Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
3Z6AEF Offline
Waldek
***

Liczba postów: 237
Dołączył: 27-06-2009
Post: #96
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
W końcu znalazłem trochę czasu, aby popracować z PCB do HMG easyATU, które dostałem od Adama SP5FCS do budowy prototypu i badań.

Poniżej przedstawione dwie wersje płytki "C", które różnią się rodzajem kondensatorów:

1. ceramiczne 500V i 1kV (materiał Y5P, Z5P) - te same, które używałem do tunera DL5MGD, zastosowanego w mojej wersji Piligrima. Kondensatory były kupowane w TME - ceny: kilkadziesiąt groszy za sztuke.

2. mikowe 500V ("Silver Mica") - które stosowałem m.in. w filtrze LPF po wzmacniaczu 150W w PIC-a-STAR. Źródła zakupu były różne, również w Polsce (zob. ten post, albo tego sprzedawcę na znanym portalu aukcyjnym). Ceny kondensatorów mikowych są znacznie wyższe niż ceramicznych - za te, które tutaj zastosowałem płaciłem po 2-3 zł za sztukę (to i tak niewiele, zob. np. ceny w Farnel'u

Porównanie obu wersji i pełny raport z badań obu wersji płytek "C" zamieszczę w głównym wątku o zdalnym ATU,
ponieważ wnioski są istotne dla założeń i wyboru bazy elementowej HMG-ATU.

Tutaj tylko kilka drobnych uwag na temat samych PCB:
1. Dobra jakość PCB (jak zwykle w przypadku płytek od Adama SP5FCS Smile )
2. Przekaźniki dołączające kondensatory są ułożone ciasno "na styk" - miałem kłopot ze zmieszczeniem ich obok siebie (taki urok "chińszczyzny") - pomogło lekkie spiłowane kantów obudów. Rozsunięcie nawet o 0,5 mm zdecydowanie ułatwi montaż.
3. Opisy kondensatorów znalazły się pod przekaźnikami - można by dać jeden obrys dla grupy kondensatorów tworzących jedną wartość i dać opis na grupie.
4. Przy tej długości płytki zauważa się potrzebę dodatkowych dwóch otworów montażowych w połowie długości - oprócz istniejących czterech w narożnikach.
5. Na płytce "L" cewki mogłyby mieć po 4 otwory - żeby nie trzeba było zastanawiać się nad kierunkiem nawijania cewek Wink (musiałem na nowo nawinąć cewki powietrzne Blush)
6. Można by dołożyć odpowiednie zworki na płytce "C", tak aby możliwe było użycie przekaźników o cewce 5V (szeregowo) w miejscu przełączeń IN / OUT, gdzie są przekaźniki na 12V (równolegle). To dla tych, którzy niepotrzebnie kupili 5V i teraz nie wiedzą, gdzie je "upchnąć"... Rolleyes


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-11-2010 0:14 przez 3Z6AEF.)
13-11-2010 0:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z6AEF - 13-11-2010 0:13

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości