Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.75 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
SP5BMP Offline
Janusz
****

Liczba postów: 601
Dołączył: 02-11-2010
Post: #239
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat
Szanowni koledzy.
Czytając posty w tym wątku widzę, że konstrukcja sp5qu nie spełnia Waszych oczekiwań i wcale się temu nie dziwię. Powstała ona bardzo dawno i na elementach , które wtedy były dostępne. Nie jest też do końca dopracowaną. Świadczy o tym min. brak właściwej polaryzacji stopnia końcowego mcz. Sami wiecie , że na dzień dzisiejszy nie buduje się już na „piechotę” np. mieszaczy diodowych. Proponuję aby zaprojektować i zbudować w miarę prosty i powtarzalny TRX CW. Powtarzalny to bardzo ważne. Wiele konstrukcji posiada tą wadę. A powinien on po prawidłowym zmontowaniu działać od włączenia.
Jerzy podłącza zewnętrzny filtr SCAF, teraz planuje zrobić VFO z pętlą na procesorze. To co uruchomił jako pierwowzór, nie zadowala Go i wcale się nie dziwię. A to już nie jest konstrukcja sp5qu, i widać czego jej brakuje. Układ posiada wady i nie daje odpowiedniej satysfakcji.
Jednym z najważniejszych bloków takiego TRXa jest VFO i na dzień dzisiejszy do wyboru mamy DDSa, lub Si570, który obecnie kosztuje 50zł plus procesor 15 zł. Jest wiele publikowanych prostych rozwiązań. Takie VFO będzie mogło służyć do wielu następnych konstrukcji. Nawet bez kalibracji generowany sygnał jest z dokładnością +/- kilka kHz. A jaką częstotliwość po uruchomieniu będzie miało tradycyjne VFO ?, tego nikt bez przyrządów nie powie. Może to być nawet częstotliwość dwu, trzy krotnie odbiegająca od zaplanowanej.
Drugim ważnym modułem jest PA. Ponieważ prosty TRX z założenia będzie głównie wykorzystywany na niższych pasmach to stopień końcowy można zbudować na IRF.
To są takie moje wstępne przemyślenia. Na pewno wspólnymi siłami można zbudować w miarę prosty o niezłych parametrach homodynowy transceiver cw.
Pozdrawiam, Janusz.
06-08-2013 12:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SP5BMP - 06-08-2013 12:13

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości