Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #378
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Grzegorz słusznie zauważył kilka braków w opisach i dokumentacji skrzynki. W razie wątpliwości proszę pytać bezpośrednio na forum w tym wątku.

1. Masy w skrzynce ATU
Na płytkach skrzynki easyATU występują dwie masy, masa sygnału w.cz. oraz masa zasilania elektroniki skrzynki. Do masy w.cz. podłączony jest ekran fidera doprowadzającego sygnał z radia do anteny oraz kondensatory włączane w ramach układu dopasowania. Do masy "cyfrowej" podłączony jest minus zasilania skrzynki oraz masa procesora, driverów oraz przekaźników. Aby procesor miał wspólny poziom odniesienia np.przy pomiarach SWR-a musimy obie masy połączyć. Należy to zrobić w jednym miejscu (napis na druku GND/MASA) za pomocą dławika np. 100uH. użycie dławika zapewni zwarcie dla sygnałów stałych oraz zablokuję przenikanie w.cz. w kierunku układów sterowania.

2. Zasilanie przekaźników IN, OUT
Na płytce mamy po dwa przekaźniki do podłączenia sekcji kondensatorów na wejście ( IN) lub wyjście (OUT) układu dopasowania. Dwa przekaźniki dają większe napięcie przebicia w czasie pracy i przełączania. Przy mniejszych mocach wystarczy dać jeden. Sterowanie powyższych przekaźników jest podawane przez dławiki osiowe 100uH (brak na schemacie) aby ograniczyć wpływ w.cz na pracę przekaźnika.

3. Jako diody zabezpieczające przekaźniki dałem 1N4148 w wersji SMD (może być dowolna dioda o napięci pracy kilkadziesiąt V).

4. Rezystory przy tranzystorze BC327 E_B-15k, w bazie 4k7.

Jest taki plan aby do projektowanej syntezy na wyświetlaczu TFT dorobić sterowanie skrzynką easyATU oraz przełącznikiem antenowym.
Procesor syntezy posiada informację o paśmie, aktualnej częstotliwości oraz będzie posiadał pomiar SWR-a dlatego sterowanie nastawami skrzynki będzie dużo prostsze niż z radia fabrycznego czy komputera.

73 Adam
24-07-2012 0:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP5FCS - 24-07-2012 0:01

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości