Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
HM_DIPOL Offline
Heniek
***

Liczba postów: 172
Dołączył: 27-04-2010
Post: #260
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Przy porównywaniu za i przeciw skrzynkom zewnętrznym najczęściej dyskutowane są straty w kablu które na KF-ie przy rozsądnych SWR-ach nie są takie duże. Jest jednak drugi poważniejszy problem, przy niedopasowaniu anteny fider pracuje jako transformator dopasowujący i wtedy zaczyna się zabawa jaka część impedancji pochodzi od anteny a ile dodaje nam fider. Każda zmiana długości fidera rozwala nam dopasowanie. Stosując skrzynkę przy antenie pozbywamy się tych problemów ponieważ fider na obu końcach ma 50 ohm.
Drugi argument to praca na jednym radiu z wieloma antenami. Przy skrzynce w radiu każda zmiana anteny będzie uruchamiała procedurę poszukiwania optymalnego dopasowania (czas, redukcja mocy, katowanie skrzynki). Przy skrzynce zewnętrznej dedykowanej do jednej anteny nie ma tego problemu, zmiana anteny nie powoduje zmiany nastaw skrzynki. Wada, trzeba mieć skrzynkę do każdej anteny ale różnica jest bardzo istotna, szczególnie podczas pracy w zawodach.
Zapewne każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady a wybór zależy od preferencji użytkownika. Ja wybrałem skrzynkę zewnętrzną która zastąpi balun.
26-03-2011 13:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - HM_DIPOL - 26-03-2011 13:49

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości