Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz QRP co nie tak?
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #111
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak?
SP1NV - bardzo dobrze, że chcesz wszystko wyjaśnić, po to jest forum.

Jak sama nazwa wskazuje układ jest dla ubogoch, czyli zawiera możliwie najmniejszą ilość elementów zapewniających poprawne działanie (niekoniecznie parametry o najwyższych lotach). Jakie są parametry wszyscy widzą, bo układ już jest pomierzony. Dla jednych będzie to wystarczające, a dla innych nie.
Jest to pierwszy etap tej konstrukcji. Wszystko w swoim czasie. Mam już przygotowaną pełną wersję tego schematu, która zawiera opornik w emiterze powodujący poprawienie pracy przedwzmacniacza. Ma on duży wpływ nie tylko na intermodulację, która jest najważniejszym parametrem wzmacniacza SSB, ale także na impedancję wejściową - łatwiej jest dopasować układ wzmacniacza do filtru pasmowego. NIestety poprawia on w wyraźny sposób tylko pracę przedwzmacniacza, ale nie całości razem.
Pełny schemat zawiera również kompensację temperatury. Schemat ten zawiera jeszcze więcej elementów, uznałem, że najlepiej zapoznawać się ze wszystkim stopniowo i etapami, jest to wtedy bardziej zrozumiałe. Można łatwo i szybko w ulubionym przez wszystkich pająku sprawdzić działanie podstawowego układu nie budując nie mających wpływu na parametry układów przełączania i kompensacji. Widocznie przeoczyłeś informacje w poprzednich postach, gdzie pisałem, że będzie pełna wersja tego wzmacniacza.
Wersję wzmacniacza - STANDARD - wkleję za tydzień, teraz jestem poza domem i tylko z doskoku tu zaglądam z przenośnego kompa.

I żeby było jasne - możesz krytykować ile wlezie, nie obrażę się, dobrze by jednak było, gdyby krytyka była konstruktywna poparta przykładami i pomiarami. Mam nadzieję, że dzięki temu wspólnie wypracujemy najlepszą dla wszystkich wersję.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-01-2011 1:55 przez SP2JQR.)
25-01-2011 1:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Wzmacniacz QRP co nie tak? - SQ1PSE - 30-12-2010, 16:17
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - SP2JQR - 25-01-2011 1:39
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - TJOW - 25-01-2011, 22:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości