Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moj wzmacniacz i ---ugotowany !
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #15
RE: Moj wzmacniacz i ---ugotowany !
Moim zdaniem warto poeksperymentować z tym prostym zasilaczem na mosfecie. Czy ktoś pomierzył czas reakcji po zlikwidowaniu kondensatora 10uF i 0,1uF na wyjściu?

Osobiście przy uruchamianiu wzmacniaczy mocy stosowałem inne schematy, ale ten po zlikwidowaniu kondensatorów wyjściowych warto przebadać. Sądzę też, że można w nim zastosować inne tranzystory. Problemem pewnie będzie duża pojemność wejściowa bramki mosfeta, która nie zdąży się rozładować i opóźni czas zadziałania zabezpieczenia. W związku z tym trzeba przeliczyć i obniżyć wartość rezystorów w bramce mosfeta, aby uzyskać odpowiednio małą stałą czasową, a także inne elementy, ponieważ układ jest zrobiony raczej na zwarcia, a nie na przeciążenia. Warto poeksperymentować zmieniając wartości elementów i typy tranzystorów.
Mój praktyczny test przydatności zasilaczy do uruchamiania końcówek mocy polega na zwieraniu zasilacza ustawionego na kilka amperów bezpiecznikiem topikowym o wartości prądu 63mA. Jeśli zabezpieczenie jest dobre to po zwarciu bezpiecznik się nie przepali. Taki test możemy zastosować tylko w przypadku zabezpieczeń wyłączających lub obniżających prąd do wartości mniejszej niż zastosowany bezpiecznik. Do prób zasilaczy budowałem też specjalny obciążalnik z 5 tranzystorami MOSFET BUZ11 umieszczonymi na dużym radiatorze i regulacją prądu obciążenia za pomocą potencjometru. Do prób dynamicznych można dołożyć regulowany generator przebiegu prostokątnego, mój układ był tylko statyczny.

Tranzystory mocy w.cz. są zbyt drogie do takich prób...
Może ktoś porobi doświadczenia, robiąc powyższą próbę (na końcu, bo bezpiecznik też kosztuje). Układ jest na tyle prosty, że można go zbadać wykonując wszystko w pająku.
Zachęcam do prób i opisania wyników praktycznych zmagań.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-01-2011 8:49 przez SP2JQR.)
30-01-2011 8:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Moj wzmacniacz i ---ugotowany ! - SP2JQR - 30-01-2011 8:41

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości