Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KL203 na KF - temat powracający
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #27
RE: KL203 na KF - temat powracający
Pozwolę sobie jeszcze Arturze zwrócić uwagę na jeden szczegół, szczególnie ważny jeśli będziesz montował to w pająku.
Tranzystory mocy pracują na bardzo małych impedancjach, już nóżki tranzystorów o długości 1cm stanowią przeszkodę w uzyskaniu pełnej mocy na wyższych pasmach. Jeśli konstrukcja pająka wymusza dłuższe podłączenie źródła lub drenu niż 5mm to należy do nóżek dolutować blaszki miedziane, a nawet stalowe pocynowane o szerokości minimum 1cm w celu zmniejszenia indukcyjności własnej tych nóżek.
Bramka nie musi mieć blaszek, ale nie zawsze. Gdy na najwyższym paśmie np.30MHz stosujesz tranzystor z pojemnością 800pF do 1,6nF to dwa połączone razem dadzą nawet 3,2nF. Drugie tyle pojemności dochodzi wskutek efektu Millera, czyli dla dwóch tranzystorów będziesz miał nawet ponad 6nF. Policz sobie jak małe wyjdzie Xc dla 30MHz.
Jeśli masz w kompie symulator RFSim to możesz zasymulować dwójnik złożony z rezystora i pojemności równoległej.
Zasymuluj i zobacz jak mały musi być ten rezystor w bramce, aby zachować pasmo ze spadkiem 1dB czyli 20% mocy wzmacniacza. Chcąc uzyskać szerokopasmowość również w bramce blaszka będzie pożądana.
Myślę, że po rozwiązaniu problemu prądu spoczynkowego tranzystorów mocy i jego stabilności, czekają cię jeszcze ciekawsze doświadczenia związane z dopasowaniem wejścia wzmacniacza.

Wracając do prądów spoczynkowych dla IRF520 to powinny one wynosić około 0,5A dla każdego tranzystora, czyli cały wzmacniacz powinien pobierać w spoczynku 1,5-2A. To trochę dużo, dlatego nie próbuj regulować na nie przykręconych do radiatora tranzystorach.

Potem zajmij się trafem wyjściowym, a następnie dopasowaniem wejścia. Dla IRF20 musisz na wejściu dać inną przekładnię trafa. Jaką? dowiesz się z symulacji dwójnika RC gdzie R to rezystor obciążenia w bramce, a C to zastępcza pojemność bramki uwzględniająca efekt Millera.
Oryginalne trafo wyjściowe bez problemu pracuje od 14MHz do 30MHz, od biedy jeszcze da się go zapuścić do pracy na 7MHz. Dla niższych pasm musisz zrobić nowe trafo na innym rdzeniu o większej przenikalności.
Generalnie przeróbka tego wzmacniacza na IRF520 to bardzo ciekawe zadanie, i, możliwe do wykonania. Nie zrażaj się więc trudnościami po drodze.
Stosując kompensację częstotliwościową oraz neutralizację krzyżową, można osiągnąć pasmo nawet do 35MHz o ile tranzystory nie są podrobione.
Powodzenia
14-03-2023 10:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: KL203 na KF - temat powracający - SP2JQR - 14-03-2023 10:10

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości