Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #150
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
W pierwszym etapie realizacji skrzynka easy ATU została zaprojektowana jako zdalny nastawnik dopasowania do anteny bez pomiaru oraz automatyki nastaw. Przy użyciu terminala, dedykowanego softu lub prostej konsoli mamy coś w rodzaju skrzynki manualnej ale z dopasowaniem przy antenie.

Na potrzeby kolejnych etapów zamieściłem na druku skrzynki klasyczny mostek do pomiaru SWR-a. Mostek możemy wykorzystać do zdalnego pomiaru lub po odcięciu od druku eATU umieścić go w domowej konsoli. Wykonanie prostej konsoli z pomiarem mocy, SWR-a i częstotliwości nie jest takie trudne i przy odrobinie chęci do współpracy taka konsola dawno mogła powstać.
Po świętach postaram się zamieścić projekt prostej konsoli z dwoma enkoderami do sterowanie skrzynką eATU oraz podstawowymi pomiarami. Da nam to autonomiczny zestaw pozwalający na pomiary, dobieranie optymalnego dopasowania oraz zapisywanie nastaw w pomięci eATU.

Czy dojdziemy kiedyś do automatu ?
Wszystko zależy od stopnia rozbudowy i możliwości domowej konsoli. Jeśli uda się dopracować układ pomiarowy oraz algorytmy strojenia to czemu nie. Moim zdanie skrzynka eATU powinna pozostać prostym nastawnikiem a cały proces decyzyjny powinien być realizowany w kolejnych wersjach konsoli sterujących lub poprzez oprogramowanie na PC.
Dziękuję Kolegom budującym i testującym eATU za uwagi mające na celu dopracowanie konstrukcji oraz dodania nowych funkcji.

73 Adam
24-12-2010 0:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP5FCS - 24-12-2010 0:59

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości