnie były najlepsze. Jeśli nasze radio ma być dobre to na filtrach nie ma co oszczędzać. Będą dwa tory filtrów SSB i CW. Każdy filtr składa się z 5 obwodowego LPF + wzmacniacz wyrównujący tłumienie i dopasowujący oporności + 3 obwodowy HPF na CW i 2 obwodowy na SSB. LPFSSB odcięcie 2450Hz, LPFCW -1000Hz, HPFSSB-300 Hz z łagodnym spadkiem w kierunku niskich częstotliwości, HPFCW-450 Hz. Płytka filtrów akustycznych będzie miała wymiary 75x140 mm. Dzięki takim filtrom drobny ruch gałką strojenia i stacji nie słychać. Po wykonaniu płytek i zrobieniu prób na płytkach fabrycznych podamy źródło zakupu kubków i sposób ich nawijania. Przy takich filtrach możliwe, że nie będzie potrzeby stosowania MAX7400 jako opcji w torze mcz po automatyce.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-05-2012 11:09 przez SP4HKQ.)
14-05-2012 11:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #23
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
(14-05-2012 8:27)AMATOR napisał(a):  Proszę o jakieś porównanie z Piligrimem, stopień trudności, koszt, parametry, możliwości, coś co przekonałoby mnie przed podjęciem ostatecznej decyzji co budować.

Pierwotna wersja Pligrima to w zasadzie dwa podstawowe moduły: płyta zasadnicza i synteza. Aby zbudować kompletne radio trzeba wykorzystać moduły zaprojektowane przez innych Kolegów na potrzeby swoich Piligrimów (filtry SP2JJH, SQ4AVS, SP5JPB, SP5FCS, wzmacniacz mocy G6ALU, inne). Husarek ma być kompletnym radiem zawierającym wszystkie potrzebne moduły zaprojektowane specjalnie do Husara i Husarka.

Wykonanie Husarka będzie trochę bardziej kosztowne i pracochłonne ze względu na większą rozbudowę układu: niezależne tory, filtry pasywne, lepsze m.cz. Rozbudowa układów radia ma na celu poprawę parametrów radia co powinno zrekompensować większe nakłady na jego budowę.

Stopień trudności wykonania każdej homodyny jest porównywalny. Przewagą Piligrima jest jego popularność w SP oraz duży wątek na forum. Zaletą Husarka będzie dokumentacja i opisy w ojczystym języku oraz pomoc poprzez forum ze strony projektantów poszczególnych modułów. Obecnie kończone są prace nad syntezą oraz płytą zasadniczą w wersji przewlekanej. W okresie wakacyjnych powinno powstać kilka Husarków w wersji docelowej.

W mojej wersji Husarka instaluję prototyp syntezy na wyświetlaczu TFT aby całe radio bazowało wyłącznie na nowo opracowanych modułach (pierwotnie planowana była synteza RD3AY). Pozwoli to prowadzić praktyczne testy sterownika w radiu oraz uruchamiać kolejne fragmenty oprogramowania (S-metr, pomiary mocy, SWRa, sterowanie automatyką).

73 Adam
22-05-2012 20:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TG50 Offline
Józef
***

Liczba postów: 178
Dołączył: 20-11-2009
Post: #24
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Nie jestem w żaden sposób zaangażowany w projekt Husarka i zapewne nie znam ostatecznej wersji zastosowanych układów (nie wszystkie schematy były opublikowane). Jednak uważnie śledzę ten wątek i napisze jak ja to widzę.

1/ Filtry wejściowe rozwiązane bardzo podobnie jak wiele innych wersji (SP2JJH, SQ4AVS), toroidy, te same przekaźniki. Zaletą wersji SP4HKQ jest prostopadłe umieszczenie cewek oraz dekoder bezpośrednio na druku. Wydaje się również możliwe użycie większych rdzeniw filtrach np.T68. Wadą jest brak przedwzmacniacza przydatnego przy słuchaniu na górnych pasmach. Być może znajdzie się na innej płytce.
2/ Mieszacz na tym samym układzie, na druku symetryczny transformator dopasowujący.
3/ Rozdzielone tory akustyczne i oddzielne polifazery pozwalają na zastosowanie innych wzmacniaczy w torze odbiorczym (optymalnych pod względem szumów) oraz w torze nadawczym (o dużej wydajności prądowej), odpowiednie dobranie potrzebnych wzmocnień w poszczególnych torach. Powyższe zabiegi powinny poprawić parametry urządzenia. Wadą jest rozbudowa płyty zasadniczej i wzrost kosztu budowy.
4/ Bardzo dobrym posunięciem w Husarku jest zastosowanie pasywnych filtrów akustycznych bezpośrednio po mieszaczu zamiast filtrów aktywnych. To rozwiązanie da największy przyrost jakości sygnału akustycznego. Zastosowanie prawdziwego wzm. m.cz. zamiast lichego LM386 to kolejny zabieg w kierunku lepszej jakości odsłuchu.
5/Wzmacniacz mocy na bardzo dobrych odpornych tranzystorach RD16. Zaletą w stosunku do G6ALU jest płynna regulacja mocy, trzy jednakowe tranzystory mocy ( o 1 tranzystor mocy mniej niż w G6ALU).
6/Jeśli dobrze zrozumiałem to nowa synteza SPHM DDS ma być również stosowana w Husarku. Zacznę od wad, pobór prądu, koszt, stopień skomplikowania, miejsce na panelu czołowym radia, reszta to już chyba same zalety. Piękny wygląd, funkcjonalność, ogromne możliwości, ekran dotykowy, brak tradycyjnej klawiatury. Przy starannym wykonaniu mechaniki to radio będzie naprawdę ładne na miarę XXI wieku.
23-05-2012 20:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #25
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Mojego Husarka planuję umieścić w fabrycznej obudowie T92 (front 80x220mm). Wielkość obudowy wynika z konieczności "wciśnięcia" modułu wyświetlacza TFT, który wymusza obudowę o wysokości minimum 80mm. W załączniku wstępny projekt rozmieszczenia elementów na płycie czołowej. Gałka strojenia o średnicy 54mm, 8 klawiszy funkcyjnych przy gałce (funkcje do ustalenia). Po prawej stronie 4 potencjometry regulacyjne, gniazdo mikrofonowe oraz słuchawkowe.
Ramka na środku frontu ilustruje rzeczywiste okno wyświetlacza TFT (to co jest widoczne podczas zobrazowania), pionowe linie pokazuję całkowita szerokość modułu wyświetlacza z procesorem. 1/3 frontu radia to wyświetlacza z panelem dotykowym.

Pierwszą wersję frontu wykonam z laminatu aby sprawdzić poprawność rozmieszczenia i wprowadzić potrzebne poprawki.


Załączone pliki Miniatury
İmage

73 Adam
24-05-2012 21:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4HKQ Offline
Zdzisław SK!
****

Liczba postów: 490
Dołączył: 19-08-2009
Post: #26
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Prace przy PCB do Husarka postępują. Dziś pragnę przedstawić obrazki zaprojektowanych już płytek homodyny i filtrów akustycznych. Obecnie są przez kolegów z grupy HUSAR sprawdzane. Po poprawieniu błędów planujemy oddać je do wykonania w pierwszej połowie lipca. Poprawione i uzupełnione schematy HUSARKA przedstawimy na początku sierpnia, (a jak czas pozwoli to może i wcześniej).


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage
12-06-2012 15:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #27
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Co to za indukcyjności na PCB? Jakiś szczególny "gatunek"?

MAc
mrn
13-06-2012 16:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4HKQ Offline
Zdzisław SK!
****

Liczba postów: 490
Dołączył: 19-08-2009
Post: #28
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Prototypy wszystkich płytek do HUSARKA już działają i są aktualnie testowane przez kilku Kolegów.

Testy prototypu HUSARKA wykonanego przez Janusza SP5BMP

Zostały również zakończone prace projektowe pozostałych płytek do HUSARKA. W sierpniu zostanie wykonana partia próbna fabrycznych płytek. We wrześniu powinniśmy je zmontować i sprawdzić poprawność projektów. Do października będą gotowe wszystkie płytki potrzebne do zbudowania Husarka.
Komplet zmontowanych płytek do HUSARKA będzie można zobaczyć na spotkaniu grupy SPHM w październiku na Politechnice Warszawskiej.
12-08-2012 21:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KHA Offline
Darek
***

Liczba postów: 172
Dołączył: 10-04-2011
Post: #29
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Cytat:Komplet zmontowanych płytek do HUSARKA będzie można zobaczyć na spotkaniu grupy SPHM w październiku na Politechnice Warszawskiej.

Witam,
czy będzie można zakupić na tym spotkaniu komplet płytek lub czy w przyszłości będzie taka możliwość.

Darek
13-08-2012 8:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4HKQ Offline
Zdzisław SK!
****

Liczba postów: 490
Dołączył: 19-08-2009
Post: #30
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Dobre działanie filtrów akustycznych zależny od zastosowanych indukcyjności i ich dobroci. Indukcyjności do naszych filtrów mają ok 160 mH. Nie znaleźliśmy takiej wartości fabrycznej. Należy je nawinąć samodzielnie na kubeczkach ferrytowych. Źródło zakupu kubeczków wraz z ceną, oraz sposób nawinięcia podamy po sprawdzeniu poprawności i powtarzalności konstrukcji w kilku egzemplarzach HUSARKA.
13-08-2012 10:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 15 gości