Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #138
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Koledzy, ten wątek przewidziany jest na opis techniczny, realizację i testy konkretnego urządzenia, skrzynki easyATU. Właściwym miejscem na dyskusję poświęconą innym koncepcjom jest wątek główny o skrzynce przy antenie.

Rafał, nie przewiduję rozbudowy sterownika eATU o automatyczne strojenie. To jest proste urządzenie wykonawcze zmieniające dopasowanie do anteny. W tym rozwiązaniu pomiar oraz algorytm strojenia będzie wykonywany przez domowy sterownik. Taka była idea projektu, minimum przy antenie, reszta w domowej konsoli.
Znam od dawna konstrukcję oraz program UR4QBP i zgadzam się z Waldkiem, że niewiele można z niego "zaimportować" do naszej konstrukcji. Na szybko możemy napisać znacznie efektywniejszy algorytm strojenia. Jestem zwolennikiem kontynuacji tematu skrzynki przy antenie poprzez rozbudowę easyATU lub opracowanie nowej konstrukcji.

Piotrze, technika zna ciekawe rozwiązania, które wytrzymały próbę czasy i nie zmieniły się od pół wieku. Skrzynka eATU jest urządzeniem sterowanym poprzez magistralę RS485 jako jeden z elementów większej całości (sterowanie wieloma elementami pola antenowego). Przy cyfrowej komunikacji, adresowaniu, zdalnym wykonywaniu rozkazów trudno obyć się bez procesora. Realizacja pomiarów, obliczeń, złożonych algorytmów strojenia, pamięci nastaw, testów wymaga wsparcia procesora oraz rozbudowanego oprogramowania. Innym aspektem są koszty mechaniki, dobry silnik kosztuje tyle co kila mikroprocesorów.
Ale, zgodnie z powiedzeniem: 'Polak potrafi" może ktoś wykona projekt skrzynki antenowej sterowanej analogowo.

73 Adam
19-12-2010 21:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP5FCS - 19-12-2010 21:40

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości