Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz QRP co nie tak?
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #137
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak?
Łukaszu, cieszę się z uzyskanych przez Ciebie wyników. Chętnie obejrzałbym zdjęcie prototypu ze zbliżeniem na kondensatory filtru PI. Pomierz jeszcze ile wysterowania potrzebujesz, aby uzyskać 6W mocy - jest to max dopuszczalna moc dla SSB, powyżej ze względu na intermodulację już tylko CW i niektóre emisje cyfrowe.
Spróbuj też dla emisji CW obniżyć prąd spoczynkowy mosfeta do 10mA, pomierz ile wtedy potrzebujesz sterowania, aby uzyskać około 9W mocy.Spróbuj określić sprawność wzmacniacza dla CW i porównaj z moimi wynikami dla SSB.

Adamie, użyłeś zupełnie innych kondensatorów niż są w moim projekcie. Wyraźnie napisałem, że kondensatory mają być typu MKT.
Kondensatory typu MKT, choć nie mają rewelacyjnych parametrów i mogą pracować tylko do kilku MHz ale mają te parametry ściśle określone, a w związku z tym tylko wtedy konstrukcja będzie powtarzalna.
Użyłeś w swoim prototypie kondensatorów ceramicznych, tak naprawdę o niewiadomych parametrach. Ile razy kupowałem takie kondensatory, tyle razy sprzedawca nigdy nie wiedział z jakiego są materiału wykonane. Tak się składa że kondensatory ceramiczne wykonywane są z trzech podstawowych typów ceramiki ( może być jeszcze więcej rodzajów). Tylko jeden rodzaj nadaje się do zastosowań krótkofalarskich we wzmacniaczach w.cz.
Choć parametry tej ceramiki mogą być lepsze od kondensatorów metalizowanych z folii poliestrowych, to nigdy nie wiesz co kupiłeś.
W związku z tym w celu osiągnięcia powtarzalności tej konstrukcji zakup takie kondensatory jak są w projekcie.
Trochę trudno jest u większości handlowców nabyć wartości poniżej 1nF, ale w tej firmie i kilku innych kupisz:

http://sklep.monster.pl/Kondensatory-MKT...141,).aspx

Wciąż ponawiam pytyanie, komu jeszcze udało się uruchomić ten lub podobny wzmacniacz? Bez wiedzy o kilku działających egzemplarzaach nie możemy posunąć konstrukcji dalej.
11-02-2011 16:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Wzmacniacz QRP co nie tak? - SQ1PSE - 30-12-2010, 16:17
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - TJOW - 25-01-2011, 22:18
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - SP2JQR - 11-02-2011 16:28

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości