Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #386
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Grzegorz, sorry ale musisz uważnie przeczytać cały wątek o easyATU aby zapoznać się z możliwościami jakie daje skrzynka easyATU połączona z konsolą.

Skrzynka ma rozkazy pozwalające zapisywać nastawy w pamięci EEPROM skrzynki (100 komórek). Po takim zapisie nastawy nie są tracone po wyłączeniu zasilania. Możesz również odczytać zapisane dane, edytować je na komputerze oraz załadować do innej skrzynki z poziomu komputera.
W tym poście masz opis zapisu komórek pamięci dla różnych częstotliwości.
Dalej rozkaz zapisu pamięci do obszaru EEPROM (aby nie tracić nastaw).

Do podawania częstotliwości wystarczy sama konsola. Zapoznaj się z opisem ekranów konsoli w tym poście.
Jest tam ekran na którym możesz z konsoli zmieniać pasmo oraz aktualną częstotliwość pracy skrzynki. Skrzynka po odebraniu nowej częstotliwości pracy sama odszuka najbliższe nastawy z pamięci i automatycznie je ustawi. W przyszłości informacja o częstotliwości będzie pochodziła z CAT-a lub sterownika syntezy i zastąpi obecną, manualną zmianę.

Jak to zrobić ?
Powiedzmy, że mamy antenę która ma pracować na 5 pasmach, przydzielamy po 20 komórek pamięci na każde pasmo i zaczynamy poszukiwanie optymalnego dopasowania dla wybranych częstotliwości na paśmie. Rozkład częstotliwości na paśmie dowolny, byle zmiana była jednostajna od mniejszych do większych częstotliwości. Możemy skoncentrować się na ulubionym wycinku pasma lub tak gdzie mamy najgorsze dopasowanie.

Po znalezieniu nastaw dla poszczególnych częstotliwości mamy tabelkę: C, L, częstotliwość. Takie dane zapisujemy w komórkach pamięci zaczynając od M00 do M99. Dane są zapisane w ulotnej pamięci RAM procesora skrzynki co jest wygodne i szybkie przy dobieraniu nastaw. Aby nastawy zastały zapisane trwale wysyłamy do skrzynki rozkaz [S] który przepisuje dane do pamięci EEPROM. Po tym rozkazie wyłączenie zasilania nie spowoduje utraty danych. Warto odczytać dobrane nastawy i zapisać je w pliku na komputerze aby nasza praca nie zniknęła. Taki plik w dowolnym momencie będziemy mogli edytować i ponownie załadować do skrzynki lub udostępnić Koledze który zbudował taką samą antenę (klonowanie nastaw).
Powyższe czynności należy wykonać poprzez terminal na komputerze.

Tak przygotowana skrzynka jest gotowa do pracy z konsolą. Aktualne nastawy zmieniają się przy zmianie pasma lub częstotliwości ustawianej ręcznie na ekranie konsoli.

73 Adam
04-09-2012 22:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP5FCS - 04-09-2012 22:27

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości