Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz QRP co nie tak?
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,495
Dołączył: 23-08-2009
Post: #10
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak?
Eksperymentując samemu nabiera się więcej doświadczenia.
W internecie pełno jest gotowych konstrukcji, ale powielanie jest mniej edukacyjne.

Dławik, który zaproponowałem przy 5 zwojach nawiniętych na środkowej kolumnie dużego rdzenia TV ma indukcyjność około 18uH co w przeliczeniu na reaktancję wynosi około 300 omów dla pasma 3,5MHz. Tranzystor wzmacniacza dla mocy 6W ma około 10 omów. W układzie rezonansowym z filtrem PI, dławik ten nie przenosi mocy w.cz. a jedynie separuje składową stałą prądu zasilania od w.cz. Przy takiej różnicy reaktancji bardzo mała część prądu w.cz. popłynie przez dławik - mniej niż 5%. Nawet przy znacznie mniejszej indukcyjności tego dławika w układzie rezonansowym nie ma problemu. Część pojemności kondensatora filtru PI kompensuje reaktancję indukcyjną i cały układ jest w rezonansie, a filtr PI dopasowuje obciążenie. Na upartego można wykonać dławik jako powietrzny: 3 warstwy drutu DNE 1,0 po 10 zwojów w warstwie. Dolna wewnętrzna warstwa średnica 10mm. Będzie on miał indukcyjność około 5uH i w układzie rezonansowym będzie dobrze pracował. W tym przypadku wskutek braku zamkniętego obwodu magnetycznego może wystąpić silne oddziaływanie tego dławika na stopnie sterujące TRXa.
Zbudowałem nie jeden wzmacniacz rezonansowy o mocach do 30W z dławikami na rdzeniach TV i pracowały bardzo dobrze, a rdzenie dławików nie grzały się, co świadczyło o tym, że się nie nasycają.
Inna sprawa, że rdzeni TV jest wiele rodzajów i trzeba uważać.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w układach szerokopasmowych. Tu indukcyjność uzwojeń transformatora musi dać taką reaktancję dla najniższego przewidywanego pasma, aby była ona wielokrotnie większa od oporności obciążenia i sama z siebie nie odbierała mocy, która w tym wypadku poszłaby na straty. Osobny problem to nasycanie się rdzeni.
W tym przypadku potwierdzam absolutnie wszystko co napisał SP5cii.
31-12-2010 20:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Wzmacniacz QRP co nie tak? - SQ1PSE - 30-12-2010, 16:17
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - SP2JQR - 31-12-2010 20:19
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - TJOW - 25-01-2011, 22:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości