Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #371
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Jednym z istotnych problemów przy budowie skrzynki antenowej oraz filtrów dolnoprzepustowych jest pozyskanie dobrych kondensatorów wysokonapięciowych. Bardzo dobre kondensatory mikowe są drogie i trudno jest skompletować zestaw potrzebnych wartości.
Wysokonapięciowe kondensatory ceramiczne, które najczęściej stosujemy w naszych konstrukcjach mogą być nieprzewidywalne na górnych pasmach oraz zmieniać mocno wartość w funkcji temperatury.

W nowej wersji filtrów LPF do Huasara Koledzy zaproponowali zastosowanie wysokonapięciowych kondensatorów ceramicznych CG0 SMD na 500V. Kondensatory te mają bardzo dobre parametry częstotliwościowe oraz termiczne a coraz lepsza dostępność oraz umiarkowane ceny pozwalają na stosowanie ich w konstrukcjach amatorskich.

Z powodzeniem możemy zastosować takie kondensatory do wykonania wysokonapięciowych kondensatorów do skrzynki easyATU. Aby podnieś napięcie przebicia należałoby łączyć kondensatory szeregowo po 2-4 w jednej gałęzi oraz równolegle w zależności od potrzeb i posiadanych wartości. Do prób narysowałem prostą płytkę pod kondensatory w obudowach 1808 oraz 1206 pasującą pod piny na płytce skrzynki. Tak wykonany kondensator ma duże napięcie przebicia, daje duże możliwości zestawiania różnych wartości pojemności. Jeśli to za mało możemy na drugiej stronie druku dać drugą sekcję kondensatorów.
Po polutowaniu wymaganej wartości oraz sprawdzeniu ostatecznej wartości moduł obficie lakierujemy Plastikiem lub lakierem silikonowym co dodatkowo podniesie napięcie przebicia i da zabezpieczenie przed wilgocią.

Oczywiście taki zespolony kondensator możemy wykonać sobie pod inne potrzeby lub w innych zestawieniach kondensatorów oraz pod inne posiadane obudowy. Na zdjęciach przykład kondensatora do skrzynki eATU. Jak dotrą do mnie kondensatory zamieszczę zdjęcia wykonania gotowych kondensatorów.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

.lay  C_SMD_kV.LAY (Rozmiar: 13.78 KB / Pobrań: 971)

73 Adam
08-12-2011 0:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP5FCS - 08-12-2011 0:13

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 20 gości